Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Van-e lehetőség arra, hogy ú....

Van-e lehetőség arra, hogy ú. n. "7-es adószámmal rendelkező magánszemély" saját maga fizesse a járulékait meg az SZJA-t egy számlában lévő tétel után? Ilyenkor mit kell ráírni a számlára, vagy kell-e erről valami külön nyilatkozat?

Figyelt kérdés
Ha van rá lehetőség, mikor és hogyan kell ezeket fizetni? Az adóbevallásnál, vagy már a számlázásba beépítve valahogy?

2013. júl. 9. 13:35
 1/6 A kérdező kommentje:
Az alaphelyzet ugye az, hogy egy ilyen magánszemélynek az egészségügyi járulékát (8,5 %) és a nyugdíjjárulékát (10 %), valamint a 16 % SZJA-t a megrendelő fizeti, azért kell ezeket a tételeket és összegeket a számlán is feltüntetni. (Ezeket esetemben a bruttó összegnek a 90 %-ából kell kiszámolni, mert az automatikus 10 %-os költségjóváírást kérem.) Viszont mi van akkor, ha a másik fél nem hajlandó ezeket fizetni, számla viszont mégis kell? Ilyen esetben van-e rá lehetőség, hogy - jobb híján - én magam fizessem ezeket; és ha igen, hogyan és mi kell rákerüljön a számlára?
2013. júl. 9. 13:40
 2/6 anonim ***** válasza:

Ha kifizetőnek minősül az, akinek a számlát adod, akkor olyan nincs, hogy nem hajlandó fizetni a járulékokat. Ez nem szerelem kérdése, hanem rá nézve kötelező.

Ha a nevére állítasz ki számlát, és Ő mégsem fizeti be utána a közterhet, akkor egy adóellenőrzés alkalmával majd megbüntetik, Neked ehhez úgymond semmi közöd.


Ha nem kifizető az illető (magánszemély), akkor úgyis Rád hárul ez a kötelezettség. Ebben az esetben a számlán lévő összeg után kiszámolod a fizetnivalót és rendezed az állam felé a közteherhez kapcsolható bankszámlaszámra.


Ez ugye negyedéves fizetési kötelezettséget jelent, minden negyedévet követő hó 12-ig kell rendezni, ha a Te dolgod. De ha kifizetővel állsz szemben, akkor Neked ezzel nem kell foglalkoznod, mert az Ő dolga. Levonja az adóelőleget, annyival kevesebb összeget kapsz kézhez, a levont adóelőlegről valamilyen igazolást állít ki, amit Te majd - mint Tőled levont/befizetett adóelőleg - az adóbevallásodnál figyelembe veszel.


Nehogy már Te rendezd helyette a közterhet!

2013. júl. 10. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm: csak a pontosítás kedvéért:


A "Ha nem kifizető az illető (magánszemély)" mondatod úgy értendő, hogy: "ha nem kifizető az illető, HANEM magánszemély..."?


Mit jelent a "kifizető"? Cég, vagy vállalkozás, egyesület, stb.; tehát valami szervezet?

2013. júl. 11. 09:42
 4/6 A kérdező kommentje:
Írásod alapján lehetséges, hogy egy adószámos magánszemély egy másik adószámos magánszemélytől kapjon számlát. Ez lett volna a következő kérdésem, mert most pont egy ilyen helyzet állt elő, hogy ez aktuális: a múltkor elfelejtettem elvinni a számlatömbömet egy zenéléskor és egy másik, szintén "adószámos magánszemély" zenész számlázta ki a pénzemet, de cserébe azt akarja, hogy én adjak ezért az összegért neki egy számlát. Ez azért bonyolult, mert egy magánszemély nyílván nem fogja, nem is tudja a másik "7-es adószámos magánszemély" járulékait fizetni (hiszen azért magánszemély, mert nem egyéni vállalkozó, hogy tudja ezeket fizetni). Ő pl. ki is jelentette, hogy nem fogja a járulékaimat befizetni. Ezért kérdeztem, hogy ilyenkor nekem kell a saját járulékaimat (egészségügyi és nyugdíj) befizetnem valahogy? De az (éves) adóbevallásnál nincs rubrika az eü.- és a nyugdíjjárulékra, csak az SZJA-ra...
2013. júl. 11. 09:54
 5/6 A kérdező kommentje:

Idézek a leveledből: "Ha nem kifizető az illető (magánszemély), akkor úgyis Rád hárul ez a kötelezettség. Ebben az esetben a számlán lévő összeg után kiszámolod a fizetnivalót és rendezed az állam felé a közteherhez kapcsolható bankszámlaszámra."


Melyik ez a "közteherhez kapcsolható bankszámlaszám"? Pontosan tudod a számot? Sárga csekken kell? Erre a számra az egészségügyi járulékot (8,5 %) és a nyugdíjjárulékot (10 %) lehet rendezni? (Egy összegben lehet, vagy külön-külön csekken?)


Amit írsz, az biztosan azt jelenti, hogy "7-es adószámos magánszemélyként" én magam is befizethetem a járulékaimat, mivel egy másik magánszemély ezt nem hajlandó, ill. nem is teheti...?


Csak a pontosítás kedvéért, mert nagyon fontos: a dolog ugyanis ma este lesz aktuális!

2013. júl. 11. 10:05
 6/6 anonim ***** válasza:

Sajnálom, hogy "lekéstem" a válasszal, de szabadságon voltam, szabadság alatt pedig nem dolgozom...:)


Azért megírom, hátha a későbbiekben segít. Egy másik adószámos MAGÁNSZEMÉLY nem kifizető, mivel a törvény alapján kifizető: "a belföldi illetőségű jogi személy, egyéb szervezet"... stb., tehát a JOGI személy.


Hogy egy adószámos magánszemélynek milyen fizetnivalói vannak, azt sok minden befolyásolja. Például a jogállása.


Megbízási szerződés alapján dolgoznak általában az adószámos magánszemélyek. Az elvégzett munka után állítanak ki számlát, vagy jogi személynek, vagy magánszemélynek. Ha jogi személynek, akkor a jogi személy köteles meghatározni a megbízási díj és az ahhoz köthető időintervallum alapján, hogy a megbízás mit keletkeztet. Lesz belőle biztosítottság, vagy sem. Ha nem lesz, akkor csak SZJA-előleget von belőle, és befizeti utána az EHO-t. Ha lesz, akkor majdnem mindent von a megbízási díjból, mint egy "munkaviszonyostól", és befizeti a mindenkori közterhet is utána (szociális hozzájárulási adó), valamint arra az időszakra bejelenti a "dolgozót" az adóhatósághoz.


Ha nem jogi személy a KIFIZETŐ, hanem magánszemély, akkor az adószámos magánszemély köteles - kifizető hiányában - meghatározni az SZJA előlegét, valamint az utána fizetendő EHO-t. Ilyen esetben nincs nyugdíjjárulék, meg egészségbiztosítási járulékok, szociális hozzájárulási adó, csak SZJA (előleg), valamint 27 %-os mértékű EHO.

Nyugdíjjárulék, egészségbiztosítási járulék akkor merülhet csak fel, ha kifizetőnek minősül az, akitől a díjazást kapod, és keletkezik is belőle biztosítotti "státusz".

2013. júl. 22. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!