Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Miért és hogy tudnak az egyéb...

Miért és hogy tudnak az egyéb költségek (gáz, villany) bekavarni az adózásba albérlet esetén?

Figyelt kérdés
Az APEH szégyen szemre nem tudott felvilágosítani. Makogtak ezt azt, hogy ha nálam jelenik meg a költség akkor úgyis levonhatom a kiadásaimból, meg van egy határ amit ha túllépek akkor már EHO is terhelhet de nem értem hogy és miért? Abszolút hozzá nem értő volt a hölgy és hülyének néztek amiért rákérdeztem hogy több fórumon azt olvastam hogy vigyázzam kinek a nevén vannak az órák mert akár pórul is járhatok. Köszönöm a válaszokat!

2012. szept. 24. 19:00
 1/2 Sandol ***** válasza:

Google a barátod! :)


[link]


Ebben le van írva teljesen, példákkal együtt az ingatlan bérbeadás szabályai. Benne van az SZJA fizetési kötelezettség, az EHO fizetési kötelezettség. A közmű órákkal nem igazán értem a kérdést!

2012. szept. 25. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

"Bekavarni" a következőképpen tudnak:


Az ingatlan kiadásból származó jövedelem a személyi jövedelemadó szempontjából önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül.

Az önálló tevékenységből származó jövedelem meghatározásának jellemzője, hogy van egy bevételed, amiből levonhatod a tevékenységed végzésével kapcsolatban felmerült költségeidet, ha azokat hitelt érdemlően bizonyítani tudod (ezek tipikusan a nevedre szóló számlák stb., köztük a rezsiszámlák is).

A bevétel és a költség különbözete (ha pozítiv) a bérbeadásból származó jövedelmed, amely után személyi jövedelemadót kéne fizetni.

Ha nincs valakinek költsége a tevékenységével kapcsolatban, akkor a bevétel 10 %-át leírhatja mégis kiadásként, tehát a bevétel 90 %-a lesz a jövedelme, amely után adót kéne fizetnie. Ehhez nem kell számlákat gyűjtögetni, ezt csak úgy el lehet számolni. Ezt hívják 10 % költséghányados elszámolási módnak. Ha ezt választod, akkor más költséget (hiába van róla számlád) nem számolhatsz már el.


A törvény viszont kimondja, hogy az önálló tevékenységből származó bevételnek része az ezzel összefüggésben költségtérítés címén kapott összeg. A rezsi megtérítése a bérbevevő részéről Nálad a bevétel része lesz.

Tehát, ha a lakást 30 ezer + rezsiért adod ki, akkor a kettő együttes összege lesz nálad a bevétel, amelyből aztán a költségeket (a rezsiköltséget is!) levonhatod, mert a számlái a nevedre szólnak. Tehát az adóköteles jövedelmed a 30 ezer forint lesz.


Viszont, ha a rezsiszámlákat a bérbevevő nevére átíratjátok, akkor Te a rezsiköltséget nem kapod meg Tőle, ezért nálad az nem is lesz a bevétel része. A bevételed így csak 30 ezer lesz. És itt jön be a képbe a 10 %-os költségelszámolási mód. Ugyanis élhetsz ezzel a lehetőséggel. Tehát a bevételed 10 %-át elszámolhatod költségként, így csak 27 ezer lesz az adóköteles jövedelmed, amely után adózni kéne, és nem 30 ezer.

Gondolom, érzékelhető a különbség. Egy nagy összegnél meg még inkább.


Az EHO: akkor lép a képbe, ha az ingatlan bérbeadásából származó éves jövedelmed! (nem bevétel!) eléri az 1 millió forintot. Hogy miért van ez így. Mert fennt így gondolták jónak. Ennyi...

2012. szept. 25. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!