Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Lehet-e legális olyan szerződé...

Lehet-e legális olyan szerződéses munkaviszony, ami nem bejelentett de én sem vagyok vállalkozó?

Figyelt kérdés
Ma voltam egy állásinterjún, ahol a fizetést nettóra mondták, és azzal egészítette ki a pasi, hogy szerződéses munka, ami nem bejelentett, viszont nem is kell vállalkozói engedélyt kiváltanom hozzá. Ez így lehet legális? Vagy mindenképp feketemunka lenne?
2012. jún. 5. 19:36
 1/3 anonim ***** válasza:
A megbízási szerződésnél sem vagy alkalmazott és vállalkozónak sem kell lenned.
2012. jún. 5. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
És ebben az esetben hogyan adóznék? Mert nincs bejelentett állásom, de vállalkozó sem vagyok.
2012. jún. 5. 22:42
 3/3 anonim ***** válasza:
85%

Egyből a megbízásos jogviszony jutott eszembe. Ott előfordulhat ez. Ez járulékfizetési kötelezettség , biztosítottság szempontjából egy speciális jogviszony. Nem a Munka Törvénykönyve alá tartozik, hanem a Polgári Törvénykönyv alá, és önálló tevékenységből származó jövedelemként funkciónál adózás szempontjából.


Megbíznak egy munkával, ami nem munkaviszony keretében történik. Kötnek rá egy megbízási szerződést.

Hogy a megbízási jogviszony alapján Te biztosított leszel-e társadalombiztosítás szempontjából vagy sem, az azon múlik, hogy milyen összeget fizetnek ki Neked megbízási díjként. Ha ez havi szinten eléri a hónap első napján érvényes minimálbér 30 %-át, akkor biztosított leszel, járulékokat is vonnak le belőle, és be is jelentenek arra az időre, mint biztosított. Ha nem éri el, akkor csak SZJA-t vonnak belőle, és nem jelentenek be biztosítottként.


Adózása ugyanolyan, mint a többi jövedelemé, azzal a különbséggel, hogy a bevételből (megbízási díj bruttó összege) levonhatsz költségeket, ami ezzel a tevékenységed végzéséhez szorosan összekapcsolható. A költségekről számlával kell rendelkezned, vagy ha nem gyűjtögeted róla a számlákat, akkor a bevétel 10 %-át írhatod le mindenféle papír nélkül költségként. A fennmaradó összeg lesz az adóköteles jövedelmed, ami után 16 % az adó mértéke.


Ez nagyon röviden, és nagyon dióhéjban, mert van ennek még számtalan variája. Ez az alapeset.

2012. jún. 7. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!