Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A 3 gyerek után járó családi...

A 3 gyerek után járó családi adókedvezménnyel kapcsolatban lennének kérdéseim, ha nem vagyunk házasok párommal jár-e?

Figyelt kérdés

Vázolnám a helyzetünket:

Én egy gyermeket nevelek, párom kettot. Jövo hónapban összeköltözünk és így már 3 gyerekes családnak számítunk majd. A kérdésünk az lenne, hogy ha a 3 eltartott után járó adókedvezményeket szeretnénk érvényesíteni milyen igazolásokat vagy papirokat kell intéznünk? Ezzel kapcsolatban zavarosak a leirások, egyik helyen azt találtuk, hogy csak házastársak tehetik ezt meg. Ezt hülyeségnek tartjuk, mert nemigen várható el azoktól, akik összeköltöznek, hogy azonnal házasodjanak is. De volt olyan leírás is, hogy elég ha közös lakcímre van mindenki bejelentve. Most melyik verzió az igaz?


2013. febr. 26. 13:26
 1/4 anonim ***** válasza:

A családi kedvezmény alapból a családi pótlékra jogosultsághoz kötött. Mivel a párod a családok támogatásáról szóló törvény alapján a Te egy gyermeked után nem jogosult családi pótlékra, és viszont Te sem az Ő kettő gyermeke után, ezért nem is vehetitek igénybe a másiknak járó kedvezményt. Ez a megkötés az év közbeni adóelőleg levonásánál van.

Év végén viszont, ha a "főjogosult" nem tudta valamilyen oknál fogva igénybe venni a családi kedvezményt, akkor azt megoszthatja a vele közös háztartásban élő, jogosultnak nem minősülő házastársával, élettársával.

Ez alól kivétel, ha a szóban forgó gyermek után az egyedülállóknak járó magasabb összegű családi pótlékot folyósítottak. Ekkor azokra a hónapokra, amelyekre a magasabb összeget folyósították, nem lehet megosztásban gondolkodni.


És egy nagyon fontos! Nem számítotok 3 gyermekes családnak, akkor sem ha együtt éltek, és egy a lakcímetek.

Mivel nem vagytok házasok, nincs közös gyermek sem, ezért kettőtöket külön kell "kezelni".

Te egy gyermek után vagy jogosult havi 62.500 Ft adóalapot csökkentő kedvezményre, a párod pedig 2 gyermek után 2 fő x 62.500 Ft-ra.

Tehát év közben Te a saját gyermeked után kérheted csak a kedvezményt, a párod pedig szintén a saját, vér szerinti gyermekeire tekintettel.

Te egész évben - ha minden hónapban jogosult vagy családi pótlékra - 750.000 Ft-ra vagy jogosult, míg a párod: 1.500.000 Ft-ra.

Tehát ketten együtt maximum 2.250.000,- Ft-ra vagytok jogosultak, ha megosztásban gondolkodunk. Megosztás a Te esetedben csak év végén az adóbevallásban lehetséges arra a részre, amelyet valamelyikötők nem tudott érvényesíteni. Ha valamelyikötők nem tudja igénybe venni a saját "részét", pld. a párod nem tud élni a neki járó 1.500.000 Ft-tal, vagy annak egy részével, akkor Te év végén - és csakis év végén - az adóbevallásban nem csak 750.000 Ft-ot érvényesíthetsz (a saját gyermeked után), hanem a neki járó, de általa igénybe venni nem tudott részt is. És ez fordítva is igaz.


Ha 3 gyermekesnek akarsz számítani, akkor a Te esetedben bizony házasodni kell!


Remélem érthető voltam.

2013. febr. 27. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A papírokról megfeledkeztem:

A családi kedvezmény év közbeni igénybevételére úgy van lehetőség, hogy ahhoz a munkáltatóhoz (kifizetőhöz) kell benyújtani egy nyilatkozatot a háztartásban nevelt gyermekekről, akitől jövedelmet szerzel. Ha szólsz a munkahelyen, hogy kérnél családi kedvezményt, akkor adnak hozzá egy formanyomtatványt. Azt értelemszerűen kitöltőd és beadod hozzájuk. Attól kezdve figyelembe veszik a kérésed az adóelőleg levonásánál. Semmilyen más papírt nem kell sehova leadni, sem igazolásokat, sem születési anyakönyvi kivonatokat stb.

2013. febr. 27. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ez végre egy érthető leírás volt. Én tavasszal az adóbevallással igényeltem eddig vissza ezt a kedvezményt, ezután is így szeretném.


Tehát hogy jól értettem-e: Ha párom nem igényel, én akár igénybe vehetem a három gyerek után a "normál" adókedvezményt, azaz a 2.250.000 a bevallásombam, de semmiképpen sem a nagycsaládosoknak járó 7.425.000 helyett. Ez nettó 360.000 visszautalás.


Azért nehezen elvárható frissen összejött pároktól, hogy azonnal összeházasodjanak. Nem is életszerű. Nem tartom korrektnek, hogy ha két egyedülálló szülő egy családdá olvad az egyedülállókén járó juttatásokat azonnal elveszik, viszont a nagycsaládért járó kedvezményt nem kapják meg.

2013. febr. 27. 10:16
 4/4 anonim ***** válasza:

Jól értelmezed.

A "családnak" összességében 2.250.000 Ft családi kedvezmény jár a 3 gyermek figyelembe vételével, de csak 1-2 családosoknak meghatározott összeggel. Ha házasok lennétek, vagy lenne legalább 1 közös gyermek, akkor már 3 gyermekes családnak járó összeg jöne képbe gyermekenként. Kicsit kacifántos, de így van...

Ha a férjed nem tud élni az 1.500.000 Ft-os kedvezményével, akkor Te megteheted helyette, de kizárólag csak az év végi adóbevallásban. Év közben az adóelőleg levonásánál mindenki csak a saját, vér szerinti gyermekére járót kérheti.

Fordítva is igaz, ha Te nem tudsz élni a Neked járó 750.000 Ft kedvezménnyel, vagy csak egy részét tudod kihasználni, akkor az érvényesíteni nem tudott részt a párod érvényesíthetné helyetted az adóbevallásában.


A lényeg az, hogy a bevallás 21. sorában nem lehet több 2.250.000 Ft-nál ha a kettőtök adóbevallásának ezt a sorát összeadjátok. Kevesebb lehet (ugye ez adóalap-függő is), de több nem.

2013. febr. 27. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!