Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Van-e a kiküldetési költségek...

Toths1952 kérdése:

Van-e a kiküldetési költségek kifizetésnek jogvesztő hatálya az elszámolás késedelmes leadása miatt?

Figyelt kérdés
Egy iskolában dolgozom, s a munkámhoz kapcsolódó utazásokat alkalmanként utiköltség-elszámolás alapján térítik. Több hónapja nem adtam le ilyen elszámolást. Van-e a kifizetésnek jogvesztő hatálya az elszámolás késedelmes leadása miatt? (Előleget nem vettem fel, a saját pénzem áll benne) Valamilyen törvényi hivatkozást, ill. magyarázatot keresek.

2013. dec. 12. 14:57
 1/9 anonim ***** válasza:
Elméletileg az adott havi elszámolásba kéne benne lennie, így visszamenőleg b*szhatod mert egy lezárt hónapra már nem tudnak könyvelni (de ez munkáltató függő hogy mennyire lazák). Csak a méltányosságot veheted alapul, ergo benyújtasz mindent, és az adott hónapba kiküldetési rendelvény alapján térítik. Illetve munkáltató függő is a dolog nálunk pl van hogy valaki egybe hoz 4 havi parkolás nyugtát, de pl a munkába járás költségeit (bérlet,tankolás) csak az adott hónapba lehet elszámoltatni, ha nem adod le bukó. A kiküldetés nem feltétlen van minden hónapba így akár egybe is elszámolhatják (pl lepapírozzák hogy az adott hónapba voltál 15 helyen), viszont a munkába járást nem, tehát 2havi munkába járás költséget nem téríthetnek egybe, ott azért kell leadni az adott hónapba!
2013. dec. 12. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Szeriten az első hozzászólása téves.

Te azt írtad le, amit a gyakorlatban tapasztalsz. Minden munkáltató másként jár el, mások a szokások. Viszont ezeket a szokásokat jelentősen befolyásolják a rendeletek. Attól eltérni nem lehet, ha tetszik a munkáltatónak, ha nem. Viszont, ha mégis eltér, akkor törvényt sért.

Munkába járáshoz is miért ne lehetne egybe több hónapot leadni költségtérítés igénye miatt? Bizony lehet.


Megkeresem Neked az aktuális törvényi hivatkozást...

Gondolom, kiküldetési rendelvény alapján utazol, vagy mégsem? Saját gépjármű, vagy tömegközlekedés?

2013. dec. 13. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Igen, kiküldetési rendelvénnyel saját gépkocsival.
2013. dec. 13. 09:23
 4/9 anonim ***** válasza:

Akkor meg pláne fenntartom az eddig leírtakat.

Egy adóévre kell kötni erre vonatkozóan a foglalkoztatóval egy megállapodást. Azon belül bármikor kérheted annak kifizetését.

Persze a belső szabályzatukat nem ismerem, de az sem lehet ellentétes egy felsőbb rendelkezéssel.

2013. dec. 15. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

... hozzátenném, hogy a kiküldetési rendelvényt ráadásul nem a dolgozó tölti ki, hanem a munkáltató, tehát nem mondhatja azt, hogy hónapokig nem állt rendelkezésére az adat, és most már jogvesztő lett...:)


Csak szólok...

2013. dec. 15. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszi!

Jogszabályi háttér? Mire hivatkozzak? Ebben tudnál segíteni?

2013. dec. 16. 07:34
 7/9 anonim ***** válasza:

Jogszabályi háttér:

Mi számít kiküldetésnek, stb.: SZJA törvény 3. §. 10., 11., 12., 16. pont.


Az, hogy nem számít bevételnek a dolgozónál: SZJA tv. 7. §. (1) bekezdés r. pontja.


Mivel adómentes, ez által járulékmentes is, ezért teljesen mindegy, hogy mikor fizetik ki az adóéven belül, semmibe nem "kever bele". Ha nincs a cég pénztárába éppen összeg, akkor nem tudja amúgy sem kifizetni az adott időszakra, majd később pótolja. Tehát nem értem a céged problémáját...


Egyéb, fontos kapcsolódó jogszabály:

60/1992.(IV. 2.)sz. Kormányrendelet, amely azt szabályozza, hogy ennek lebizonylatolása, költségének elszámolása milyen módon lehetséges. Ebben van benne, hogy egy adóévre megállapodást kell kötni a dolgozóval, hogy melyik elszámolási módot választják a lehetőségek közül. Üzemanyag-fogyasztás szerintit, átalányt, stb.


És bizony a kiküldetési rendelvényt nem Te állítod ki, hanem az, aki "kiküld" Téged valahová...:)

2013. dec. 17. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Egyébként az első válaszolónak csak segítségként írnám:


Nem kell a munkábajáráshoz kapcsolódó jegyeket, vagy bérletet az adott hónapra leadni, egyébként "bukta". Ezt semmi nem írja így elő. A bérlet számlája előkerülhet Neked 2 hónap múlva is, és akkor nyújtod be, hogy térítse meg a munkáltató a rá eső kötelező részt. Nem mondhatja azt, hogy NEM! Ugyanis jogszabályi kötelezettsége téríteni a kötelező részt. A jogszabály pedig nem ír elő határidőket. A Munka Törvénykönyvében van olyan kitétel, hogy egy meg nem kapott juttatásodat mennyi ideig követelheted utólag. Akár el nem számolt bér, akár költségtérítés. Ugyanez vonatkozik a munkáltatóra is. Ha tévesen fizetett ki Neked bért, azt is bizonyos határidőn belül jogosan követelheti vissza.

Mivel ÁFA-ba sem szól bele (személyi jellegű kifizetés, ezért ÁFA nem igényelhető utána vissza), valamint költségként elszámolható, ezért teljesen mindegy, hogy melyik hónap könyvelésébe kerül bele az adott éven belül.

2013. dec. 17. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Hátha más is kerül ilyen helyzetbe:


Megkérdeztem a szakszervezeti jogászt: 3 év az elévülési idő, azaz 3 éven belül ki kell, hogy fizessék.

Arra ügyeljünk, hogy alá legyen írva a munkáltató által (ezért rossz az a gyakorlat, mely sajnos általános, hogy a munkavállaló utólag tölti ki).

Ha az aláírtat nem fizetik ki, bírósághoz fordulva kamataival együtt érvényesíthetjük.

2013. dec. 19. 13:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!