Közösségi adószám?

Figyelt kérdés
Németországi céggel január 1. óta állunk szerződésben. Termékeket szerzünk be tőlük. Nettó értékben számláznak. Mi alanyi adómentesek vagyunk. Mivel nem rendelkezünk közösségi adószámmal, ezért most ki fogják számlázni nekünk a német áfát (19%-ot). Kérdésem, hogy amennyiben kiváltjuk a közösségi adószámot, úgy mentesülnénk-e a német áfa megfizetése alól? A magyar áfa törvényről van NAV-os állásfoglalásunk, melyben kifejtik, hogy 10.000 EURO-s nettó éves érték alatt nem kell áfát fizetnünk. Csak azt nem tudom, hogy ha kiváltom a közösségi adószámot, azzal nem keletkezik-e automatikusan áfa fizetési kötelezettségem? Remélem érthető, ha valami infó kell még, írom! Köszönöm a válaszokat.
2013. ápr. 4. 19:39
 1/6 anonim ***** válasza:
Válts ki a közösségi adószámot, s ennyi. Nem leszel attól áfás!
2013. ápr. 5. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Én tegnap (a kérdésem kiírása után) azt olvastam (legalábbis az értelmezésem szerint), ha kiváltom a közösségi adószámot és ezt tudatom a partneremmel, akkor fog ő nettó értéken számlázni nekem, viszont ebben az esetben, ha tudattam vele az EU-s adószámot engem úgy kell tekinteni, mintha adófizetést választottam volna és ebben az esetben itt Mo-n kell megfizetnem az áfát.... Így meg jobban járok a némettel, ami csak 19% és nem 27. Szóval ki van ez találva, nem hiszem, hogy ki lehet bújni az áfafizetés alól. Csak a NAV is küldhetett volna olyan szakvéleményt, amiben ez is benne van, de ott csak a 10.000 EU alatti esetről beszéltek, arról nem, hogy ha közlöm az adószámom a partnerrel, akkor úgy veszik, hogy én az adófizetést választottam Mo-n és nem számít a 10.000 euro sem és az sem, hogy önként nem választottam. Köszi a választ!
2013. ápr. 5. 08:34
 3/6 anonim ***** válasza:
Nálunk pedig ezzel nincs gond! Pedig ugyanazok a körülményeink , mint nektek.
2013. ápr. 5. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Pedig akkor szerintem nem jól csináljátok. Nekem ma sikerült egy könyvvizsgálóval beszélnem és az alábbiakról tájékoztatott, leírom, hátha neked is segítség:

"Az alanyi mentességet választó egyéni vállalkozónak nem kell (saját döntés alapján azonban lehet) közösségi adószámot kiváltania, ha az éves EU-ból történő beszerzése nem haladja meg a 10.000 EUR-t. Ha ezt az értéket eléri, akkor viszont onnantól kötelező kiváltani a közösségi adószámot.

Ha a vevőnek nincs közösségi adószáma, akkor a német fél a saját (19%-os) áfájával kell, hogy számlázzon. Mo-on nem lesz áfa fizetési, bevallási kötelezettsége az egyéni vállalkozónak.

Ha mégis kiváltja a közösségi adószámot az egyéni vállalkozó, akkor annak birtokában szerezheti be a terméket Németo-ból, ekkor a német fél adó nélküli számlát állít ki, melyen szerepelnie kell mindkét fél közösségi adószámának és hogy az áfát a vevő köteles megfizetni. Ebben az esetben áfa (27%) fizetési és bevallási kötelezettsége lesz Mo-on a vevőnek, viszont levonási joggal az alanyi mentesség miatt nem élhet.

Összességében kedvezőbb a német 19%-os áfát megfizetni (mint a magyar 27%-ot) a 10.000 EUR beszerzési összérték alatt, 10.000 EUR felett nincs választás, 27% áfát kell fizetni."

2013. ápr. 5. 11:06
 5/6 anonim ***** válasza:
2013. ápr. 5. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Végül nekünk nem kell eu-s adószámot kérnünk és egyelőre jobban járunk, ha nem is kérünk, mert így a német áfát (19%) kell fizetnünk.
2013. ápr. 5. 13:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!