Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adózás kis tételben diákként?

Adózás kis tételben diákként?

Figyelt kérdés

A kérdésem az lenne, hogy nappali diák vagyok, és 4 havonta kb 5000Ft-os adsense járulékom van.


Úgy olvastam hogy a minimálbér 30%-a alatt nem kell adóznom. Vagy ez hülyeség? Egy hozzáértő segítene kicsit?


2013. ápr. 16. 19:24
 1/1 anonim ***** válasza:

Ez "hülyeség".

Ha van adóköteles jövedelmed, akkor azt be kell vallani, és le is kell adózni.


Adsense? Ez tulajdonképpen hirdetési felület bérbeadása. Külön adószám birtokában végezhető.

A NAV tájékoztatója: "A magánszemély adóköteles bevételszerző tevékenységet - amennyiben nem köteles tevékenységét jogszabály rendelkezése alapján egyéni vállalkozóként végeznie - adószám birtokában végezhet, amelynek érdekében köteles tevékenységét annak megkezdését megelőzően bejelenteni az adóhivatal felé. Az ún. adószámos magánszemély a tevékenységi köreit a ’T101-es nyomtatványon az Önálló vállalkozások tevékenységi jegyzéke (ÖVTJ kód) szerint jelenti be az állami adóhatósághoz. A szóban forgó tevékenység kódja 631102; a tevékenység megnevezése: „Internetes hirdetési felület webgazda általi értékesítése”.


"A szolgáltatásra tehát az Szja tv. (ingó) bérbeadásra vonatkozó szabályait kell megfelelően alkalmazni. Az önálló tevékenységből származó jövedelem adója 16 %. A jövedelmet a bevételből tételes költségelszámolással, vagy az igazolás nélkül elszámolható 10 százalék költséghányad levonásával kell kiszámítani. Tételes költségelszámolás esetén a kiadásokat számlával, bizonylattal kell igazolni."


Az önálló tevékenységből származó jövedelem után a magánszemélynek évközben (negyedévente, a negyedévet követő hónap 12. napjáig) adóelőleget kell fizetnie.


A honlap tulajdonosa e tevékenysége alapján - a bevétel összegétől függetlenül - nem válik biztosítottá, így nem kell a Tbj. szerinti járulékokat fizetni.


A bérbeadási tevékenység a szociális hozzájárulási adó szabályait tartalmazó törvény - az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CLVI. törvény IX. fejezete - 455.§ (2) bekezdés h) pontja alapján olyan önálló tevékenység, amely ki van véve a szocho-fizetési kötelezettséget eredményező jogviszonyok alól.


Magyarul ez a tevékenység külön adószám birtokában végezhető (ezt a tevékenység megkezdése előtt kell kiváltani a NAV-nál), mivel ingó bérbeadásnak számít személyi jövedelemadó szempontjból. Ott is az önálló tevékenységből származó jövedelem kategóriába tartozik. Ennek az a jellemzője, hogy a bevételeddel szemben költséget számolhatsz el. A maradék lesz az adóköteles jövedelem. Ha nincs számlával, hitelt érdemlő irattal bizonyítható költséged, akkor a bevétel 10 %-át ezek nélkül is leírhatod költségként, tehát a bevételed 90 %-a lesz az adóköteles jövedelem. Minden negyedévet követő hó 12-ig adóelőleg-fizetési kötelezettség terhel. Az adóelőleg összegét Neked kell meghatároznod a fenti számítási módok egyikével és befizetned az államnak.

Év végén elkészíted a bevallást erről (nagyságrendtől függetlenül) - és ha van más adóköteles jövedelmed - akkor arról is, és rendezed a véglegesen kiszámolt adó és a negyedévente befizetett adóelőlegek közti különbséget.


Szociális hozzájárulási adóval nem kell foglalkoznod, valamint tb. járulékokkal sem, mert azok hatálya alá nem tartozik ez a dolog.


Hirtelen ennyi.


Van még kedved hozzá?

2013. ápr. 17. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!