Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Miért nincs a NAV-nak semmilye...

Miért nincs a NAV-nak semmilyen kötelezettsége, az adózó teendőinek ismertetésével kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Az iskolában tanulunk a szinuszfüggvényről, Mohácsi vészről, de arról, hogy hogyan kell adózni, nem. Nekem elég keserves volt megismerni pár alap dolgot, ami alapján tisztában vagyok azzal, mit, hogyan kell adóznom. Nem magyarázta el senki, a család bizonyos okokból nem mondta el, ill. félre is tájékoztattak kicsit.


Milyen alapon várják el ezt, ha semmilyen oktatás nincs? Egy 45 perces kurzusban el lehetne mondani, mi az egésznek a lényege, és akkor már értené az ember.

Elég kellemetlen volt azon bosszankodni, hogy de hiszen befizettem, amit kell, mégis miért vagyok minuszban, erre kiderül, van többféle adónem, és azokra befizetni sem olyan egyszerű, és később derült ki az is, hogy még csekkeket is lehet kérni...


2017. dec. 18. 15:12
 1/8 anonim ***** válasza:
81%

Jó kérdés. Mondjuk amilyen gyakorisággal nálunk változtatgatnak mindent, havonta írhatnának új tankönyveket.

A leírásodból azt veszem ki, hogy nem mezei alkalmazottként dolgozol, hanem valamiféle szabadfoglalkozású vagy (egyéni vállalkozó, adószámos magánszemély stb.). Ilyen esetekben a tevékenység megkezdésekor érdemes bemenni a NAV ügyfélszolgálatára, és feltenni mindenféle kérdést, ami felmerül benned. Nagyon segítőkészek. Még azt is elmagyarázzák, ha nem a neked legkedvezőbb működési formát választottad. Én kezdő KATA-s vállalkozóként mentem be, és az égvilágon minden kérdésemet megválaszolták, amire itt mindenki azt mondta, hogy forduljak könyvelőhöz. Mikor, mennyit kell fizetni, milyen nyomtatványokat kell beadni, rajtuk kívül milyen hivataloknál kell még intézkednem stb.

Vannak egyébként mindenféle ismertetőik letölthető formában a weboldalukon, tény, hogy nem túl ügyfélbarát fogalmazással, általában annyi info van rajtuk, hogy úgy kell kibogarászni a lényeget.

2017. dec. 18. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
57%

Nekünk tanítottak könyvelést kéthetente 90 perces kurzus keretében. OKJ-n, amit ugye mindenki szid, hogy semmire sem jó. :D


Egyébként én egy csomó másik dologgal is így érzek, de ettől függetlenül a szinusz függvényt sem tartom haszontalannak, sőt! Igazából nem nagyon tudnék haszontalan órát említeni. Illetve nálunk egy-két földrajz és irodalomóra mintha nem is lett volna, de az sem az anyag, inkább az előadás módja miatt. Gyakorlatilag írásvetítőről másoltunk szöveget. Azokból egy szó nem sok, annyi sem maradt meg. :)

2017. dec. 18. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
81%

Magyar oktatás lvl999


Minden sz#rra van idő, csak amire kéne, arra nincs.

2017. dec. 18. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
54%

Ha felmész a NAV weboldalára, szinte csak adózással kapcsolatos ismertetőt találsz.

Mindenféle tájékoztató füzet, kitöltőprogram, minden NAV-os űrlap részletes, példákkal illusztrált szájbarágós magyarázattal.

Van ingyenesen hívható infóvonal is.

Ha bemész bármelyik NAV hivatalba, ott is tudnak segíteni.

2017. dec. 18. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

4. Értem én, de hát frappánsan a lényeg összefoglalva nem igazán érhető el. Most már van ügyfélkapum (arról is már nem tudom, kitől hallottam, hogy érdemes csinálni), és most már talán tudom, mit mikor kell fizetnem, abszolút magánszemélyként. De sajnos sok bosszúsággal járt, mire minden információ eljutott hozzám. Az ügyfélszolgálatot is próbáltam egyszer hívogatni, vagy hússzor kapcsolták a portáról, ki is csöngött, de egyszer se vették felé. Mivel nem itt helyben van, oda elmenni és kérdezgetni csak akkor érte volna meg, ha egyben minden fontos információt elmondanak, azt is, amire még nem tudom, hogy szükségem lesz. Kezdjük azzal, hogy az adónem fogalmáról se hallottam sokáig. Még mindig nem merem én magam csinálni az adóbevallást, mondjuk ezt is röviden, érthetően elmagyarázhatta volna valaki, hogyan kell.

Hát igen, az az iskolai oktatás nem épp a legjobb.

2017. dec. 18. 17:43
 6/8 anonim ***** válasza:
62%
#4 azt azért lássuk be, a jogszabályokat jogászok írják jogászoknak (zseniális üzleti model egyébként, ha nem lennének, nem lenne rájuk szükségünk :D) , egyszerű földi halandók számára nem igazán érthető.
2017. dec. 18. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
48%

Minden jogszabályt úgysem lehet oktatni, annyi van, és 5 percenként változtatják. Már lassan maga a NAV sem tudja követni ezeket naprakészen. :)


Arra meg végképp nincs a NAV-nak kapacitása, hogy kötelező jelleggel oktatásokat tartson vállalkozásoknak, vagy vállalkozó magánszemélyeknek. Arról nem is beszélve, hogy nem kötelező nekik.

De ahogy már írták, ha ügyfélszolgálatra bemész, és kifogsz egy normális ügyintézőt, akkor sok mindenről informálni tud. Ha nincs erre módod, akkor még mindig ott az internet, és a letölthető tájékoztató füzeteik.

2017. dec. 19. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

7. Te nagyon félreértettél most valamit. Isten ments, hogy jogszabályokat oktassanak, még csak az kéne! Egyébként az, hogy a saját változtatásaikat ők sem tudják követni, arról nem én tehetek, pláne nem a lakosság, akiknek kötelező ismerni a szabályokat és adózni.


Egy szóval nem mondtam, hogy vállalkozásoknak, vállalkozó magánszemélyeknek oktatásokat tartson. De egyébként, nekem van kapacitásom a semmiből kitalálni az adózás alapjait? Nekem kötelező, nekik nem kötelező semmi? Már miért?

Nem oktatásokra gondoltam, hanem az alapok megismertetésére. Mint már többször leírtam, például az adónem, csekken befizetés, adóbevallás kezdőknek, stb. ilyen dolgok alapjaiban ne okozzanak gondot senkinek, egyáltalán tisztában legyenek vele, hogy létezik. Ezeket az ismereteket kötelessége lenne az államnak biztosítania az adózónak, ha már elvárja, hogy adózzon, legyen kapacitása az adózáshoz (ha már nekik nincs kapacitásuk semmire).


"De ahogy már írták, ha ügyfélszolgálatra bemész, és kifogsz egy normális ügyintézőt" Szóval, mint írod, ez is próba-szerencse kérdése, "ki kell fogni" egy normális ügyintézőt. Kötelessége lenne minden ügyintézőnek a teljes körű tájékoztatás, ha már más tájékoztatás nincs. De az ügyintéző-féle teljes körű tájékoztatást sem pótolja azt a hiányosságot, amiről most írtam.


Tényleg nagyon érdekes volt a Mohácsi vész és a színuszfüggvény, de nagyon lecseréltem volna azokat az ismereteket adózói alapismeretekre a sok bosszúságom miatt.


Hetes válaszoló, te nagyon-nagyon félreértetted a kérdésem. 45 perc alatt az összes lényeget el lehetne mondani, ezzel megspórolni rengeteg bosszúságot az adózónak. Nincs itt szó vállalatokról, tanfolyamokról, semmiről! De erre nekem már nincs szükségem, sok bosszúság árán kitapasztaltam a dolgokat. Nem magam miatt tettem fel a kérdést.

2017. dec. 20. 15:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!