Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha év közben mentem férjhez...

Szemu68 kérdése:

Ha év közben mentem férjhez az élettársamhoz, hogyan számoljam ki a jogosultságot?

Figyelt kérdés

1. Van 2 saját gyermekem (az előző házasságomból), és 2012-ben született egy harmadik (a második férjemtől. Április hónaptól járt a magzat után is a családi adókedvezmény a szülésig. Be is jelentettem a munkáltatómnak, de egész idő alatt csak 2 gyermek után vették figyelembe az adókedvezményt. Így keletkezett levont szja-m is. Ami a speciális, hogy júliusban házasodtunk össze a harmadik gyermekem édesapjával, előtte élettársként éltünk együtt. (Nem vettem igénybe egyedülállóként családi pótlékot). A férjem nem kérte a családi adójóváírás év közbeni levonását. Most hogyan kell az adóbevallásba érvényesíteni a fel nem használt összeget. Júniusig mint élettárs, csak a közös gyerek után, és utána mint házastárs mind a három jogán? Vagy mindhárom után már áprilistól? 2.2011-ben is vártunk közösen babát, de sajnos halva született a 7. hónapban. Akkor sem tudtam teljes mértékben kihasználni a családi adókedvezményt. Akkor viszont év végén nem érvényesítettük a fennmaradó részt az adóbevallásban. Lehetőség van-e utólag, javítani (önellenőrzés) a 2011-es adóbevallást?


Ahogy én számoltam:


1. 2012-ben

2 gyermek után járt 3 x 125.000,- (1, 2, 3 hóra)

Utána 9 x 618.750,- (4-12 hóig) 4. hó 16.-tól volt a 91.nap

Amit a munkáltatóm jóváírt 1 628 820,- Ft (5 568 750,- járt volna)


2. 2011-ben

2 gyermek után járt 1 x 125.000,- Ft ( 1. hóra)

utána 5 x 618.750,-Ft (a várandóság alatt 2. 17-től a szülésig (7. hó))

utána ismét 2 gyerekre 5 x 125.000,-Ft (8-12 hónapokra)


Igénybe vett kedvezmény: 2 207 591,-Ft ( 4 462 500,- Ft járt volna) Ebben az évben is vont a munkáltatóm szja-t.

Sőt azt mondta, hogy nem maradt érvényesíthető családi adókedvezményünk.

Szerintem maradt, és most szeretném utólag érvényesíteni, ha lehet.


Ha valaki tud ebben segíteni azt megköszönném!



2013. márc. 25. 18:18
 1/4 anonim ***** válasza:
Mindkét évben jól számolsz, hgy mennyi családi kedvezmény jár. Nem kell, hogy házasok legyetek, elég hogy közös háztartásban nevelitek a gyerekeket. Év közben csak a közös csemete utáni adókedvezményt lehet megosztani, de év végén a bevallásban már az összes gyerek után járó összeget is érvényesíteni lehet. A 2011-et 1153-as nyomtatványon tudod önellenőrizni. A főlapon jelölni kell, hogy önellenőrzés. A bevallást a jó adatokkal kitöltöd és a 16-01-es mellékletet. A mellékletben azokat az összegeket kell beírni ( nálad minusz előjellel ), amennyivel változott az önellenőrzés az eredileg beadott bevalláshoz képest.
2013. márc. 25. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Judit tényleg szakmabeli, úgyhogy elhiheted, amit mond!

Egyetértek vele!

2013. márc. 26. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Ezek szerint jól gondoltam, hogy utólag is lehet még érvényesíteni a kedvezményt, és érvényesíteni tudjuk a nálam fel nem használt részét is.

Most már nem bízom másra, így elkezdtem az önellenőrzést kitölteni. Letöltöttem hozzá a programot, a nyomtatványt és a segédletet (súgót. Azt viszont láttam, hogy a 2011-es évre már nem lehet az összeget visszaigényelni, csak a következő évi fizetendőkre jóváíratni. Na itt akadtam el. Hol kell ezt az összeget a 2012-es adóbevallásban szerepeltetni? A férjemnek 2011-ben volt fizetendő adója, egy minimális összeg, az adóbevalláskor. Be is fizettük rögtön. Az is visszajár? Azt hozzá kell adnom valahol? Mindketten alkalmazottak vagyunk, nekünk a munkáltató mindent levont amit kellett. Hol fog az a plusz jelentkezni nálunk, ami az önellenőrzés után visszajárna?


Még egy kérdés 2011-ben volt tőkepiaci ügyletből származó veszteségünk, amit tovább lehet vinni az idei évre. Ezt hol kell szerepeltetni a 2012-es bevallásban?


Tudom, hogy nagyos sok a kérdésem, de én nem vagyok könyvelő, és adószakértő. A nyomtatványkitöltő súgója pedig nagyon szakmai a számomra.


Köszönöm a segítséget előre is.

2013. márc. 26. 17:57
 4/4 A kérdező kommentje:

A lényeget meg elfelejtettem!

Az önellenőrzést mindkettőnknek be kell adni 2011-re?

2013. márc. 26. 18:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!