Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Családi adókedvezményt igénybe...

Családi adókedvezményt igénybe tudom venni TGYES és GYED alatt (vayg milyen összeghatárig érdemes), vagy inkább a párom kérje a fizetéséből?

Figyelt kérdés
(Jelenleg én érvényesítem, az anyuka, ezért kérdem, hogy átírassuk-e?)

2012. nov. 20. 18:05
 1/5 anonim ***** válasza:
Csak annyi családi kedvezményt lehet igénybe venni, amennyi SZJA-t fizetsz!
2012. nov. 20. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
245000 bruttó után kapom a juttatást, így érdemes? ki lehet használni?
2012. nov. 20. 21:31
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha a maximális GYED-et kapod (bruttó 130.200,- Ft), akkor 2 gyermekre is teljes mértékben igénybe tudod venni a családi kedvezmény összegét, 1 gyermek esetén meg pláne.


245.000 Ft havi ellátás alap figyelembevételével kb. 170 ezer körüli bruttó havi ellátásösszeg jön ki. Mivel az ellátás összege maximálva van, ezért így Te valószínűleg a maximális GYED-et kapod.

Ha pontos számokat akarsz, akkor ne bért írjál, hanem, hogy mennyi a napi ellátásod összege, mert így csak tippelgetni tudok.


Egy gyermek esetén havi bruttó 62.500 Ft az az összeg, amitől maximális ki tudod használni, két gyermek esetén ennek duplája, vagyis 125.000 bruttó után. Kevesebb bruttó esetén csak "részben" tudsz élni a kedvezménnyel, viszont az igénybe venni nem tudott részt kérheti a férjed év közben is (élettárs év közben nem kérheti helyetted, ha nem a vér szerinti gyermekeiről van szó)!

2012. nov. 22. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Ha az ellátás összege maximálva van, akkor nem értem, hogy miért mondod, hogy igénybe tudom venni.
2012. nov. 22. 07:44
 5/5 anonim ***** válasza:

Mert a maximális összeg bruttó 130.200 Ft. Mivel a családi kedvezmény például 2 gyermek esetén 125.000 Ft, ezért ha Te a maximális GYED-et kapod, akkor a 130.200 Ft-ból levonva a 125.000 Ft kedvezmény = 5.200 Ft lesz az adóalapod, aminek az adója: 832,- Ft. Ha nem vennéd igénybe a kedvezményt, akkor az adóalapod 130.200 Ft lenne, aminek az adója: 20.832,- Ft lenne.

Tehát igénybe tudtad venni a kedvezményt teljes egészében.


Másik példa, amikor csak részben tudod igénybe venni:

Ellátásod bruttó összege havi 56.000 Ft. Abból levonva a havi kedvezmény összegét (56.000 - 125.000) = 0 adóalap, aminek az adója: 0,- Ft. De a 125.000 Ft kedvezményből csak 56.000 Ft-nyit tudtál igénybe venni (mert ennyi volt az adóalapod, amire vetítettünk), tehát fennmarad 69.000 Ft kedvezményösszeg, amivel nem tudtál élni. Ezt a részt eheti egy másik jogosult igénybe, ha van neki adóköteles jövedelme (adóalapja).


Így már érthető?

2012. nov. 22. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!