Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A pedagógusoknak is jár a...

A pedagógusoknak is jár a távolléti díj a munka törvénye 55. § c. bekezdése esetén?

Figyelt kérdés

A munka tv-könyve (55.§, 294.§) kimondja, hogy várandóság ideje alatt a kötelező vizsgálatokra a kismama mentesül a munkavégzési kötelezettség alól.

Viszont csak fórumokban találtam meg - közvetlen törvényi hivatkozást nem -, hogy ilyenkor megilleti a munkavállalót távolléti díj illeti meg.


Arra meg főként nem találtam törvényi hivatkozást, hogy a pedagógus mindezt hogyan tudja érvényesíteni.


Ugyanis pedagógus vagyok, viszont a munkáltatóm azt mondja, ilyenkor nem kapok semmilyen díjazást.


Ez igaz?

Ha nem, akkor milyen tv-i hivatkozással tudnám ezt mégis kérvényezni. Azaz igazolni, hogy megillet engem.


Köszönöm.



#Munka törvénykönyve #távolléti díj #kötelező orvosi vizsgálat
2016. jan. 14. 22:06
 1/6 anonim ***** válasza:
24%
Rád a közalkalmazottakról szóló törvény vonatkozik szerintem, ha állami suliban tanítasz. Az 1992. évi XXXIII. törvény 44/A. § (4) szerint "Az Mt. 55. § (1) bekezdése szerinti eseteken túl a Magyar Honvédségnél és a rendvédelmi feladatokat ellátó szerveknél foglalkoztatott közalkalmazott a munkáltató engedélye alapján is mentesülhet a munkavégzési kötelezettség teljesítése alól. " tehát ez visszautal az Mt.-re. Szóval értelmezésem szerint igazad van.
2016. jan. 14. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Viszont hol tálalom meg, hogy ezért jár-e nekem díjazás?

Mert a KLIK azt mondja, jójó...adunk mentességet...igazolt a távollét..DE díjazás nem jár!


Köszönöm

2016. jan. 15. 09:48
 3/6 anonim ***** válasza:
68%

Azért nem ad távolléti díjat, mert nem a munkaköröd miatt kell menned a terhességi vizsgálatokra. Vannak olyan munkakörök, ahol terhesség esetén jogszabályi előírások miatt kötelező különböző vizsgálatokat végeztetni. A te munkakörödben viszont lényegtelen, hogy terhes vagy-e, vagy sem, azaz nem a munkaviszonyra vonatkozó szabályok miatt kell a vizsgálatokra menned. Valamint feltétel az is, hogy a vizsgálaton való megjelenésre kizárólag csak munkaidőben legyen lehetőség. Valószínűleg esetedben ez sem áll fenn.

Vagy szabit veszel ki és kapsz fizetést, vagy élsz a lehetőséggel, hogy igazolt, de fizetetlen távolléten leszel, vagy munkaidőn kívül mégy az orvosi vizsgálatokra.

2016. jan. 15. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Kedves 2.


Nem értek veled egyet. A 2012. évi I. törvény

a munka törvénykönyv 55.§ (1) c) bekezdése leszabályozza:


"55. § (1) A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól

c) a kötelező orvosi vizsgálata tartamára,"


és a 294.§-a elmondja mi számít kötelező orvosi vizsgálatnak:


"294. § (1)E törvény alkalmazásában

d) kötelező orvosi vizsgálat: az az orvosi vizsgálat, amelyen a munkavállalónak munkaviszonyra vonatkozó szabály előírása alapján részt kell vennie, ideértve a várandós állapotra tekintettel előírt orvosi vizsgálatot is"


Nem tudok olyan munkakörről, ahol a terhességi vizsgálat a munkakör miatt történne.


Illetve ha reggel 8-tól (azaz fél 8-tól) délután 4ig (16:00) bent tartózkodom az iskolába, akkor kérdem én: hol van olyan UH vizsgálat, ahol öt után is fogadnak? Vidék nincs. Főváros: oda is kell érni. Szóval nem tudom este megoldani.

Illetve a pedagógusok szabija teljes egészében lefedi a szüneteket, így nem tudok ebből sem kivenni.


Vagy egyszerűen egy pedagógus ne kerüljön áldott állapotba, mert akkor őt nem illeti meg semmi?

2016. jan. 15. 11:31
 5/6 anonim ***** válasza:

Kedves pedagógus!

Lényegtelen, hogy egyetértesz-e velem.

Te magad idézted a törvény idevágó részét:

"294. § (1)E törvény alkalmazásában

d) kötelező orvosi vizsgálat: az az orvosi vizsgálat, amelyen a munkavállalónak munkaviszonyra vonatkozó szabály előírása alapján részt kell vennie, ideértve a várandós állapotra tekintettel előírt orvosi vizsgálatot is"

Egyértelműen benne van: "a munkavállalónak munkaviszonyra vonatkozó szabály előírása alapján részt kell vennie, ideértve"

Azaz: a munkaviszonyra vonatkozó szabályok alapján előírt kötelező vizsgálatok (amik nem ugyanazok a vizsgálatok minden munkakörre) és IDEÉRTVE. Azaz: vannak vizsgálatok, amiket az egyes munkaköröknél csak akkor kell elvégeztetni, ha az illető munkavállaló várandós.


"Nem tudok olyan munkakörről, ahol a terhességi vizsgálat a munkakör miatt történne."

Gondolom nem ismered az összes munkakörhöz tartozó kötelező vizsgálatot, de még az összes munkakört se.


"akkor kérdem én: hol van olyan UH vizsgálat, ahol öt után is fogadnak?"

Pl: Tokajban az eü.központban csütörtöki napokon este 7-ig. UH-t is csinál, tapasztalat.


Mellesleg a kötelező orvosi vizsgálat esetében is csak a vizsgálathoz szükséges időre köteles mentesíteni a munkavégzés alól, nem egész napra.


Nyugodt lehetsz, a versenyszférában sem fizetik a terhességi vizsgálatok idejét.


"Vagy egyszerűen egy pedagógus ne kerüljön áldott állapotba, mert akkor őt nem illeti meg semmi?"

Ezt meg betudom a terhességgel járó hormonváltozásaidnak.

De lehet, hogy jobban járnál te is és a gyerekek is, ha elmennél táppénzre a terhességed alatt.

2016. jan. 15. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Már biztos táppénzen van:

# 2/5 Időpont ma 09:48

# 4/5 Időpont ma 11:31

Csak nem gyakorizik munkaidőben: ha reggel 8-tól (azaz fél 8-tól) délután 4ig (16:00) bent tartózkodom az iskolába,

(tehát bent kellett lennie az iskolábaN)

2016. jan. 15. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!