Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ingatlan bérbeadásakor mi a...

Ingatlan bérbeadásakor mi a helyes eljárás?

Figyelt kérdés

Rengeteg mindent elolvastam ezzel kapcsolatban, de vannak még kétségeim, pontosítás kérnék hozzá értőktől:

1./ A kiadott lakás biztosítási díját tényleg nem lehet elszámolni költségként?

2./ Ha az egyik hónap közepétől tudom csak elkezdeni a bérbeadást, akkor az arra a hónapra eső rezsiköltséget arányosítva tudom csak elszámolni kiadásként?

3./ Ha van olyan hónap, amikor nem veszi ki senki, akkor az abban az időszakban felmerült költség elszámolható?

4./ A bérleti díj átvételét igazoló iraton fel kell tüntetni a címemet is. Ha nem vagyok bejelentve a bérleményben, akkor is azt a címet kell feltüntetnem, vagy azt, ahol ténylegesen lakom? A szolgáltatói számlákon is a tényleges címem szerepel, és fogyasztási helyként van feltüntetve a bérlemény.

Mi a helyes eljárás azért, hogy az adóhatóság ne találjon bennük kivetnivalót?


Könyvelő ajánlást - köszönöm - de nem kérek. :)



2017. márc. 20. 04:20
 1/8 anonim ***** válasza:
70%
Látom könyvelő ajánlást nem kérsz, de amit itt vázolsz felér egy komplett adótanácsadással. Szerintem gondolkozz egy kicsit. Ha pedig nem kell szakember szerinted javaslom a további keresgélést és nav ügyfélszolgálatát!
2017. márc. 20. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

1-esnek teljesen igaza van - ment a zöld.

Ez itt a gyakori kérdések, amit viszont Te kérdezel, az egyáltalán nem gyakori, hanem speciális, könyvelési, adózási kérdések.

Ilyen komolyabb kérdésekben, ha nem akarsz beleszaladni egy jókora NAV-os büntibe - szintén vagy könyvelőt vagy NAV Call centert tudom ajánlani.

Ráadásul idén pont kiemelt figyelmet szentel a NAV a lakáskiadásra, AirBnb-re, stb.

2017. márc. 20. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Ugye ezt nem mondjátok komolyan? Ez olyan volumenű kérdés lenne? Hát nem ezért, és hasonlókért van a GYIK? :)

Ennél sokkal extrább kérdésekre (és bonyolultabbakra is) kapnak választ kérdezők.

Én - mint írtam már - mindent elolvastam az egészről, csak a részletkérdésekben vesztem el. Gondoltam, egy olyan, aki gyakorlott bérbeadó kapásból vágja rá a dolgokat.


Könyvelő nem kell, égettem már meg magam miattuk...

2017. márc. 20. 18:03
 4/8 xswerdy ***** válasza:

Szerintem nem olyan bonyolult ez, és nem is olyan speciális.


1./ A kiadott lakás biztosítási díját tényleg nem lehet elszámolni költségként?


miért ne lehetne? Ki mondott ilyet? Minden költséget el lehet számolni, ami az ingatlan kiadáshoz kapcsolódik.


2./ Ha az egyik hónap közepétől tudom csak elkezdeni a bérbeadást, akkor az arra a hónapra eső rezsiköltséget arányosítva tudom csak elszámolni kiadásként?


Ha már alapvetően kiadásra készíted fel a lakást, vagy már kész is van, csak még nem tudtad kiadni, akkor már elszámolhatod a költségeket.


3./ Ha van olyan hónap, amikor nem veszi ki senki, akkor az abban az időszakban felmerült költség elszámolható?


Hasonló, mint az előző. Ha várod a bérlőt, akkor már a bérbeadási tevékenységhez kapcsolódóan merülnek fel a rezsi költségek, elszámolhatod azt.


4./ A bérleti díj átvételét igazoló iraton fel kell tüntetni a címemet is. Ha nem vagyok bejelentve a bérleményben, akkor is azt a címet kell feltüntetnem, vagy azt, ahol ténylegesen lakom? A szolgáltatói számlákon is a tényleges címem szerepel, és fogyasztási helyként van feltüntetve a bérlemény.

Mi a helyes eljárás azért, hogy az adóhatóság ne találjon bennük kivetnivalót?


Alapvetően mindenütt a lakcímedet kell feltüntetned. Így a bérleti szerződésen, vagy ha számlát kérsz a tevékenységeddel kapcsolatos költségekről, akkor is azt kell ráiratnod. Az átvétei elismervényre én nem szoktam címet írni, egyértelmű, hogy ki vette át (abból amúgy nincs is másodpéldány, azt nem kell bemutatnod a NAV-nak).

2017. márc. 21. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ.


A biztosítási díjról az SZJA törvény 3. számú melléklet V. rész 5. pontjánál olvastam.

2017. márc. 21. 19:12
 6/8 xswerdy ***** válasza:

A biztosítás tényleg benne van, eddig sosem tűnt fel. De azt írja, hogy ha a törvény másképp nem rendelkezik. Meg itt ugye a biztosítás általánosságban van feltűntetve. Szóval én azt tartanám életszerőnek, ha valahol máshol nevesítve lenne, hogy a kiadott ingatlan vagyon-biztosítása, az költség (míg ha a tulaj magára életbiztosítást köt, az nem). De nem találtam ilyen részt sem, ahol a biztosítás tovább részletezve lenne.


De egy érdekes dolog:


Az értékcsökkenésről szóló rész ezt írja a 11. mellékletben:"A tárgyi eszköz beszerzéséhez egyedileg kapcsolódó járulékos kiadás (szállítási, alapozási, szerelési, üzembe helyezési, valamint a beszerzéssel összefüggő közvetítői kiadások, a bizományi díj, a vám, az adók - az áfa kivételével -, az illeték, a hitel igénybevételével kapcsolatos kiadások, az üzembe helyezés napjáig felmerült kamat, biztosítás díja stb.) a beszerzési ár részét képezi.


Szóval azt külön részletezi a törvény, hogy hogyan kell elszámolni azt a biztosítási díjat, ami az üzembehelyezésig merül fel. Már csak ebből is arra következtetnék, hogy alapvetően el lehet számolni azt.

2017. márc. 22. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

... ezt viszont én nem vettem észre... :)


Egyébként is "köztudott", hogy törvényeink, rendeleteink úgy vannak megfogalmazva, hogy még véletlenül se legyenek egyértelműek.


Köszönöm szépen a segítségedet!

2017. márc. 23. 04:50
 8/8 A kérdező kommentje:

Nyomoztam. Megosztom, hogy másoknak is segítsek vele.


A lakás biztosítási díja nem a tevékenységgel szorosan összefüggő költség, ez által nem is lehet elszámolni a bevétellel szemben, ahogy a törvény is kimondja.


Pénzmozgás szemléletben kell nézni a dolgokat, aszerint vehetők figyelembe a kiadások is, kivéve, ha törvény mást enged meg. Például amortizáció elszámolásánál. Ha nem adom ki a lakást, akkor az abban az időszakban felmerült kiadás sem számolható el a bevétellel szemben. Ez akkor nem igaz csak, ha vállalkozásban végzem a bérbeadást. De ha magánszemélyként, akkor megint csak pénzforgalmi szemléletben lehet gondolkodni.


Az átvételt igazoló iraton a nevünk, adóazonosító jelünk mellett a bejelentett lakcímet tüntetjük fel és a "szöveg" részben utalunk arra, hogy melyik bérleménnyel kapcsolatban veszünk át összeget a bérlőtől.


:)

2017. ápr. 11. 16:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!