Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan lehetek adószámos...

Hogyan lehetek adószámos magánszemély?

Figyelt kérdés
Saját festményeim eladásával szeretnék foglalkozni munka mellett.

2013. jan. 31. 13:31
 1/4 anonim ***** válasza:
Bemész a NAVhoz, ott elmondják mit kell kitölteni, és adnak egy számlatömböt.
2013. jan. 31. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az adóhivatalnál kell kérni a tevékenységre külön adószámot. Személyi okmányok, adóazonosító jelet tartalmazó kártya ("adókártya") kell hozzá. Ott azt is elmondják, hogy csak vállalkozás (egyéni vállalkozás) keretén belül, vagy adószámos magánszemélyként is lehet ezt a tevékenységet "űzni".

Ha igen, akkor megképzik az adószámod, amiről igazolást adnak ki, majd annak birtokában lehet menni a nyomtatványboltba, ahol számlatömböt, valamint nyugtatömböt lehet vásárolni ahhoz, hogy az eladásaidról ki tud őket állítani.

2013. febr. 1. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
És ennek milyen havi/éves költsége van?
2013. febr. 1. 14:12
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Már mint az adószámos magánszemély státusznak?


Adózni kell utána.

Az ebből a tevékenységedből származó jövedelmed után személyi jövedelemadót kell fizetni.

Önálló tevékenységből származó jövedelmenek számít, a rá vonatkozó adójogszabályokat kell alkalmazni.


Dióhéjban:


Van egy bevételed (erről adsz számlát), és bizonyára lesznek kiadásaid is (költségek). Veszel festéket, ecsetet stb. Ezekről kérsz a nevedre szóló számlát (nem nyugtát, blokkot!), és gyűjtögeted őket, mivel ezeket a költségeket leírhatod a bevételeddel szemben. A kettő különbözete lesz az adóköteles jövedelem, amelynek adómértéke: 16 %.

Ha nincs a költségedről a nevedre szóló számla, akkor nem írhatod le a bevételeddel szemben. Kizárólag olyan költségeket lehet leírni, ami a tevékenységed végzésével szorosan összefügg. Ha festesz, akkor a kőműves kanalat nem írhatod le költségként:)

Viszont, van egy másik fajta költségelszámolási mód, amelyhez nem kell a kiadásról számlát gyűjtögetni. Ezt hívják 10 % költséghányados elszámolásnak. Ebben az esetben a bevételed 10 %-át írhatod le mindenféle bizonylat nélkül költségként azzal szemben, tehát a bevétel 90 %-a lesz az adóköteles jövedelem, amelyet le kell adózni. Ezt akkor érdemes választani, ha vagy nincs egyáltalán kiadásod, vagy piszkosul alacsony a bevételhez képest.



Negyedévente meg kell állapítanod a bevételeid és elszámolható költségeid különbözetét, kiszámolni rá a 16 % adót és befizetni az adóhatóságnak az adószámod (adószámos magánszemély esetén már nem az adóazonosító jeled!) feltüntetésével. A kétféle költségelszámolási módot nem lehet "vegyíteni", vagy az egyikkel számolsz egész évben, vagy a másikkal.

Év végén pedig ugyanúgy mint sokan mások elkészíted az éves bevallást, és ha lesz adókülönbözet, akkor rendezed azt. Itt már áttérhetsz az év közbeni 10 %-os kölségelszámolásról a "tételes" elszámolási módra, ha az Neked kedvezőbb adózás szempontjából. De év közben nem váltogathatod azt.


Hogy ÁFA-val kell-e foglalkoznod, az attól függ, hogy milyen éves árbevételt fogsz várhatóan elérni. Van egy határ, ami alatt ÁFA-mentes körbe lehet bejelentkezni, de fölötte már "kötelező" ÁFA-snak lenni.

Az adóhatósági bejelentkezéskor úgyis kell erről nyilatkozni, tehát ott mindent részletesebben megtudsz.

2013. febr. 4. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!