Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan és mennyit kell adózni...

Hogyan és mennyit kell adózni a 2006-ban vásárolt és 2015-ben eladott zártkert után?

Figyelt kérdés
2016. ápr. 5. 11:05
 1/8 anonim ***** válasza:

Ha kevesebbért adtad el, mint amennyiért vetted, akkor nem kell vele foglalkozni, bevallani sem.


Ha többért adtad el, mint amennyiért vetted, akkor a kettő különbsége után keletkezett adóköteles jövedelem után kell adózni, ami sok mindentől függ.


Adóköteles jövedelem = bevétel - elszámolható, és igazolt, megszerzésre fordított költségek.

A maradék összeget csökkenteni lehet százalékosan, ami azon múlik, hogy a vásárlás és értékesítés éve között hány év telt el. A Te esetedben 9 év, tehát a számított összeget, annak 40 %-ával csökkenteni lehet.

Az lesz az adóköteles jövedelem, amelynek adómértéke 16 %.


Példa:


2006-ban megvásároltam a kertet 300 ezer forintért, fizettem utána 25 ezer forint illetéket (meg van róla a határozat, a befizetési csekk), fizettem az ügyvédnek a szerződés elkészítéséért 5 ezer forintot (meg van róla a nevemre szóló számla), és kifizettem a földhivatalnak az átírási költséget, amiről szintén van nevemre szóló számla, ez 2 ezer forint volt.


Eladtam a kertet 2015-ben 800 ezer forintért.


Jövedelem = bevétel - megszerzésre fordított, elszámolható, és igazolt költségek


800 ezer bevétel

- 300 ezer (megszerzésre fordított költség)

- 25 ezer (megfizetett, és igazolt illeték)

- 5 ezer (ügyvédnek fizetett, és igazolt költség)

- 2 ezer (földhivatalnak fizetett, és igazolt költség)

651.713,- Ft a maradék számított összeg.

Mivel a szerzést követő 9. évben értékesítettem a kertet, ezért a fenti összeget csökkenthetem annak 40 %-ával, tehát marad: 391.028,- Ft, ami az adóköteles jövedelmem lesz. Ennek adója (16 %): 62.564,- Ft.

Ennyit kell az államnak megfizetnem az értékesítés után.

2016. ápr. 5. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

... már csak számolni nem tudok: :)


A számított maradék összeg pontosan: 468.000,- Ft.

Annak 40 %-a: 187.200,- Ft. Levonva a 468 ezerből marad: 280.800,-Ft adóköteles jövedelem. Annak SZJA vonzata: 44.928,- Ft.


Bocsi, de már jojoznak a szemeim a fáradtságtól. :)

2016. ápr. 5. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

5 éven túl semmit.


Egy ingatlanos

2016. ápr. 6. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A nyereségből 100%-ban adózol, ha pl. szántóföld volt és nem őstermelő vette meg!
2016. ápr. 6. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm, de mostmár még nagyobb a káosz. Most akkor kell adózni vagy sem? Ingalanos: Be sem kell vallani?
2016. ápr. 6. 10:57
 6/8 anonim ***** válasza:

Az ingatlanos rosszul értesült, de nagyon.


Csak jelzem neki, hogy nem lakóingatlanról beszélünk, hanem zártkertről.



A termőföld értékesítésekor vannak kedvezmények, de ott különböző feltételeknek is kell lenniük hozzá.


SZJA törvény szempontjából termőföld:

A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóról törvényben meghatározott mező-, erdőgazdasági hasznosítású föld.


Mező-, erdőgazdasági hasznosítású föld: a föld fekvésétől (belterület, külterület) függetlenül valamennyi olyan földrészlet, amely az ingatlan-nyilvántartásban szántó, szőlő, gyümölcsös, kert, rét, legelő (gyep), nádas, erdő és fásított terület művelési ágban van nyilvántartva, továbbá az olyan művelés alól kivett területként nyilvántartott földrészlet, amelyre az ingatlan-nyilvántartásban Országos Erdőállomány Adattárban erdőként nyilvántartott terület jogi jelleg van feljegyezve.


Vagyis az értékesítésre alapból az vonatkozik, amit első válaszként leírtam, de ha regisztrációval rendelkező gazdálkodónak adod el, akkor van kedvezmény ezzel kapcsolatban.


Ezt azért nem hoztam fel, mert már az adásvétel megkötésekor tudomással bír erről az eladó, ha ilyenről van szó, de legkésőbb a bevallás benyújtásakor rendelkeznie kell a vevő közjegyző által készített, vagy ügyvéd által ellenjegyzett okiratba foglalt nyilatkozatával.


Mivel ilyet nem említettél, ezért fel sem merült, hogy az adásvétel ilyen szempontok szerint köttetett meg. :)

2016. ápr. 7. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Ügyvéd intézett mindent, így szabályos szerződésünk van, nem őstermelő vette meg.
2016. ápr. 8. 10:04
 8/8 anonim ***** válasza:
Akkor marad az első válasz iránymutatásnak. :)
2016. ápr. 9. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!