Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adóbevallással kapcsolatban...

Adóbevallással kapcsolatban valaki tud segíteni? Gyed-en vagyok.

Figyelt kérdés

Megkaptam a 2012 évi igazolást az OEP-től, amin ez áll:


Érvényesített családi kedv.: 686.476

Ez 11 hónapra vonatkozik, az igazoláson csak 11 havi ellátás szerepel, azt mondták, csak a kifizetett ellátás van rajta, így a decemberi már nem szerepel.

A 21.sorba az adóbevallásban a 686.476 összeget kell beírnom (ami a 11 hóra vonatkozik) vagy 750.000 összeget (ami az egész évre)?


2013. márc. 22. 08:46
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Annyit irj, amennyiről az igazolás szól. Úgy szól a törvény, hogy amit valamilyen oknál fogva január 12-ig nem fizetnek ki, az már a következő év bevétele lesz. Neked az igazolás alaopján kell bevallani, az eltérés nem a te felelősséged.
2013. márc. 22. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

A 21. sorba, mint családi kedvezményt annyit írsz be, amennyire 2012. évben jogosult vagy. Ha mind a 12 hónapban jogosult voltál családi pótlékra a gyerkőd után, akkor 12 hó x 1 fő x 62.500 Ft-ot írhatsz ide be. Ez nem feltétlenül egyezik meg az OEP által érvényesíteni tudottal!

Természetesen ide csak akkora összeget írhatsz be abból amire jogosult vagy, amekkorát az adóalapod összege megenged, mivel ez nem mehet át mínuszba.

Tehát ha a 20. sorban szereplő összeg 750.000 Ft-nál kevesebb, akkor maximum csak a 20. sorban szereplő összeget írhatod a 21. sorba is. A fenmaradt összeget (amelyet nem tudtál a 750.000 Ft-ból érvényesíteni) egy másik jogosult megteheti helyetted, szintén az adóbevallásában.

2013. márc. 22. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Folytatás...

Az első válaszoló rosszul tudja. Az OEP és minden más kifizető által kiadott igazoláson családi kedvezményként az az összeg szerepel, amelyet év közben a kifizető figyelembe tudott venni. Ez nem biztos, hogy annyi, amennyire az adózó ténylegesen jogosult. Csak egy tájékoztató adat.

Neked magadnak kell kiszámolni, hogy ténylegesen mennyire vagy jogosult, hiszen az év közbeni igénybevétel nem egy kötelező dolog, akár év végén az adóbevallásban egy összegben is érvényesítheted. Ilyenkor logikus, hogy a kifizető 0 Ft-ot ír a családi kedvezményhez az igazolásba, de Te attól még jogosult lehetsz a családi kedvezményre. És egyértelmű, hogy nem 0 Ft-ot fogsz a bevallásba írni ilyenkor, hanem azt, amelyre ténylegesen jogosult voltál. Érthető?

Nem szabad átmásolással adóbevallást készíteni!

Ha mind a 12 hónapban jogosult voltál családi pótlékra, akkor mind a 12 hónapra jogosult vagy családi kedvezményre is, függetlenül attól, hogy az OEP mit vett ebből figyelembe és mit nem.

2013. márc. 22. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Az igazolásban való eltérésről pedig annyit, hogy ha az egészségpénztár és minden más kifizető a tárgyévre járó jövedelmet a következő év január 15-e után fizeti ki, akkor már az már a következő évi adóköteles jövedelemnek számít. Ez egyáltalán nem befolyásolja a családi kedvezményre való jogosultságodat. Attól az még 12 hónapra szól, nem pedig 11. hónapra!

Írd be nyugodtan, ezer százalék, hogy jó!

2013. márc. 22. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Na, akkor már végképp nem értem...

Az igazoláson 11 havi gyed szerepel, azt mondták így jó, csak annyi lehet rajta! 11X130.200 (max.gyedet kaptam)

Pedig 01.07-én megérkezett a számlámra a gyed! Akkor 12 hónapnak kellene az igazoláson lenni, a decemberinek is, nem???

Családi pótlékra jogosult vagyok 12 hónapra természetesen.

Ha a 750.000-t írom be a 21.sorba, akkor kb 10.000 Ft-ot visszakapnék, ha az igazolásomon szereplő összeget (686.476) akkor kijön nullára!

2013. márc. 22. 13:27
 6/13 anonim ***** válasza:
Első voltam nem értettem félre. A családi kedvezménybe bátran írj annyit amennyi az aigazoláson van, hiszen ettől lesz nulla az adód, az a fölöttinek nincs értelme mert nem kapsz vissza a levont nullából semmit. Esetleg megosztható a férjeddel, ha akarod, és akkor a fennmaradó rész bekerül az ő adóbevallásába. De ha te elpuffantod a 720 ezret, akkor hogy osztod meg kedves továbbiak? És mondom te n foglalkozz vele, azt írd be azt amit a kifizető igazolt neked a kifizetés összegénél. A családi kedvezménynél pedig ha meg akarod osztani, akkor csak annyit amennyi nullára teszi a tiedet, ha nem akkor nincs jelentősége, mert elvileg nem lehet levont adód, tehát nem tud visszajönni.
2013. márc. 22. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Szia : )

Szegény, a legrosszabbak az ellentmondásos válaszok. Annak van igaza, aki azt mondja, hogy függetlenül az OEP igazolástól egy gyerek után nyugodtan írd be a 750.000 Ft,mert annyi jár neked 12 hónapra. Ők csak a 11 hónapra számolhatták, amire GYED-et fizettek. Amit januárban kaptál meg, az már idei jövedelem lesz és jövőre kell majd bevallanod.

2013. márc. 22. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Hát, igen, a legrosszabb, hogy mindenki mást m ond. :(
2013. márc. 22. 22:16
 9/13 anonim ***** válasza:

Én is azt mondom, hogy nem azt kell beírni ami az igazoláson van, hanem azt amennyire jogosult vagy. Ami az igazoláson szerepel, az az összeg, amit a kifizető figyelembe vett.


Ezt a kitöltési útmutató írja:

A családi kedvezmény – az eltartottak lélekszámától függően – kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként egy és kettő eltartott esetén 62 500 forint.

Jogosultsági hónap az a hónap,amelyre tekintettel a családi pótlékra való jogosultság fennáll.


Ez azt jelenti, hogy nem attól függ az érvényesítése, hogy hány havi jövedelem szerepel az igazoláson, hanem attól, hogy hány hónapig állt fent a családi pótlékra való jogosultság.


Az első válaszoló érvelését nem is értem.

"nem kapsz vissza a levont nullából semmit".

"mert elvileg nem lehet levont adód, tehát nem tud visszajönni."

Magasabb a GYED összege (130 200 Ft/hó), mint az igénybe vehető családi adókedvezmény összeg (62500 Ft/hó), tehát vontak adót tőle, így 10ezer Ft-ot vissza fog most kapni.

2013. márc. 23. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat
2013. márc. 23. 08:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!