Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adójogi szempontból rendben...

Adójogi szempontból rendben lenne, ha ezzel a szöveggel hirdetném magam? "5 db 35 cm átmérőjű hawaii pizzáért weboldal készítést vállalok. "

Figyelt kérdés
Mindezt munkanélküli magánszemélyként, az egészségügyi hozzájárulást rendszeresen fizetve, minden más bevételi forrásom után korrektül adózva. Természetesen nem csak a hirdetés, hanem az emögött álló rendszeres, tartós tevékenység jogi megítélése érdekel.

2015. okt. 6. 17:36
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

SZJA törvény szempontjából bevétel:


A magánszemély által bármely jogcímen és bármely formában - pénzben, vagy nem pénzben - mástól megszerzett vagyoni érték.

Nem pénzben megszerzett bevételnek minősül különösen:

az utalvány, dolog, szolgáltatás, értékpapír, részesedés, forgalomképes vagy egyébként értékkel bíró jog, elengedett, átvállalt tartozás, magánszemély helyett teljesített kiadás, befizetés, dolog, szolgáltatás személyes (magáncélú) ingyenes vagy kedvezményes használata, igénybevétele. (4. §.)


Ilyen esetben az "ellenérték" megállapításához véleményem szerint a "szokásos piaci értéket" kell figyelembe venni. (3. §. 9. pont)


Független felek meghatározása: 3. §. 69. pont.


Adóalapba tartozóként nevesíti a törvény 7. §. (1) c. pontja.


Én így látom az adójogi megítélését a fenti dolognak. Arról már nem is beszélve, hogy "üzleti" jellege van, tehát gazdasági tevékenységnek minősül. Azt pedig vagy egyéni vállalkozóként, vagy adószámos magánszemélyként űzheted csak.

2015. okt. 7. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, hasznos volt. Szeretnék kérdezni pár dolgot.


A bevételemnek minősül az 5 db 35 cm átmérőjű pizza, ugye?


Egy ilyen pizza értéke a szokásos piaci érték alapján kb. 1 300 Ft, ugye?


A munkám ellenértéke ez alapján tehát 5 * 1 300 = 6 500 Ft, ugye?


A munkám szokásos piaci értéke pedig mondjuk 50 000 Ft, ugye?

(Abból kiindulva, hogy a "szomszéd Pisti" ugyanezt 20 000 Ft-ért, a városi cég pedig 200 000 Ft-ért vállalja.)


A 6 500 Ft 16%-át, vagyis 1 040 Ft-ot kellene fizetnem SZJA-ként, ugye?


Ha eladnok az 5-ből 2 pizzát összesen 1 239 Ft-ért, ebből 16%-ot leadózva a maradék pénzből befizetem az eredeti bevételem 16%-át, plusz fizetem a havi kb. 7 000 Ft egészségügyi hozzájárulást, akkor ezzel letudtam a kötelességemet az állam felé? Bocsánat, erre már válaszoltál: ehhez adószámos magánszemélynek, vagy egyéni vállalkozónak kellene lennem.


Mindegy, hogy adószámos magánszemély, vagy egyéni vállalkozó leszek?


Ha egyéni vállalkozó, vagy adószámos magánszemély vagyok, akkor mennyit kell még fizetnem az eladott és leadózott pizzákból befolyt 16% adón és az egészségügyi hozzájároláson túl? Úgy tudom katásként havi 50 000 Ft-ot, de akkor abban ez egészségügyi hozzájárulás is bennevan. Ezt jól tudom?


Még megvárom a válaszod a végső tanulság megállapításáig, de eddig úgy fest, hogy amennyiben nettó 650 Ft-ért tovább tudom értékesíteni a kapott pizzákat, egy hónapban 32 ilyen munkát kell elvállalnom ahhoz, hogy napi 1 pizzát ehessek. A maradék 130 db pizzát pedig el kell adnom, hogy az összes befolyt összeget adókra és járulékokra költhessem. Így a bevételem 18,75%-a lesz az én hasznom, 81,25% pedig az államé. Ez nagyjából reális?

2015. okt. 10. 07:16
 13/14 anonim ***** válasza:

Nem vagy semmi! :)


DE! Ha eladod a munkádért kapott pizzát, akkor az már "kereskedelem", "ingóságértékesítés"?!?!? Más adójogi megítélés? Engedélyköteles, avagy sem?!


Szerintem pihentessük ezt az egészet, mert jó megoldás nincs rá. Az ilyen szitukat nem kalkulálják bele az adótörvénybe. :)

Nagyon megerőszakoltnak hat...


A levezetésed viszont megállja elméletben a helyét.

2015. okt. 11. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Na igen, ez már csak a hab a tortán. :) Egyetértünk, azt hiszem ezt a kérdést még elméleti szinten sem pedzegetem, ez a barter nem olyan kedvező/egyszerű, mint gondoltam. Már csak az nem világos, hogy mi van akkor, ha ugyanezt nem az én hirdetésem, hanem a pizzás hirdetése előzi meg: "weboldalért 5 db 35 cm átmérőjű pizza elkészítését vállalom". Akkor neki kellene adóznia, nekem meg nem? Vagy így is, úgy is adóznunk kell mindkettőnknek? De nem akarok visszaélni a segítőkészségeddel, maradjunk inkább a kérdés - és az agyunk - pihentetésénél, ahogy kérted. :)
2015. okt. 11. 07:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!