Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Melyiket választhatom és...

Melyiket választhatom és mennyi fizetnivaló lesz utána?

Figyelt kérdés

Februártól megszűnik a munkahelyem, ahol alkalmazottként dolgozok főállásban.

Sajnos jelenleg még nincs kilátásban új állás.

- Van egy (nem működő) bt-nk, ahol én vagyok a beltag.

- Adószámos magánszemélyként ingatlan bérbeadást is végezhetek.


Egy ismerősömtől hallottam, aki régebben hasonló helyzetben volt, hogy ha megszűnik a mostani főállásom, akkor majd a bt.-ben kell bejelentve lennem, és a bt.-nek kell megfizetnie utánam a járulékokat. Akkor is ha nincs bevétele a cégnek. Ez a mostani 111000,- Ft-os minimálbért alapul véve kb. 77500,- Ft/hó kiadást jelentene.


Muszáj, hogy a bt.-ben legyek bejelentve?

Nem lehet, hogy adószámos magánszemélyként funkcionáljak mindaddig, amíg nem találok újabb főállást, alkalmazotti munkát?


Mennyi költsége lenne, ha adószámos magánszemélyként fizetném magam után a járulékokat, és milyen tételeket kellene fizetnem?



2016. jan. 4. 09:10
 1/6 anonim ***** válasza:
Keress meg egy könyvelőt, mert ez már bonyolultabb kategória.
2016. jan. 4. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Előre akartam tájékozódni, és így online feltéve a kérdéseket könnyebbnek és gyorsabbnak tűnt. Meg azt hittem, hogy itt is szakemberektől kapok majd választ.
2016. jan. 4. 13:21
 3/6 anonim ***** válasza:

Társas vállalkozónak minősül:

 a betéti társaság bel- és kültagja,

 a közkereseti társaság,

 a korlátolt felelősségű társaság,

 a közös vállalat

 az egyesülés,

 az európai gazdasági egyesülés tagja, ha a társaság (ideértve ezen társaságok előtársaságként történő

működésének időtartamát is) tevékenységében ténylegesen és személyesen közreműködik, és ez nem munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében történik (tagsági jogviszony).


Fentiek alapján nem értem, hogy miért KELLENE oda bejelentkezned, amikor a BT ráadásul nem is működik.


Ingatlan bérbeadás után SZJA kötelezettség, valamint ha az évi 1 millió forintot a belőle származó jövedelmed eléri, EHO fizetési kötelezettséged van.


Mivel nincs biztosítással járó jogviszonyod, ezért egészségügyi szolgáltatási járulékot is fizetned kell magad után.

2016. jan. 4. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem világos a kérdés. DE, ha megszűnik a bejelentett állásod, elmész munkanélkülire, amikor lejárt fizeted magad után a havi kb hétezer forint tb járulékot, nincs mit adóznod.

Ingatlankiadás esetét, fent leírták.

2016. jan. 4. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha fogalmatok sincs róla bődületes baromságot ne írjatok.


A Bt beltagja társas vállalkozónak minősül, feltételezem te vagy az ügyvezető is.

Azzal hogy megszűnik a 36 órás munkaviszonyod, járulékfizetési kötelezettséged keletkezik a Bt-ben, ez nem kérdés.


Adószámos magánszemélyként pedig nem minősülsz biztosítottnak, ezért az nem váltja ki.


Jelen esetben fel sem merül a kérdés, hogy választási lehetőség lenne, és az sem hogy az egészségügyi szolgáltatási járulékot kellene fizetni.


Abban a pillanatban hogy megszűnik a munkaviszony, a bt-ben válsz biztosítottá. Azt teheted meg, hogy csak járulékot fizetsz és nem lesz tagi jövedelmed, így a 15% személyi jövedelemadó nem terheli a 111 eFt-ot.


Ha esetleg a társasági szerződés úgy rendelkezik hogy nem megbízási jogviszonyban hanem munkaviszonyban el lehet látni az ügyvezetést, akkor kötelező szja-t fizetni, viszont a járulékok számításánál nem az emelet járulékalapot kell figyelembe venni.

2016. jan. 5. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Mindenkinek köszönöm, hogy próbált segíteni.

Az én kérdéseimre és helyzetemre az utolsó válaszadó által leírtak voltak a helytállóak. Minden vonatkozásában.


Időközben más módon is próbáltam tájékozódni (NAV, könyvelő) és gyakorlatilag az utolsó válaszoló által leírtakkal teljesen azonos tartalmú információkhoz jutottam.


Ha valaki hasonló helyzetben van, akkor jó ha tudja, hogy ha megszűnik a főállása (ahol alkalmazottként dolgozik) és van egy bt.-je (ahol beltag), akkor a főállás megszűnésének időpontjától azonnal a bt.-jében lesz biztosított... és főfoglalkozású társas vállalkozóként akkor is fizetnie kell a járulékokat, ha nincs bevétele a cégnek.

Sajnos nem egyszerű. A hatóságot nem érdekli a "Miből?" kérdése.

2016. jan. 5. 13:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!