Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Családi adókedvezmény élettárs...

Családi adókedvezmény élettársi kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Van egy pár. Élettársak, de nincs róla sem nyilatkozat, sem Élettársi Nyilvántartásba bejegyzés.

Van két közös gyerkőcük. Év közben nem érvényesítik az adókedvezményt, most akarja apa az egészet igénybe venni mindkét gyerekre.

Az szja-bevallás nyomtatványon jelölni kell a jogosultság jogcímét, és ott csak családi pótlékra jogosult, vagy vele együtt élő házastársat, vagy közös háztartásban élő hozzátartozót lehet jelölni. Házastársnak nem jelölhetem apát, a hozzátartozó meg gondolom testvért jelent. Vagy mégis csak jelölhetem az 1-es jogcímkódot, mivel családi pótlékra jogosult?

A Családtörvény 2016.01.01-től változott, de ez még a 2015-ös adóévre szóló bevallás lenne.

Vagy akkor apa egyáltalán nem jogosult már érvényesíteni az adókedvezményt, mert nem bejegyzett élettárs?



2016. febr. 19. 07:57
 1/4 anonim ***** válasza:

Mivel az apának a gyermekek saját gyermekei és - gondolom - egy háztartásban él velük, ezért családi pótlékra jogosult (még akkor is, ha nem neki folyósítják adott esetben).

Tehát családi kedvezményre is jogosult utánuk.


A jogosultság jogcíme egyértelműen az első, vagyis: "Családi pótlékra jogosult, vagy vele együtt élő...stb. "

2016. febr. 20. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen.

Az zavart meg, hogy a kitöltési útmutatóban azt olvastam, hogy az élettárs csak akkor jogosult igénybe venni, hogy ha van nyilatkozat, vagy bejegyzés. De azután rájöttem, hogy ez abban az esetben szükséges, ha nem vér szerinti kapcsolatról van szó apa és gyerek között.

2016. febr. 22. 11:31
 3/4 anonim ***** válasza:

Ez így ebben a formában nem teljesen igaz. :)


Élettárs is jogosult mindenféle bejegyzés nélkül, de csak és kizárólag az év végi adóbevallásban, ha nem vér szerinti gyermekéről van szó!


Ha " bejegyzett" élettárs, akkor már év közben is érvényesíthet kedvezményt (majdnem olyan, mintha házasok lennének :)), egyébként csak év végén teheti meg.

2016. febr. 23. 04:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm szépen.
2016. febr. 23. 07:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!