Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha egyetemen tanulok és...

Ha egyetemen tanulok és családi vállalkozóként én is benne vagyok apukám cégében, akkor az államnak kétszeresen van fizetve a tb? Mert apukám fizeti, és a suli úgymond nem tud arról, hogy én "dolgozom"?!

Figyelt kérdés
Most komolyan, ilyenkor mi van? Se a könyvelő, se a megyei adóhivatal nem tudott válaszolni. 18 éves koromig nem volt semmi, mert jártam iskolába, egy éve szólt a könyvelő, hogy gáz van, fizetni kellene, apukám azóta rendszeresen fizeti. 20 éves vagyok. Azért nem kevés pénzről van szó, és emellett ott van a szintén egyetemista testvérem.
2017. jan. 22. 13:28
 1/7 Donald J. Trump ***** válasza:
Attól, hogy tulajdonjogod van egy cégben, még nincs automatikusan munkaviszonyod is vele. Ha dolgozol is benne, akkor természetesen fizetned kell.
2017. jan. 22. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Mivel édesapám család vállalkozó, ami csak úgy lehetséges, hogy én és testvérem és részesül benne (mi nem dolgozunk, mert tanulunk), és apukám számlaképes stb. a neki járó bevételből "mi is részesülünk", tehát nekünk is minden évben kijön az éves adóbevallás, apukám fizeti utánunk a tb-t. De ha egyetemista vagyok, államin tanulok, akkor ezt úgymond egyetem is fizeti. Ha meg elsősorban én is vállalkozónak számítok, amiért fizetnünk kell, akkor az egyetem még ugyanúgy fizet, nem?
2017. jan. 22. 13:41
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Nincs olyan cégforma, hogy "családi vállalkozó"

Van NyRT, ZRT, KFT, Bt, egyéni cég. Van még egyéni vállalkozó, adószámos magánszemély, őstermelő, családi gazdaság.

Egyetemen tanulhatsz nappalin, levelezőn; nem mindegy a TB szempontjából.

Az egyetem csak azok után fizet "TB"-t, akik alkalmazásban állnak nála. A nappalis diákok a nappalis hallgatói jogviszonyuk alapján mentesülnek az eü.szolg.járulék fizetése alól (sokan erre mondják tévesen, hogy fizeti utánuk az egyetem a TB-t)

"18 éves koromig nem volt semmi, mert jártam iskolába"

18 éves korodig kiskorú voltál, ami a "TB" fizetés szempontjából más kategória. Iskolába pedig most is jársz, ha egyetemista vagy (csak nem közoktatásban tanulsz, hanem felsőoktatásban)

"a neki járó bevételből "mi is részesülünk", tehát nekünk is minden évben kijön az éves adóbevallás"

Annak küldenek adóbevallási nyomtatványt, aki előző évben adott be (papír alapon) adóbevallást; bármilyen okból. Azért mert ti részesültök apukád bevételéből, nem küldenek adóbevallási nyomtatványt.

"apukám fizeti utánunk a tb-t."

Milyen jogcímen fizet utánatok? Társas vállalkozó vagy és a testvéred is? Biztosított mg. őstermelő vagy? Vagy alkalmazásban állsz apukádnál?

"De ha egyetemista vagyok, államin tanulok, akkor ezt úgymond egyetem is fizeti."

Lényegtelen, hogy államin tanulsz (gondolom ezen az államilag finanszírozottat érted), vagy költségtérítésesen.

"Ha meg elsősorban én is vállalkozónak számítok, amiért fizetnünk kell, akkor az egyetem még ugyanúgy fizet, nem?"

Nem.

Azt még elhiszem, hogy a könyvelő nem tudott válaszolni (cseréljétek le!), de azt nem, hogy a megyei adóhivatal sem. Vagy nem jól kérdeztetek (mint ahogy itt is leírtál egy csomó mindent, csak éppen a lényeges dolgokat nem. Ráadásul amit leírtál azok sem pontosak, pl. a vállalkozás jellege beazonosíthatatlan), vagy nem értettétek meg az adóhivatal válaszát.

Az pedig számodra érdektelen, hogy kétszeresen van-e fizetve a TB-d. Régóta van többes biztosítási jogviszony; ha valaki több cégnél alkalmazott, minden munkaviszonyában vonják tőle és fizetik utána a járulékokat.

Azt, hogy kell-e fizetned, és mit (eü.szolg.járulékot, vagy nyugdíj és egészségbiztosítási járulékot) akkor lehet megmondani, ha tudjuk, hogy

- valójában milyen vállalkozási formában dolgozik apukád

- te milyen formában vagy ott bejelentve

- nappalin tanulsz-e

Apukád mit fizet jelenleg utánad? (ha nem tudjátok az elnevezését, akkor mennyit fizet havonta, vagy negyedévente utánad)

2017. jan. 22. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Hú, végre valaki! Igen, nem vagyok jártas ezekben, ezt jól látod.

Sajnos nem tudom megkérdezni pontosan, nincsenek itthon. Apukám őstermelő.

Hogy én miként szereplek pontosan, nem tudom, mi mindig családi gazdaságról beszélünk itthon. A 600 ezer forintos adókedvezményről tudok, de ezt is csak iskolai papírok miatt, így ha kellene, testvéremről is tudnék kereseti igazolást felmutatni.

Nappalink tanulok, állami ösztöndíjas képzésen.

2017. jan. 22. 14:59
 5/7 A kérdező kommentje:
És a tb-t fizetni negyedévente.
2017. jan. 22. 15:01
 6/7 A kérdező kommentje:

Nem vagyok őstermelő, se alkalmazott, emiatt gondolom a társas marad.

Én nyilván nem vagyok benne jártas, mert 20 év alatt egyszer nem kellett vele foglalkoznom, a kérdésfelvetés is magánjellegű, nem konzultáltam előtte senkivel..

2017. jan. 22. 15:06
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

A leírtak alapján családi gazdálkodók vagytok.

Nem társas vállalkozó vagy (az Kft-nél, Bt-nél lenne), hanem őstermelő.

Nem 20 éve, hanem csak maximum 4 éve (a 16. életéved betöltése utántól)

Mivel a hallgatói jogviszony (ideértve az állami támogatott nappalis jogviszonyt is; sőt a tanulói jogviszonyt is) nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt (nem biztosított vagy, csak eü.ellátásra jogosult), ezért a családi gazdaságban történő nyilvántartásba vételedtől biztosított mezőgazdasági őstermelő vagy. (uyanez vonatkozik a testvéredre is)

Mint biztosított mg. őstermelő, egészségbiztosítási és nyugdíj járulékot kell fizetned negyedévente, bevallás alapján (neked kell beküldened a bevallást minden negyedévet követő hónap 12. napjáig az xx58-as nyomtatványon. A tavalyi évről a 1658-ason, az ideiről majd a 1758-ason)

A járulék összege attól függ, hogy kezdő őstermelő vagy-e (az adott évben lettél a családi gazdaság tagja, vagy már az előző évben is az voltál) és ha nem kezdő ősterelő vagy, akkor mennyi az előző évi bevételed (1 főre számolva!)

Amikortól a családi gazdaság tagja lettél, azzal a dátummal be kellett jelentkezned a NAVhoz az xxT1041-es nyomtatványon (xx itt is az évszám)

Ha adószámod (nem adóazonosító jeled!) is van, akkor az xxT101-es nyomtatványt is be kellett küldened.

A beküldéseket megteheti a könyvelőtök a saját ügyfélkapujáról, vagy a te ügyfélkapudról (elméletileg csak) te (gyakorlatilag bárki aki hozzáfér az ügyfélkapudhoz)

Részletesen megtalálod ezeket a NAV 06-os információs füzetében (06. Mezőgazdasági őstermelő magánszemély adózásának alapvető szabályai)

Még nincs fenn a 2017-es, de nincs benne változás és teljesen helytálló a 2016-os is: [link]

Viszont a helyetekben könyvelőt váltanék, mert ez nem újkeletű dolog és ha rendesen leadjátok a könyvelőnek az adatokat, tudnia kellett volna, hogy fizetni kell utánatok. Ezek után abban sem lennék biztos, hogy az összegeket jól számolja ki (azt a bevételt, ami a járulék számítás alapja)

A NAVnál írásban érdeklődjetek, ha valami kérdésetek van (az ügyféltéri ügyintéző lehet egy teljesen kezdő, ebben járatlan személy is /tapasztalat)

Apukádnak agrárkamarai tagnak kell lennie (hacsak nem a kivételek közé tartozik a tevékenységi köre alapján) Kérjetek ilyen ügyekben (is) segítséget az agrárkamarától, ezért fizetitek a tagdíjat. Ott is jobb, ha írásban kérdeztek, mintha a falugazdásztól kérnétek infót, mert sajnos az ő tudásuk is elég korlátozott sok mindenben (van amikor téves infót adnak)

Vessétek össze a könyvelő, NAVos és Agrárkamarás válaszokat, ha valami kérdésetek van.

Ha megírod, hogy mióta vagytok családi gazd.tagok, hányan vagytok benne, mennyi az előző évi bevételetek (van járulékalap különbség bizonyos bevételi összeg fölött, ezért kell pontos összeg), meg tudom mondani, mennyit kell bevallanotok és utalnotok negyedévente.

2017. jan. 23. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!