Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Igazat mondott a könyvelő az...

Igazat mondott a könyvelő az adójóváírásról?

Figyelt kérdés

Férjem szólt neki, hogy most ő szeretné igányelni 2 éves lányunk után, mert eddig én kaptam, de sajnos most nincs munkám. Ő a szakmunkás minimálbérrel van bejelentve.

Erre azt mondta neki a könyvelő, hogy ne most igényelje, hanem év végén egybe vissza, mert ha most kéri, akkor kevesebb lesz a fizetése.

Szerintem ez hülyeség, és félek, hogy ha bele is megy, akkor év végén meg valami gikszer miatt semmit nem kap vissza? Ti mit tudtok erről?

Másik kérdés, hogy az imént említett összegre ő menni adójóváírást kérhet? Csak mert úgy tűnik, lehet nekem is lesz egy munkám pár héten belül, és akkor elvileg megfelezve kérhetnénk (nekem is ez a minimálbér fog járni ).


2013. jan. 28. 07:11
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy miért mondta ezt a könyvelő, de lehet, hogy nem kéne rá haragudni, mert csak segíteni akart.

Abban az esetben van ez a segítség, ha a férjed nem teljesen hivatalosan kapja a fizetését. Senkinek nem ajánlom, hogy bármilyen adóval kapcsolatos kedvezményt kérjen év közben, aki a fizetése egy részét feketén kapja, vagy nettó bérben van megállapodva a munkáltatójával. Az tényleg rosszabbul jár, mert a kacifántos számításoknak köszönhetően a munkáltató "benyeli" a munkavállalójának járó kedvezményeket.

Ha ez fennáll nálatok is, akkor az a legjobb, ha megvárjátok az év végi adóbevallást vele, vagy Te, mint feleség kéred év közben, ha normális munkahelyen dolgozol. Nem vész el a kedvezmény, az év végi adóbevallásban utólag is lehet érvényesíteni, csak éppen várni kell vele majd egy évet, viszont még mindig jobb várni rá, mint meg sem kapni.


1 gyermek után havi 62.500 Ft adóalapot csökkentő összeg a családi kedvezmény (nem pedig adójóváírás!). Ez adóösszegre lebontva (ha teljes összegben igénybe tudjátok venni), 10 ezer forint plusszt jelent a családnak.

Ha van kérdésed írj!

2013. jan. 28. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Ráéreztél nagyon, mert feketén kapja meg a többit, szóval akkor ezek szerint tényleg jobban járna év végén?

De erről most semmilyen nyilatkozatot nem kell aláírnia, hogy akkor fogja kérni?? Igazából még nem hallottam az év végi adóbevallásról, ezt pontosan mikor kell majd megtennie?

A másik, hogy nem tudom, hogy pontosan két ekkora fizetésből hogy lehet majd igényleni ezt a kedvezményt ahogy te írtad? Vagy mind a ketten igényelhetjük a két minimálbérből (kézbe 70-750 között lenne szerintem) a havi 10 ezret egész évben?

2013. jan. 28. 07:35
 3/7 A kérdező kommentje:
És akkor ez nem adójóváírás, hanem családi adókedvezmény? nem egy és ugyan az a kettő?
2013. jan. 28. 08:11
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Így van, év végén kérje, ezt tanácsolom én is, különben a munkaadó jár csak jól. Az adójóváírás mint olyan megszűnt, ez a családi kedvezmény!
2013. jan. 28. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A fentiek alapján hálás lehetsz a könyvelőnek, mert ő csak Nektek akart jót.


Amint lesz Neked munkád (és egy rendes, normális hely adózás szempontjából is), akkor kérd Te ezt a kedvezményt, hogy év közben is élvezni tudjátok az előnyét.

Jelzed akkor a munkáltatód felé, hogy 1 gyermekre tekintettel kérnéd a családi kedvezményt. Kitölted Veled ezzel kapcsolatban egy nyilatkozatot 2013. évre, majd annak tartalmát figyelembe veszi akkor, amikor számolja a bruttó béred utáni adóelőleg összegét. Ha havonta van legalább 62.500 Ft-nyi bruttó béred (adóalapod), akkor teljes mértékben ki tudod használni ezt a kedvezményt. Ha nincs ennyi, akkor csak részben tudod, de az igénybe venni nem tudott rész sem vész el, ha van egy másik kedvezményre jogosult (a Te esetedben a férjed), aki helyetted érvényesíteni tudja majd azt. Például az adóbevallásnál.

Egyszerre ketten 1 gyermek után nem kérhetitek év közben, mert ez a havi 62.500 Ft/gyermek adóalapot csökkentő kedvezmény a családnak jár és nem fejenként. Tehát kettőtöknek. Vagy az egyik kéri, vagy a másik, vagy mind a ketten, de akkor megosztva. Az összeget megosztva. Például férj kér 50 ezret, feleség 12.500 Ft-ot figyelembe venni. De bármilyen más arányban is lehet.

Mivel nálatok a férjed év közben erre a fentiek miatt "esélytelen", ezért majd az általad év közben érvényesíteni nem tudott részt az év végi adóbevallásban kérheti helyetted, így nem vész el a kedvezmény összege.

2013. jan. 28. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Folytatás...


A családi kedvezmény annak jár, aki gyermek után családi pótlékra jogosult. Nem kell, hogy a nevére menjen a családi pótlék, elég ha jogosult lenne rá.

Minden olyan gyermek után jogosult vagy családi kedvezményr az adózásnál, amely után jogosult vagy családi pótlékra is.

Ez a kedvezmény 1-2 családos gyermek esetén gyermekenként 62.500 Ft/hó adóalapot csökkentő kedvezményt jelent.

Mivel egy gyermeketek van, ezért utána havonta 62.500 Ft-tal csökkentik az adóalapotokat, ami után logikusan csökken az adó mértéke is.

Azokra a hónapokra vagytok jogosultak ezt a kedvezményt igénybe venni, amely hónapokra családi pótlékra is jogosultak vagytok.

Ha egész évben jogosultak vagytok családi pótlékra, akkor 62.500 x 12 hó = 750.000 Ft-tal csökken az adóalapotok az aktuális adóévben.

Ez az összeg kettőtöknek jár (tehát a nevében szereplő családnak) és ezt az összeget tudjátok érvényesíteni megosztva egymás között olyan arányban, ahogy Nektek a legkedvezőbb. De lehet úgy is, hogy az egyik veszi csak igénybe, ha van neki az adóévben legalább ennyi adóalapja, hogy teljes mértékben érvényesíteni tudja ezt a fajta kedvezményt.

De ha az egyik jogosult nem tudja teljes egészében (csak részben), vagy egyáltalán nem tudja érvényesíteni (mert nincs jövedelme) ezt a kedvezményt, akkor ott van a másik jogosult, aki helyette ezt megtegye (feltételezve, hogy van neki adóköteles jövedelme).

A törvény viszont lehetőséget ad arra, hogy ezt a kedvezményt év közben az adóelőlegek levonásánál is már érvényesítse a kedvezményre jogosult. Bármelyik a kettő közül, akár mind a ketten, de akkor a havi összeget kettőjük között megosztva olyan arányban, ahogy nekik jó.

Ezt kell jelezniük annak a kifizetőnek/munkáltatónak, ahonnan jövedelmet szereznek. Hiszen Ő számolja ki az adóelőleget, neki kell tudnia arról, hogy a dolgozója kér-e ilyen kedvezményt, vagy sem.


Ha nem kérsz kedvezményt, azt nem kell jelezni sehol. Azt sem, ha év végén egy összegben akarod ezt utólag érvényesíteni.


Remélem érthető voltam.

2013. jan. 28. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon köszönöm mindenkinek a kielégítő és érthető válaszokat!!! :)
2013. jan. 28. 09:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!