Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mennyi csaladi adokedvezmenyt...

Mennyi csaladi adokedvezmenyt igenyelhetek vissza GYED-bol?

Figyelt kérdés
Tavaly juniussal bezarolag a ferjem vette igenybe a csaladi adokedvezmenyt, azutan megszunt a munkahelye. Most az adobevallasomban szeretnem 2013 masodik felevere en visszaigenyelni (vegig GYED-en voltam), de nem tudom mennyit lehet. Az eves SZJA-m 248ezer ft volt es ket kicsi gyerekunk van. Segitenetek?

2014. febr. 4. 13:14
 1/2 anonim ***** válasza:

A helyzet a következő:


A férjed és a Te adóbevallásodat "együtt" kell kezelni, mivel a családi kedvezményt megosztjátok.


A bevallás 21. sorába kell írni azt az összeget, amelyet érvényesíteni akartok.


Ha 2013. év minden hónapjában jogosultak vagytok rá, akkor 2 fő x 12 hónap x 62.500 Ft a KETTŐTÖK által együttesen igénybe veheti kedvezmény összege. Tehát 1.500.000,- Ft.


Elkészíted a férjed bevallását, és megnézed, hogy a bevallás 17. sorában milyen összeg szerepel. Ha ez több, mint 1.500.000,- Ft, akkor a 21. sorba 1.500.000,- Ft-ot írsz be, ha kevesebb, akkor a 21. sorba ugyanazt az összeget írod be, ami a 17. sorban szerepel.


Az első esetben a férjed maximálisan ki tudja használni a NEKTEK járó kedvezményt egyedül is, tehát a Te bevallásodba nem kell érvényesíteni semmit.


A második esetben viszont nem tudta teljes mértékben érvényesíteni az összes kedvezményt, ezért a 21. sorba beírt összeg és az éves 1.500.000,- Ft-nyi járó kedvezmény különbségét Te, mint "másik" családi kedvezményre jogosult érvényesítheted a bevallásodban. Te maximum ezt az összeget írhatod be a bevallásod 21. sorába. De ha ennél az összegnél az adóalapod (bevallásod 17. sora) kevesebb, akkor Te is csak a 17. sorban szereplő összeget tudod kedvezményként érvényesíteni.

Nem tudom, érthető voltam-e?


Példa:


Apuka egész évi bruttó bére 1.200.000 Ft (adóalapja).

Bevallás 21. sorába nem tudja beírni az 1.500.000,- Ft-ot, hiszen nincs annyi adóalapja. Ezért csak 1.200.000,- Ft-ot tud érvényesíteni a NEKTEK járó kedvezményből.

A fennmaradó 300.000,- Ft kedvezmény összeget a TE bevallásod 21. sorába írhatod be, ha van legalább ennyi adóalapod (bruttó béred). Bevallás 17. sor. Ha nincs, akkor hiába járna még az a 300.000 Ft, nem tudtok teljes egészében élni vele. Ha a bevallásod 17. sorába csak 142.000 Ft szerepel például, akkor a 21. sorodba is csak 142.000 Ft-ot tudsz érvényesíteni a 300.000 Ft helyett.


Talán így érthetőbb...:)

2014. febr. 4. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon koszonom a reszletes magyarazatot, sokat segitettel!
2014. febr. 5. 09:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!