Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Milyen járulékokat kell...

Milyen járulékokat kell fizetnünk? Öcsém: F/16 Én: F/18

Figyelt kérdés

Az öcsémnek szeptembertől Tanulószerződéses szakmai gyakorlatra fog járni, melyért ösztöndíjat fog kapni. A jelen állás szerint a minimálbér 15%-nak az 1,1 szerese lesz, mindez mellett nyártól folyamatosan diákmunkára fog járni. A diákmunka bruttó: 631 Ft/óra és nyáron napi 6 óra, iskolaidőben napi 4 óra. Én jún. 17-én kezdek diákmunkába. Az órabér 663 Ft/óra, napi 6 óra (nyáron) illetve napi 4 óra (iskolaidőbe). Én egyébként szakközépiskolába járok (jövőre végzek), az öcsém szeptemberben kezdi a szakiskola azon részét, amely során előtérben kerülnek a szakmai tantárgyak és a szakmai gyakorlat (11. osztály)



b, Az Ösztöndíj után kell-e bármilyen járulékot fizeti?

c, Melyek azok a járulékok?

d, A diákmunka után milyen járulékokat kell fizetni?


Köszönjük a segítségeteket!



2013. jún. 8. 22:28
 1/10 anonim ***** válasza:
Ösztöndíj után nem kell, diákmunka után pedig a munkáltató fizet, nektek nincs teendőtök.
2013. jún. 9. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Az ösztöndíj után nem kell, a diákmunka után elvben csak szja-t kell fizetnetek, ami a bruttó bér 16%-a. De ezt a munkáltató elvégzi, ti már a nettó bért fogjátok megkapni.
2013. jún. 9. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A94Zs05olt06 válasza:

[link]


Érdemes végig olvasni.

Az 1. pont a korhatárra vonatkozik;

A 4-7. pont ami titeket érint.


1. eset: Iskolaszövetkezeten (Diákmunka közvetítőn) keresztül helyezkedsz el, akkor ténylegesen csak Személyi Jövedelem Adót (SZJA) kell fizetned. Ezért akár 5-8 ezer forinttal is többet kereshettek, DE ebben az esetben természetbeni ellátásra nem lesztek jogosultak és a későbbiekben a nyugdíjba sem számít majd bele.


2. eset: Ha NEM közvetítőn keresztül helyezkedsz el, akkor viszont minden járulékot fizetned kell. BÁR ebben az esetben "elbukhattok" akár 5-8 ezer Ft-t, DE jogosulttá váltok további pénzbeli juttatásokra -táppénz- és belefog számítódni a nyugdíjba is, hiszen mind a 8,5%-os TB (3% természetbeni és 4% pénzbeli) és munkaerő-piaci (1,5%) járulékot, mind a 10%-os nyugdíj-járulékot is fizetitek.



Az ösztöndíj NEM SZJA köteles, de viszont vonnak belőle Nyugdíj-járulékot és TB-t!



A Diákmunka esetében:

Iskolaszövetkezeteken keresztül: Járulék: 16 %

NEM Iskolaszövetkezeten keresztül: Járulék: 34,5%


Ösztöndíj:

Járulék: 17% (Nincs Munkaerő-piaci hozzájárulás és SZJA)

[link] (!!!A cikk az Ösztöndíjból vonandó járulékokat és bizonyos szakmák 1. évfolyamának 1. félévében fizetendő minimum összeget tartalmazza természetesen bruttóban.!!!)


Remélem tudtam segíteni a kérdéseidben!

2013. jún. 9. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:

Az Ösztöndíj nem szja (16%) valamint nem munkaerő-piaci járulék (1,5%) köteles viszont egyéb járulékot abból is kell fizetni.


A diákmunkára vonatkozó rész attól függ, hogy Iskolaszövetkezeten keresztül mész el dolgozni vagy sem. Amennyiben azon keresztül helyezkedsz el, akkor nem kell CSAK SZJA-t fizetned. (Bár az iskolaszövetkezetek szinte mindegyike bizonyos tagdíjat felszámol, amit az első fizetésedből vonnak le. Ez az összeg általában 1.000 Ft) Így is összességében 5-6 ezer forinttal kaphatsz többet kézhez, mint ha nem Diákmunka-közvetítőn keresztül helyezkedsz el. Hiszen az utóbbi esetben minden járulékot fizetned kell.


Érdekes kérdés a szabadság-pótszabadság kérdése.


Az alapszabadság 20 nap


25. életév betöltése után kapsz +1 napot, azután minden harmadik év után kapsz 1 napot.


Pótszabadság:

Fiatal munkavállalóknak: 5 nap (utoljára abban az évben amelyikben a 18. életévét betöltötte.)



De vigyázzál a szabadságokkal mert csak a szabadság időarányos része jár neked.

Időarány kiszámítása:

1: alapszabadság + a munkavállaló életkora szerinti pótszabadságok + egyéb pótszabadságok = éves szabadság

2: éves szabadság:365 nap x az évből még hátralévő napok számával = az ARÁNYOS szabadságok (tört szám)

3: HA a tört szám …,5 vagy e felett van akkor FELfele kerekítünk. HA pedig …,49 és alatta, akkor LEfele kerekítünk.

( [link]


Te ebben az évben töltötted/töltöd be a 18-at akkor még ebben az évben jár a +5 nap pótszabadság is.

De mint fentebb írtam: "Csak időarányosan" 25 (éves szabadság : 365 X 198 (a naptári évből hátralevő napok száma) = 13,56 (ami a kerekítés miatt: 14) nap


A betegszabadság 15 nap évente. Év közben kezdődő jogviszony esetében az időarányos része (melynek számítása megegyezik a szabadságéval)


A Táppénz: a betegszabadság lejártát követő 365 nap (azaz 1 év)


Betegszabadság v. táppénz ideje alatt felmondhatnak a munkavállalónak!

2013. jún. 9. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:

Ha Te NEM ebben az évben töltötted/töltöd be a 18-at akkor akkor csak a 20 nap alapszabadság időarányos része jár.

De mint fentebb írtam: "Csak időarányosan" 20 (éves szabadság : 365 X 198 (a naptári évből hátralevő napok száma) = 11 (ami a kerekítés nélkül: 10,849) nap jár Neked!

2013. jún. 9. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Jr.FN.19770330 válasza:

Nekem a gyerekek révén van közvetett tapasztalatom.


A nagyobbik fiam -21 éves múlt (márc. 29.)- 2008 nyara óta dolgozik. (Ő már ott tavaszi szünetben is el akart menni, de 1 hétre nem vették fel sehova. Egyébként ekkor még kellett a szülői engedély, de nyáron már nem kellett, mert közben betöltötte a 16. életévét.)

4 órába kezdett dolgozni Iskolaszövetkezeten keresztül. Akkor még kétkulcsos adó volt Hazánkban. Annak alsó kulcsa a 18% volt, melyet vontak tőle továbbá az első fizetéséből egyszeri 500 forintot vont le mint a Szövetkezet tagsági díja. Ezen Szövetkezeten keresztül 2 évig dolgozott, aztán elment "magánúton" ment el diákmunkára, melynek következtében bár csökkent a kézhez kapott pénze (még akkor is ha itt immáron 4 helyett 6 órába -dolgozott- ), de tájékoztatták arról, hogy ezzel milyen plusz ellátásra lett jogosult. Az Iskolaszövetkezet által korábban levont 500 Ft-t visszakapta miután az Iskolaszövetkezettől távozott.


A kisebbik fiam -19 éves múlt (ápr. 14.)- 2010. nyara óta dolgozik. (Bátyához hasonlóan ő is zsebpénz többek között pótlás miatt már a tavaszi szünetben elakart menni, de akkor nem talált, de nyárra már igen. A két szünet között betöltötte a 16. életévét, így úgy mondva "feleslegessé" vált a szülői engedélye.) Ö viszont azóta végig "magánúton" vállal diákmunkát, melyből minden járulékot ugyanúgy vonnak mint másoknak a fizetéséből.



Így sem keresnek rosszul.

A nagyobbik: szakmunkásként és mivel szakmájában dolgozik: 671 Ft/óra

A kisebbik: 578 Ft/óra


Ösztöndíj:

Mind a kettő jár/járt szakiskolai képzésre, ahol a szakmai gyakorlatért Ösztöndíjba részesültek.

A nagyobbik 3 évig járt (bukás nélkül): akkori szabályok szerint a Tanulószerződés megkötésének napján életbe levő legkisebb bér (minimálbér) 20% volt a minimum, melyet félévenként a tanulmányi eredmény alapján emeltek.


A kisebbik: jelenleg is ilyen képzésbe jár. Ő is olyan szakmát választott melynek 3 éves a szakképzési része: az Ő esetében is a minimálbér 20%-a a minimum mivel ő még 2011-ben kezdett, a szakmai gyakorlat mértékének súlyozására utaló ösztöndíj rendszer meg 2012. szeptemberében lépett életbe.


Egyébként az ösztöndíjból SZJA-t és Munkaerő-piaci járulékot tényleg nem vonnak.

2013. jún. 10. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Az ösztöndíj várható összege az arra vonatkozik, hogy a szakmai gyakorlati órák száma az összes óraszám 60%-át meghaladja, de a 70%-át nem éri el! Az iskolában a Gyakorlati helyek biztosításáért Felelős Igazgató-helyettes tájékoztatása szerint. (Egyébként az iskola is biztosított volna gyakorlati helyet, de jelezték, hogy amennyiben tud valaki magának gyakorlati helyet keresni illetve talál is olyan helyet ahol vállalják a szakmai tanítását akkor az iskola beleegyezik, hogy nem az ő általuk kijelölt helyen legyen a gyakorlati oktatása az érintett diáknak.)


Az Ösztöndíjra vonatkozó részeket ma tudta meg az öcsém a leendő oktatótól. Az Ösztöndíjból SZJA-t és munkavállalói járulékot (1,5%) nem vonnak, de TB-t és Nyugdíj-járulékot igen!

2013. jún. 10. 18:01
 8/10 A kérdező kommentje:

Ma voltunk a korábbi szóbeli megállapodást véglegesíteni és a szerződéseket aláírni.


Én egyébként május végén töltöttem a 18. életévemet, az Öcsém meg augusztus elején fogja a 16. életévét.


A Diákmunkát magánúton, vagyis inkább családi úton találtuk, ugyanis a (leendő) főnökeink a nagynénénk-ék, azaz édesanyánk nővére és a férje lesznek.


Öcsémnek (várhatóan) a gyakorlati helye szinte a munkahelyünk szomszédságában lesz. A leendő gyakorlati oktatója apai nagyapánk húgának a fia lesz.


A kérdés kiegészítésében írt órabérek (a 631 Ft/óra ill. 663 Ft/óra) csak a szóbeli megállapodásban hangzottak el, a végleges órabérek a mai szerződéskötéskor lettek meghatározva.


Az öcsém szerződésben szereplő órabére: 604/óra lett, míg az enyém 627 Ft/óra lett.


Az iskolaszünetek idején 6 órás, míg az iskolai időszakban 4 órás lesz.



Egyébként :: Köszönjük az eddigi válaszokat.

2013. jún. 10. 18:17
 9/10 A kérdező kommentje:

"Az öcsém szerződésben szereplő órabére: 604/óra lett, míg az enyém 627 Ft/óra lett."


Ezek alapján lettek végül megállapítva a havibér.

78.520 Ft. lesz az Öcsémnek a bruttója.

81.510 Ft. lesz az Én bruttó bérem.


Az öcsém egyébként "csak" júl. 1-jén kezd dolgozni.

2013. jún. 11. 22:55
 10/10 anonim válasza:

Ajánlom figyelmetekbe a következő kérdést amit én írtam ki. Itt is sok információt tudhattok meg:


http://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__karrier-fi..

2013. jún. 14. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!