Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A NAV mekkora büntetést...

A NAV mekkora büntetést szabhat ki? Az a vitatott összeg százaléka vagy fix összeg?

Figyelt kérdés

2016. máj. 15. 00:22
 1/10 anonim ***** válasza:
Milyen ügyben?
2016. máj. 15. 03:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ennyi infó alapján sok hasznos válaszra ne számíts.
2016. máj. 15. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Ennyi infóból ezt nem lehet megmondani.


Ha valami késedelmi pótlékféléréről van szó, akkor az százalékosan van meghatározva, de ez evés információ.

2016. máj. 15. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
ha nem vallok be valamit, amit be kellett volna, egyébként pár tízezerről van szó, és szerintem nem kell, de nem egyértelmű
2016. máj. 15. 10:19
 5/10 anonim ***** válasza:
64%

10 éve nagyjából az volt az ökölszabály hogy 100 forint bevétel elhallgatása esetén az elévülési idő előtt jó későn való lebukásnál kb 115 forintot fizethetsz adóval és százalékos büntetésekkel birságokkal együtt. (Bírságok akkoriban legfeljebb 3 évre voltak kivethetők, az ART törvény szerint). Mára ez megváltozott a birságmértékek és a jegybanki alapkamatok megváltozása miatt, de nem valószínű, hogy sokat javult volna az az arány, amit írtam régebbről.


Van fix büntetés és van százalékos is. Magánszemélynek/válalkozónak kisebb a fix összeg, mint "cégeknek".

2016. máj. 15. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
hogy te azt mondod 15%? Én 200-ról olvastam valahol és azt 100+200-nak értettem igazából
2016. máj. 15. 16:39
 7/10 anonim ***** válasza:

Igen, akkoriban ezt számolták és nekem hihető volt.

100 forintot ha rendben leadózott volna a munkás, kapott volna 55 forintot (45 ment adóba és járulékba).

Ehelyett adóelkerülés révén megkapta a 100 forintot, amit elkölthetett, és 5 év múlva 115 forintot kell befizetnie a köztartozásainak rendezésére.


Azért ez kemény böntetés, ha azt a 100 forintot már elköltötte.

Nem tudom mit olvastál pontosan, többféle adónem létezik, ami mindegyikén el lehet bukni (egészségügyi járulék, nyugdíjjárulék vagyis mára talán már szociális hozzájárulás, sok egyéb adónem: rossz esetben ezek mindegyikére megvághatják az embert "egy kicsivel" és így nagy összegek talán kijöhetnek, amit jó esetben első mulasztó kedvezmény lecsökkent - és mára már alacsonyabb az adókulcs is, amit ha 200% dupláznak se megy a régi 40% fölé a büntetésként kiszabott kulcs.


Azt gondolom, hogy maradhatott egy 115% (a 100% feletti 15% közteher amit később befizettetnek).

Számlák szándékos eltüntetése eseténél alkalmazott nagyon magas adóbírság esetét nem számoltam bele. Jó esetben olyat nem csinál a véletlenül tévedésből valaki, mert akkor nemcsak adóügyi dolog lesz a vége, hanem extra bűncselekmény miatti dolgok is hozzájönnének.

2016. máj. 15. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
ja én azt hittem a 45 forint 115%-áról beszélünk, nem is értem hogy lehet nem 45 forint az alapja, hiszen az a tartozás mértéke
2016. máj. 16. 17:12
 9/10 anonim ***** válasza:

Az eltitkolt bruttó (adózás előtti) összeg 115%-áról írtam [nem szuperbruttó, ahhoz képest nem tudnék arányt saccolni].

Szóval nem éri meg adót eltitkolni vagy csalni, hacsak nem egész életedben azt csináltad sikeresen, és nem bánod, ha egyszer-kétszer egy bírság befigyel.

Olyannál is lehet gondod, hogy ha kiderülnek simlisségek, akkor munkáltatóddal készíttetted el a bevallásodat vagy magad tetted (jogtalanul ilyen választása is valahogy megtévesztés - csalás, amire büntit adnak).

Régebben tett fel az APEH egy birságolási kézikönyvet amiben bemutatta ezeket a szokásokat, csak azt hiszem mára az abban leírtak már elveszthették az aktualitásukat.


Ezt jogász nálam jobban tudná: ha valaki több évig téved és emiatt feljelentik bűncselekmény miatt, akkor a több év a bűnlajstromban sorozatos, ismételt elkövetésnek minősül - ha nemcsak egy adónemben van elmaradása (SZJA, szociális hozzájárulás, EHO meg nem tudom mi), azok évente halmazati bűncselekmények.

Ha megtéríted az állam kárát, akkor maximálisan mérséklhetik a büntetést.

2016. máj. 17. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
És hogy miért nem a 45 forint az alapja? Rá jönnek adóbírságok, ezek fix összegek 20-50-200 ezer forintos tételek indokolt esetben mérsékelve. És késedelmi kamattal megfejelve. Önellenőrzésnél az ilyen kreatív büntetések nincsenek.
2016. máj. 17. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!