Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Tudna segíteni egy könyvelő?

Tudna segíteni egy könyvelő?

Figyelt kérdés

Egyetemen kettős könyvvitelt tanulunk, meg kell mondani, baromi bonyolult.


Próbálkozom vele, de van, ami nem világos.


Mit jelent ez a tartozik és a követel oldal? Kinek tartozik vagy mi és kitől követel? Lehet buta kérdés, de tényleg nem értem.


Tanultuk, hogy az 1,2,3,5,8 as főkönyvi számlák T oldala +, K oldala -

4 és 9 nél fordítva. Ez se tiszta, most akkor mit kell könyvelnem melyik oldalra?


2015. ápr. 27. 16:57
 1/9 anonim válasza:
Igen,szerintem tudna :)
2015. ápr. 27. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Mármint, hogy itt segíteni.... De gondolom értetted te is.
2015. ápr. 27. 18:05
 3/9 anonim válasza:
Nem vagyok könyvelő, és is ebben a szemeszterben tanulok számvitelt, és valóban nagyon összetett és nehéz. Nekem is ez a T-K a legnagyobb problémám, de amennyire én le tudtam fordítani magamnak, az az oldal tartozik, ahol a pénzösszeg/anyag/áru, stb nő. Követel az az oldal, amelyiknek az értéke ezáltal csökken. Persze ez néha nem így van, de sokszor megállja a helyét. Nekem összességében sokat segít a számvitelben az, ha újra, magamtól megpróbálom megcsinálni az órai feladatokat. Nem tudom, nálatok hogy van, de nekünk van egy lapunk, amin vannak események, és ki kell tölteni, hogy hányas számla tartozik, hányas követel, mi a nevük, hogy hatnak a mérlegre. Ha rosszul sikerült, megpróbálok rájönni, hogy miért. Ha ez megvan, akkor általában rögzül... :)
2015. ápr. 27. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Ugyan így van nálunk is, ahogyan leírtad. Én is így gyakorolgatom, de nem egyszerű...
2015. ápr. 27. 18:46
 5/9 anonim ***** válasza:
67%

Hát ez az elején mindenkinek nehéz...:)


A következők szerint nézd:


Vettem anyagot a vállalkozáshoz, de nem készpénzre, hanem átutalásos számlám van róla.


Anyagbeszerzést elszámolhatom költségként az 5-ös számlaosztályba, és mivel nő az anyagkészletem, ezért az 5-ösnél a T oldalra könyvelem a növekedést, valamint nő a szállítóval szembeni tartozásom (mivel még nem fizettem ki), ezért a szállító 45-ös számlaosztálya is nőni fog a K oldalon. Kettős könyvelés. Minimum két számlát használsz egy gazdasági esemény lekönyveléséhez. Az egyik mindig T a másik mindig K lesz. Ha több számlát használsz, akkor is a több számla használatával a T - K oldal egyenlő lesz, csak több tételből fog összeállni.

Kifizeted a bankból az anyagot. Mi történik? A szállítóval szembeni tartozásod csökken, és a bankszámlád is apadni fog. Tehát T 45 szállítód, mert csökken, és K 38 számlaosztály (bank, pénztár stb.), amely szintén csökken.

Mindig arra gondolj, hogy Nálad mit okoz a gazdasági esemény. Vagyis a vagyonodban. Ha nem vagy biztos a dolgodban (főleg bonyolultabb eseteknél), nem szégyen akasztófázni. Tudtommal sajnos ezt már nem tanítják az iskolában, pedig szuper jó dolog volt. Átláttad egyből az egészet, ha leakasztófáztad a könyvelési tételeket. Láttad a párokat, hogy mi mihez tartozik, és nem volt gond, mindig meg volt a mérleg mindkét oldala.


Pld. 9-es számlaosztály. Az egyik munkádat kiszámláztad a vevőnek, aki majd egyszer átutalja az összeget. Kettős könyvelésnél minden gazdasági eseményt könyvelünk akkor is, ha nincs hozzá pénzmozgás.

Lekönyveled a meg nem kapott árbevételt, és lekönyveled, hogy tartozik Neked a vevő. 9-es számlaosztály árbevétel, nő a K oldalon, a 31-es számlaosztály pedig a vevőd, akinek nő a tartozása feléd, tehát T oldalra könyveled. Kifizeti a vevő a tartozását pénztáron át. Nő a pénztárad összege, tehát 38-as K oldalra kerül, és csökken a vevő tartozása, tehát 9-es számlaosztály T oldalra kerül.

Stb.

2015. ápr. 27. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ettől a tartozik és követel dologtól vonatkoztass el, mert nincs olyan jelentése, amit tulajdonítani szeretnél nekik.

1,2,3 számlák az eszköz számlák: Immateriális javak, tárgyi eszközök, követelések, pénzeszközök.

4 számlák a forrás számlák (másnéven amiből az eszközök származnak) pl: szállítói kötelezettségek, hitel kötelezettségek.

Ezek a mérleg számlák, ebből áll össze egy vállalkozás mérlege.

Az eszköz számlák mindig a T oldalon nőnek, a K oldalon csökkenek. A forrás számlák pedig pont fordítva A K oldalon nőnek, a T oldalon csökkenek.

Az eredmény számlák, amiből az eredmény kimutatás készül:

5,8 költségek, ráfordítások mindig T oldalon nőnek, és K oldalon csökkennek.

9: bevételek mindig K oldalon nőnek, T oldalon csökkennek. Ez a legfontosabb alapja szerintem, ezt az összefüggést kell megjegyzed. Ez biztosítja a mérleg két oldalának egyezőségét.


A másik, hogy át kell gondolni a gazdasági eseményeket, miben okoz változást, mert csak úgy fogod tudni, hogy melyik számlákra könyveld. (elad valamit a cég, utalással fog fizetni a vevő: miben lesz változás? Nő a vevőkkel szembeni követelésünk, és nő a bevételünk is. Milyen számlákat érint? Számlatükröt kell ilyenkor nézegetni. 3mas és 9es. Innentől meg is van a kontírozása is, a fenti összefüggést is figyelembe véve: T3-K9

2015. ápr. 28. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Na ezt így egész jól megértettem, köszi.


Azt még valaki el tudná mondani, hogy mért van például a bérköltségekből kettő? Mi a különbség? 541 és 821

2015. ápr. 29. 14:26
 8/9 anonim ***** válasza:
Minden költségnemből (51, 52...stb.) is van a 8asban párja. Év közben az 5ösben könyveljük a költségeket, majd amikor jön az év vége és zárunk, akkor-hogy az 5ös számla osztályt lezárjuk, és ne legyen egyenlege-akkor ide átvezetjük őket az 59es költségnem átvezetési számlákkal szemben. Minden költségnemet a megfelelő helyre. Ez technikai dolog.
2015. ápr. 29. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen, így azért már érhetőbb.
2015. ápr. 29. 18:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!