Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Számlasoros és idősoros...

Kyrie kérdése:

Számlasoros és idősoros könyvelésnél valaki el tudná magyarázni, hogy mi kell a tartozik, és mi kell a követel oldalra?

Figyelt kérdés
Üzleti gazdaságtan elméleten tanuljuk, és nem tudom kikövetkeztetni. Valaki segítsen lécci, sürgős!!!!
2013. febr. 17. 16:38
 1/4 anonim ***** válasza:

Nem kikövetkeztetni kell, hanem a számvitel, könyvelés alapjaiként kell keményen megtanulni, és azok után már teljesen mindegy, hogy gazdaságtan elméletnél, munkahelyi könyvelésnél, vagy bármi más egyéb helyen van rá szükséged, akkor is tudni fogod, ha éjfélkor ébresztenek fel.


Van 4 kötelező összefüggés a főkönyvi számla-osztályok között, Eszköz-Forrás számlákra vonatkozóan, amit keményen tudni kell. Ha azt nem tudod, semmit sem fogsz tudni a szakmából. Vedd elő a könyvet és tanuld meg, vagy hagyd abba az iskolát!

2013. febr. 17. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az, hogy mi kell a T és mi a K oldalra attól függ, hogy mi a gazdasági esemény. Az alapján dönti el a könyvelő, hogy hova és mit kell könyvelni.


A számlasoros és idősoros könyvelés különbsége lényegében az, hogy a számlasoros esetén a különböző főkönyvi számlák (mint például 442. Szállító, vagy 381. Péntár) számlára vezetjük fel sorban a számlát érintő gazdasági eseményt.

Az idősoros esetén pedig egy "táblázatszerűségben" vezetjük időrendben a gazdasági eseményeket, amelyben vegyesen szerepelhet mindenféle főkönyvi számla, attól függően, hogy a gazdasági esemény melyikeket érintette.

Például:

02. 15-én beérkezett pénz a bankszámlánkra: T 384 - K 389

02. 16-án kifizettük a szállítónkat bankból: T 454 - K 384

02. 18-án vettünk cérnát (textílipar vagyok) T 511 - K 454

(nagyon leegyszerűsítve, hiszen ÁFA-t is érinthet egy vásárlás), és persze az összegek is feltüntetve utána.

Stb.

A fenti gazdasági események számlasoros esetén:

454. Szállító főkönyvi számla

02. 16-án T X.Y. összeg

02. 18-án K X.Y. összeg


Így már érthető a különbség?

2013. febr. 18. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Értem, nagyon szépen köszönöm!:) Egyébként, kedves első hozzászóló, nem egyetemen/fősulin tanulom, - hogy annyira tudnom kelljen, vagy hogy egyáltalán ott tudjam hagyni az iskolát, - hanem középiskolában. Az a gáz, hogy rohadtul nem tudunk semmit, mert rossz tanárunk van, nem mondja el, hogy mit miért. Egyébként sem gazdasági pályára készülök, csak nem szeretnék rossz dolgozatot írni:)
2013. febr. 19. 17:07
 4/4 anonim válasza:
Most is nagyon köszönöm a második válaszadónak!!! Szerdán lesz vizsgám (25.-én) és most végre megértettem a lényegét !!!! :D Hálás vagyok!
2014. jún. 23. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!