Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Be lehet jelenteni egy céget...

Be lehet jelenteni egy céget az Apeh-nál vagy a nav-nál névtelenül? Többi lent.

Figyelt kérdés
Volt egy cég ahol dolgoztam 1.5 hónapot viszont be nem voltam jelentve így ki sem fizettek.A fizetés két részletbe történt volna 10-én a fizetés 20-án pedig a jutalék. Ugyan jutalékos rendszerben dolgoztam de ami után járt volna a fizetés + jutalék, azt teljesítettem, viszont azt mondták hogy csak Április 10-én kapok jutalékot, ami csak töredéke a fizetésnek. Szóval ott dolgoztam majd két hónapot jóformán ingyen. Munkaszerződést sem írattak alá velem. Ha csak névvel lehet bejelenteni ezt a céget a NAV-nál vagy az Apeh-nál abból lehet nekem bajom?
2013. febr. 28. 12:48
 1/9 anonim ***** válasza:

Igen, lehet, de nem azért, mert névvel jelented be. Hanem azért, mert láthatóan tudomásod volt arról, hogy "feketén" voltál alkalmazva, tehát elővesznek Téged is.


Abban az esetben, ha tudnál felmutatni egy munkaszerződést, és ennek ellenére nem fizetik ki a járandóságodat, akkor mehetnél "reklamálni" hivatalos helyre.

Ilyen esetben nem az adóhatóság az illetékes (mi köze hozzá), hanem a helyileg illetékes Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőség. Mert ez munkaügyi és nem adóügyi kérdés.

2013. febr. 28. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
A fekete foglalkoztatás esetén ma már nemcsak a munkáltatót, a dolgozót is büntetik, amennyiben kiderül, hogy a törvény ellenére elfogadta fekete munkahelyet, és tisztában volt azzal, hogy ez törvénybe-ütköző.
2013. febr. 28. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Szerintem meg nem lesz belőle baja.

Olvasd el, én ezt tegnap találtam, mert én is hasonló dolgon gondolkozok:


[link]

2013. febr. 28. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
De azzal hitegettek hogy majd a jövő hónapban majd márciusban bejelentenek.
2013. febr. 28. 13:50
 5/9 anonim ***** válasza:
A büntetési tétel egy része vonatkozik a dolgozóra is.
2013. febr. 28. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Nem kötekedésből írom, de ha a dolgozót nem büntetnék meg azért mert fekete munkát vállal, akkor lehet hogy könnyebb lenne a feketén alkalmazókat, vagy legalábbis az olyan munkaadókat mint a példában szerepel, utolérni a felelősségre vonni, mert akkor lehet hogy többen mernék bejelenteni hogy ez és ez a cég nem fizet ki.

Szerintem biztosan sokan vannak úgy rajtam kívül akiknek fontos lenne a bejelentett munkahely.

Nem hiszem el hogy az ebben illetékes szervek csak azt néznék hogy kitől lehet ilyen és ilyen büntetés címén pénzt behajtani hanem valóban nézhetnék a munkavállalók érdekeit is. (szegény dolgozót munkát vállalt, ki sem fizették, nem érdekel büntessük meg mi is amiért kénytelen volt elmenni egy dolgozni egy lehetséges pénzkereset reményében)

2013. febr. 28. 16:00
 7/9 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Nem bántásnak szánom, és részben igazad is van.

DE: Biztos, hogy akkor is reklamálnál, ha kifizettek volna, és mellette akkor sincs szerződésed? A többség elvan feketén is, ha fizetnek, akkor jut eszükbe a joguk, amikor nem kapnak pénzt. Akkor már nem jó az, amit addig "tűrtek".

Hát ezért büntetik a dolgozót is...

Viszont, ha valamivel, vagy valakivel igazolni tudod, hogy jóhiszemű voltál, és a munkáltató megtévesztett, és abban a tudatban voltál, hogy minden teljesen hivatalos, akkor már nem vesznek elő. Például van nálad aláírt munkaszerződés, csak éppen olyan írta alá a munkáltató részéről, akinek nincsen munkáltatói jogköre, tehát a szerződés semmis (ezt Te nem vagy köteles tudni). Vagy kaptál egy "fecnit" arról, hogy bejelentettek, csak a végén derül ki az, hogy hamis dolgok állnak benne. Stb.

Ugyanis abban az esetben, ha a munkakezdés előtt már nem nyomják kezedbe a szerződést, vagy legalább azt az igazolást, amely bizonyítja, hogy be lettél jelentve, mint munkavállaló, akkor feltételezhető, hogy feketemunkás vagy. Nem biztos, de valószínű. Ha hitegetnek is dolgokkal, az nem 1,5 hónap múlva kellene, hogy kiderüljön senki számára.

Tényleg nem bántásnak szántam, de ezek tények...

2013. márc. 1. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

3/7-esnek szánom:


A belinkelt oldalon én nem találok erre vonatkozóan olyan utalást, hogy a munkavállaló nem büntethető. A munkáltatónak nem szabnak ki bírságot azért, ha az elmaradt, vagy ki nem fizetett bért utólag rendezi. Ez oké, már csak azért is, mert a Munka Törvénykönyve alapján a késve kifizetett bérre késedelmi kamatot kell felszámítani. Tehát létező dolog az, hogy egy munkáltatónak a bérfizetési napon nem áll rendelkezésére a bér összege, ezért később fizet, akár hónapokkal is.

A feltett kérdésben a feketemunkásról beszéltünk, mint büntethető valakit, mivel azt írta, "be nem voltam jelentve így ki sem fizettek".

2013. márc. 1. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Azért elég sajnálatos dolod hogy most vki azért kap büntetést mert próbál valahogy megélni és eltartani a családját, nem pedig azért mert nem akar elmenni dolgozni. Azért nem tudom mégis mi történne akkor ha ilyen esetben nem a munkavállalót büntetnék meg, hanem a munkaadót. Ezzel néznék ténylegesen a dolgozók érdekeit.
2013. márc. 2. 06:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!