Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Szabadúszó webfejlesztőként...

Szabadúszó webfejlesztőként mi a legkedvezőbb szabályos adózási megoldás?

Figyelt kérdés

HA EGYÉRTELMŰ A KÉRDÉS, AKKOR A KÖVETKEZŐ SOROK ELOLVASÁSÁT NEM JAVASOLOM, MERT CSAK RÉSZLETEZEM. :)

Minden segítő szándékot köszönök!


Szabadúszó webfejlesztő szeretnék lenni, vagyis ha egy cég/magánszemély arra kér hogy készítsek el számára egy weboldalt/webáruházat, akkor megcsinálom (grafikai tervezés, programozási feladatok stb.) nekik a megbeszélt határidőre, a megbeszélt összegért.


A legkedvezőbb alatt azt értem, hogy a bevételem és az időm lehető legkisebb részét kelljen adózásra fordítanom.


A szabályosságot csak azért emeltem ki, mert bár többen azt javasolták, hogy ne foglalkozzak az adózással, én szeretnék nyugodt lenni afelől, hogy eleget tettem a jogszabályokban meghatározottaknak és nem kell az esetleges bírságoktól tartanom.


Adózási megoldásoknál nem tudom mik jöhetnek szóba egyáltalán. Olvasgattam a személyi jövedelemről szóló és az adózás rendjéről szóló törvényeket is, de nem tudom hogy jó helyen keresgélek-e. Az adózás alapjaival sem vagyok tisztában, de ha tudom kit kell kérdezni, mit kell elolvasni, akkor már kezdem is. (Jelenleg nem rendelkezem önálló keresettel, ezért nem áll módomban profi adótanácsadókhoz, adószakértőkhöz fordulni.)



2013. márc. 18. 16:43
 1/3 anonim válasza:

Szia! Hasonló cipőben járok. Mindenhol azt mondták Nekem, amit meg is fogadok, hogy a legegyszerűbb keresni egy könyvelőt (ami így is, úgy is kell a vállalkozáshoz), és ő majd szépen, humánus nyelven, szájbarágósan elmagyarázza. :) A tevékenység adómentes önmagában. Max áfa, de az is áthárítható tudtommal!!


Érdemes 3-4 könyvelővel is beszélni, abból kiderül, hogy ki lesz az, aki a legmegfelelőbb Neked. :)

2013. márc. 19. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Szia! Köszönöm a válaszod! :)


Hasznos tipp volt a könyvelővel beszélés, megtudtam egy-két dolgot. Szerencsére ingyen mert ismerős a könyvelő.


Még mindig nem volt tiszta minden, úgyhogy a NAV-ot is felhívtam, ezt is csak ajánlani tudom mindenkinek aki nem adócsalási tippekre vadászik, mert nekem nagyon korrektül, részletesen és érthetően elmagyaráztak mindent. Szintén teljesen ingyen. (0640424242-es számot hívtam, szokásos blabla, aztán asszem 1-es és utána 3-as menüpont, de nem 100%. Ezen a ponton ügyfélszolgálatost kapcsoltak. További elérhetőségek: [link]


Első körben azt tanácsolták, hogy legyek egyéni vállalkozó. Ezzel nekem az a bajom, hogy bár az elindítás szinte ingyen van, utána minden hónapban akkor is ki kell fizetni kb. 60 eFt-ot, ha nincsen semmi bevétel. (Akinek van emellett állása vagy hallgatói jogviszonya arra kedvezőbb feltételek vonatkoznak, úgyhogy érdemes jobban utánajárni ennek az alternatívának, mert valószínűleg ez lesz a nyerő!) Én egyelőre nem engedhetem meg magamnak ezt a luxust, nem tudom mennyire fog menni az üzlet. De közép távon ez tényleg jónak tűnik, ha már van annyi megtakarított pénzem, amiből át tudnék vészelni pár pangó hónapot, de ott még nem tartok hogy céget alapítsak.


Most viszont úgy fest, hogy van egy másik lehetőség: megbízási szerződés (megbízási jogviszonyként, eseti megbízásként is lehet keresgélni ez ügyben). Ezen már morfondíroztam, de attól tartottam hogy színlelt szerződésnek számítana. A NAV-nál azt mondták, hogy esetemben nem. Szóval még egyszer: elméletileg webfejlesztés teljesen legálisan vállalható megbízási szerződéssel. (Három dolgot kell elkülöníteni amúgy: megbízási jogviszony, vállalkozói jogviszony, munkaviszony. Fontos, hogy az esetek zömében nem használható a megbízási jogviszony, csak a vállalkozói, vagy a munkaviszony. Erről két link:

[link]

[link]


Már csak azt kell tisztába raknom, hogy a megbízási jogviszonyból származó jövedelem milyen kötelezettségekkel jár, de rajta vagyok az ügyön. Eddig annyit tudtam meg, hogy a KSH oldalán meg kell keresni azt az ÖVTJ számot, ami az én tevékenységemnek megfelel, egyelőre lövésem sincs hogy ez mi, de ki fogom deríteni. Aztán ha ez oké, akkor irány a NAV irodája (nem tudom hol van de tuti leírják valahol a weboldalukon), ott adóazonosítót kell igényelnem (eddig asszem csak adójelem volt, de nem vagyok tisztában a fogalmakkal), aztán már írhatom is a szerződéseket és adogathatom a számlákat, fizethetem az adókat és a járulékokat... :D


Amúgy az hogy milyen járulékokat kell fizetni, az nagyban függ attól, hogy magánszemély vagy cég-e a megbízó. Pontosan nem tudom még hogy van. De elvileg ha magánszemély bíz meg engem, akkor EHO-t és SZJA-t kell fizetnem és kész. Ha cég, akkor a cég levonja a béremből ezeket a dolgokat. (További komplikáció, hogy a kifizetett összegtől függ hogy a cégnek EHO-t kell-e fizetnie, vagy több más járulékot, ezért a cég könyvelőjének több a dolga, ezért a cégek általában jobban szeretik az egyéni vállalkozókat, mert velük kevesebb a macera. Megoldás: kiderítem hogy mit kell csinálnia konkrétan a könyvelőnek, hogy ne hivatkozhasson arra hogy macera, plusz eleve úgy árazom be a munkámat, hogy kiszámolom h a többletköltségekkel mennyiből fogok kijönni nekik...)


Még részletezném, de mennem kell. Hajrá mindenkinek, aki hasonló cipőben jár! ;)

2013. márc. 19. 15:24
 3/3 A kérdező kommentje:

Az írásjelek miatt rosszul jelentek meg két link. Tehát:

[link]

[link]


Ja és még annyi, hogy természetesen mielőtt a NAV-hoz rohannék, előtte azért mérlegelni fogom hogy tényleg kedvezőbb-e a megbízási szerződéses alternatíva.


Szerintem az lesz, hogy a megbízásosnál magasabb a változó költség (magyarul ugyanakkora bevételnél többet kell fizetnem), viszont a vállalkozóinál meg a fix költség lesz problémás (magyarul ott akkor is fizetnem kell ha nicsen bevételem).

2013. márc. 19. 15:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!