Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Éves szabadságot kötelező...

Éves szabadságot kötelező kivenni? Nem is akarom átvinni következő évre. Hagynám elveszni. Lehetséges ez?

Figyelt kérdés
2013. dec. 9. 15:59
 1/7 anonim ***** válasza:
Igen.
2013. dec. 9. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Tudtommal nem. A munkaadód köteles kiadni, legalábbis azt a részét 100%, amivel a munkaadó rendelkezik. De szerintem azt a részét is, amivel te rendelkezel.


A törvény szerint ugyanis a munkavállaló részére hátrányos irányban eltérni a szabályozástól tilos és megbüntetik érte a munkaadód, akkor is ha te szeretnéd így.

2013. dec. 9. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Siriq válasza:
Elvben kötelező kivenni, továbbvinni nem tudod. Elveszni se, én olyat láttam már, hogy egyszerűen kiírta magát az illető, de elment dolgozni.
2013. dec. 9. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A munkáltató köteles a szabadságot kiadni, legalábbis a rá eső részét. Az éves szabadságból bizonyos napokkal a munkavállaló rendelkezik.

Olyan nincs, hogy nem adják ki, mivel ez kötelező. Ha nem akarsz szabira menni (ilyet sem hallottam még!:)), akkor a munkaidő-nyilvántartásba beírják, hogy szabin vagy, miközben dolgozol, de hivatalosan ki kell futtatni a dolgozónak járó szabadságos napokat.

Persze a fenti dolog szabálytalan, dehát....:)

2013. dec. 9. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Nekünk azt mondták (MT-t kínosan betűre betartó cég), hogy negyedét az éves mértéknek át lehet csúsztatni jövő év március 31-ig, de ha addig se veszi ki valaki, akkor elvesztette.

Kötelező szabadságolás nincs, kérések voltak csak, hogy egy szolgálati helyen legalább egy ember mindig legyen bent, szóval egymás között bizniszeljék le, hogy ki mikor megy szabira.

2013. dec. 9. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Igen, létezik ilyen, sőt a munkaszerződésben a két fél ettől eltérően is rendelkezhet, például, hogy a következő év december 31-ig veszi/adják ki neki a szabadságot, mert ők így állapodtak meg.

De ha ilyen nincs benne, akkor az aktuális évben kell kiadni. A március 31-i határidő kollektív szerződés esetén lehetséges, valamint akkor, ha a dolgozónak október 01-jén vagy utána kezdődött a munkaviszonya. Egyébként csak úgy nem.

Valamint az éves szabadságból 7 nappal rendelkezik a dolgozó, a többit a munkáltató köteles kiadni úgy, hogy előzetesen meghallgatja a dolgozót is erről.

Olyan lehetséges, hogy ha decemberben ad ki szabadságot a munkáltató, de már nem fedi le az összeset az évből megmaradt napok száma, akkor a szabadságos napokból 5 átcsúszhat a következő évre, ha nincs a szabadság kiadásában megszakítás.

Ezektől eltérő szabadságolás törvényellenes. Olyan pedig végképp nincs, hogy "elvesztett" szabadság. Ha nem adta ki, akkor bizony átmegy a következő évre, amit kivehetsz, vagy köteles kiadni, de egy ellenőrzés alkalmával még büntetéssel is megfejelik az ellenőrök.

Hogy ezt elkerüljék, van rá lehetőség, hogy még az adott évre dátumozva írnak egy megállapodást a dolgozóval, hogy a következő év akármeddig vehető ki a szabadság.

2013. dec. 10. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! Megoldottam a problémát! :)
2013. dec. 16. 15:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!