Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ingatlan ajándékozásánál...

Ingatlan ajándékozásánál kell-e adózni és hogyan ezt intézni?

Figyelt kérdés

Ingatlan ajándékozással kapcsolatban szeretnék kérdezni. A szóban forgó ingatlan egy nagyszülői családi ház, a tulajdonrészek az alábbiak szerint oszlanak meg:

- édesanyám testvéréé a teljes anyai rész

- az apai rész 1/3-ad részben az édesanyám testvéréé, 1/3-ad részben a már nem élő 2. testvér 2 gyermekéé és 1/3-ad részben az édesanyámé.


A házzal senki nem kíván foglalkozni és úgy beszéltük meg, hogy én megkapom ajándékba. Olvasgattam, keresgéltem és azt találtam, hogy egyenesági rokonoknál ajándékozás esetén nem kell illetéket fizetni. Értelemszerűen édesanyámnak egyenesági rokona vagyok, de a tulajdonrész a fent ismertetett megoszlása alapján édesanyám nem az egyedüli tulajdonosa az ingatlannak.


Hagyatéki tárgyalás még nem volt.


Azt szeretném megkérdezni, hogy ilyen esetben megoldható törvényes úton, hogy ajándékként kerüljön hozzám az ingatlan? Ahogy írtam a többi tulajdonos nem kíván az ingatlannal foglalkozni, tehát részükről nincs akadály. Kérdés, hogy olyanra van-e lehetőség, hogy lemondanak a tulajdonjogról az édesanyám javára a hagyatéki tárgyaláson és akkor már ajándékként legyen papírozva az ingatlan felém? Vagy ez már dupla ajándékozásnak (ajándékozás ajándékozásának) számít?


Előre is köszönöm a segítséget.


2015. márc. 7. 12:17
 1/2 anonim ***** válasza:

Igen, lehet.


Mivel a többi tulaj nem egyenesági rokonod, ezért ha Neked ajándékoznák, akkor fizetned kellene ajándékozási illetéket (ez nem adó!).


De ha előtte édesanyád javára lemondanának az örökségükről, és utána édesanyád Neked ajándékozná a teljeset, akkor szintén megúsznád az illetékfizetést.


Az öröklésről való ingyenes lemondás esetén illetéket nem kell fizetni. Az átengedett örökséget vagy egy részét megszerző más örökös úgy fizeti az öröklési illetéket, mintha a hagyaték közvetlenül az örökhagyóról szállt volna rá. Ha az átengedés visszteher fejében történne, az örökös terhére öröklési, az örökrészt megszerző

terhére pedig visszterhes vagyonátruházási illetéket kell kiszabni.

2015. márc. 7. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget és a részletes választ!
2015. márc. 8. 14:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!