Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Gyed alatt szültem és mégis a...

Faludy kérdése:

Gyed alatt szültem és mégis a második gyerek után kevesebb Tgyást kaptam, mint az első után Gyed-et! Miért?

Figyelt kérdés

2011.09 - ben született az első gyerekem. 2012 január közepétől kaptam utána a GYED-et, kb. 85 000 havonta. A GYED - et akkor a 2011-es tényleges jövedelmem (bruttó 162 000) alapján számolták, ami havi 85 000 nettó (nem érvényesítek semmilyen adókedvezményt), szerződés szerinti bérem: 130 000 bruttó, de első körben ez nem számított.


2013.04 - ban született a második gyerek. Kértem utána a Tygás - t és csak 77 000 - et kaptam nettóba.


(Úgy sejtem, hogy azért mert a szerződés szerinti béremet vették alapul)


1.) Első kérdésem: Hibát követtek el, mert a tényleges jövedelmem alapján kellett volna számolniuk? Kérjek kiigazítást?

2.) Ha nem hibáztak, akkor kérhetem, hogy a korábban megállapított GYED összegét folyósítsák, amíg lehet, vagyis a 85 ezret kapjam még 4 hónapig? És visszamenőleg is korrigálhatom az elcse*ett két hónapra? Vagy ezt már buktam? Kérjem méltányossági alapon a korrekciót?


Válaszokat előre is köszönöm!


2013. máj. 7. 08:25
 1/8 anonim ***** válasza:

Ne kérj kiigazítást, mert jól számfejtettek.

Ilyen esetben, mivel nem volt a szülést közvetlenül megelőzően legalább 180 napi béred, amiből a thgy. összegét ki tudták volna számolni, a minimálbér kétszerese, ha a tényleges béred ennél kevesebb, akkor a tényleges bér, ennek hiányában a szerződés szerinti bér a mérvadó. És nálad azzal számoltak. Nem volt 180 napi béred, tényleges béred sem (ez lehet elmaradt, utólagos kifizetés az irányadó időszakban munkavégzés nélkül is), ezért vették alapul a törvénynek megfelelően a szerződés szerinti béred.

2013. máj. 7. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

folytatás...


A GYED összegének meghatározásánál fogják figyelembe venni 180 bérezett nap hiányában az előzőleg folyósított pénzbeli egészségbiztosítási ellátás összegét.

2013. máj. 7. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Kedves Első! Köszönöm a választ. Ha az elsőnél a tényleges jövedelmem alapján (bruttó 167 000), akkor miért nem tudtak a másodiknál is ez alapján számolni? Hisz indokolt a távollétem: GYED-en voltam... ilyenkor nem csak az van, hogy maximalizálják a Tgyást is (198 000 Ft)?


Ez eredeti második kérdésemre van valamilyen ötleted? Mégegyszer köszönöm a válaszod.

2013. máj. 7. 08:38
 4/8 A kérdező kommentje:
Az is lehetne, hogy kérem az első után a GYED-et, ekkor a 2011-es tényleges jövedelmem lenne az alapja?
2013. máj. 7. 08:40
 5/8 A kérdező kommentje:
Tehát az a legjobb, ha GYED-et kérek az első majd a második gyerek után, mert akkor a tényleges jövedelmem (167 000) alapján számolnak?
2013. máj. 7. 08:48
 6/8 anonim ***** válasza:
Ha több ellátásra vagy jogosult, akkor Te választasz közülük. Ha Neked az első baba utáni GYED összege kedvezőbb, mint a második baba utáni thgy. összege, akkor maradj a GYED-nél, amíg lehet, majd a következő év február körül megigényled a második baba utáni GYED-et. Mivel ekkor sincs még 180 napnyi béred és azért nem lesz, mert előtte GYED-en voltál, ezért az első baba után kapott GYED összegének meghatározásánál figyelembe vett jövedelmet fogják a második baba GYED öszegének meghatározásánál is figyelembe venni. Magyarul marad az addig kapott összeg a 2. baba GYED-énél is...
2013. máj. 7. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Azt még hozzáteszem, hogy nem azért nem maradtak az "eredeti" összegnél, mert Veled akartak kiszúrni, hanem azért, mert a törvény szerint járnak el. A törvényben pedig ez van leírva, ők sem tehetnek mást, még akkor sem, ha úgy érzik valamiről: igazságtalan...:)
2013. máj. 7. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Kiderült, hogy tényleg a szerződéses összeg alapján számoltak. Ha valaki olvassa, akkor annak infó: Gyed alatt szülni a legjobb. Az első gyerek után végig érdemes kérni a Gyed-et, hisz általában mindenki tényleges jövedelme nagyobb, mint a szerződés szerinti bére. Ebbe csak egy dolog kavar be: ha nem igénylem a második után a tgyást, akkor arra az 5,5 hónapra nem jár szabi, ezt is érdemes megfontolni.
2013. máj. 8. 08:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!