Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mi az a családi járulékkedvezm...

Mi az a családi járulékkedvezmény?

Figyelt kérdés

A munkáltatómtól most kaptam meg a papírokat az adóbevalláshoz.

Azt írja, hogy az érvényesített családi járulékkedvezmény összege egész évben 0.

Egy gyereket nevelek, egyedül.

Elvileg az adókedvezményt igényeltem tavaly év elején, bár olyan alacsony gyedet kapok, hogy nem vagyok benne biztos.

A munkáltatómtól már kikértem a "bérpapírokat" a tavalyi évre, de még nem érkezett meg.

Addig is tudna valaki segíteni, hogy mi ez a járulékkedvezmény, és mit kell vele csinálni? Köszi



2018. febr. 3. 12:01
 1/10 anonim ***** válasza:
2018. febr. 3. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Ezt el tudtam olvasni, de mégsem fogom fel mit jelent. :/ Nem ertek ehhez..
2018. febr. 3. 13:04
 3/10 anonim ***** válasza:
Ezek szerint mégsem igényelted, ha a munkáltatótól kapott papír szerint az érvényesített adókedvezményed 0. Az adóbevallásodban vissza tudod igényelni egy összegben a tavalyi évre, 120 ezer forintot.
2018. febr. 3. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Hát, kérdező, jó, hogy megkérdezted ezt - én is néztem lükén, hogy mi a búbánat ez a papíromon, ráadásul 0-a (év közben igénybevett összeg), mikor én kaptam áprilistól a családi adókedvezményt. DE!!

Most utána néztem és megtaláltam ezt - és MEGVILÁGOSODTAM!! :D

A családi járulékkedvezményt akkor lehet igénybe venni, ha olyan alacsony a fizetésed, hogy abból nem tudod érvényesíteni a családi adókedvezményt - ekkor igénybe vehetsz családi járulékkedvezményt a gyerekek számának megfelelően.

Már ha jól értem... :-)


[link]

2018. febr. 3. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

A családi kedvezményt már nem csak a személyi jövedelemadóval kapcsolatban lehet érvényesíteni, hanem a levont járulékokkal kapcsolatban is.


A családi kedvezmény alapból a személyi jövedelemadóval állítható szembe. Ha annyira alacsony valakinek a jövedelme, hogy a levont SZJA előleggel szemben nem tudja a teljes kedvezményt érvényesíteni, akkor - a nyilatkozatának megfelelően - tovább érvényesíthető a levont járulékokkal szemben is.


De ehhez a családi kedvezmény nyilatkozaton jelölni kell, hogy a járulékra vonatkozóan is kéred a kedvezmény érvényesítését. Ha nem jelölöd, akkor csak a személyi jövedelemadó előlegére nézve fogják érvényesíteni.


Valószínűleg azért van a munkáltatói igazoláson nulla, mert a járulékra vonatkozóan év közben nem kérted azt, csak az adóra vonatkozóan.


Év végén a bevallásban utólag tudod a levont járulékra vonatkozóan is érvényesíteni a kedvezményt, ha annyira alacsony volt a GYED-ed éves összege, hogy az SZJA-ból nem tudtad a Neked járó teljes kedvezményt érvényesíteni.


Ha havonta a bruttó GYED-ed volt legalább 66.670,- Ft, (éves szinten: 800.040,- Ft) akkor az elég volt ahhoz, hogy az adóból a teljes családi kedvezmény összegét tudd érvényesíteni, nem fog kelleni hozzá a levont járulékod is. Csak akkor, ha kevesebbet kerestél.

2018. febr. 4. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

5-ös, hadd "potyázzak" egy kicsit én is :-)


A családi adókedvezményt - bár januárban is a cégnél dolgoztam, de különböző keveredések miatt csak áprilistól kaptam, sajnos szeptembertől meg hosszabb távú táppénzre kényszerültem. Ilyenkor a táppénz ideje alatt is van valami, amiből érvényesíteni tudom?

És az vajon miért van, hogy az éves jövedelemigazolásomon egyáltalán nincs feltüntetve, hogy mennyi családi adókedvezmény lett érvényesítve? Ez a munkahely "hibája" vagy így van rendjén?

Előre is köszi a választ.

2018. febr. 4. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Táppénz is adóköteles jövedelem, tehát vele szemben is lehet érvényesíteni családi kedvezményt.


A munkáltatói igazoláson rajta kellene lennie, hogy az adott évben mekkora összegben vette figyelembe a munkáltató a kedvezményt. Ha nincs rajta jelezni kellene.

DE! Ha olyan hónaptól sikerült csak az érvényesítést elintézni, amikortól táppénzre kényszerült, és a táppénzt nem a munkáltató, hanem az "egészségbiztosítási pénztár" folyósítja, akkor nem feltétlen gond, hogy a munkáltatói igazoláson a családi kedvezménnyel kapcsolatban nincs összeg feltüntetve. Ilyenkor a táppénzt kifizetőhely küld egy igazolást a folyósított ellátás összegéről és a vele szemben figyelembe vett családi kedvezmény összegéről.

2018. febr. 5. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

7-es, nagyon szépen köszönöm.

Igen, sajnos fogalmam sincs róla, hogy a táppénzből érvényesítve lett-e a családi adókedvezmény vagy sem - akkor ennek utána járok, mert a fizetéspapíromon sem szerepel sehol. Még egyszer köszönöm :-)

2018. febr. 5. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Eléggé faramuci adatok.Mindenféle összeg van feltüntetve és amit kaptunk az nincs rajta.Két gyerek után a férjem a kedvezményezett és szakmunkás bérrel 45000-et kaptunk.De,ez sehol nincs a papron.Hatvan valahány ezer szerepel meg négyszázötven valahány ezer meg kétmillió valamennyi.Nemtudom ez hogy jött ki neki.Én nemdolgoztam nemvolt bérem.Ő szakmunkás bérrel.Akkor most mennyi járna?
2022. febr. 15. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Eléggé faramuci adatok."


Semmi nem faramuci, csak nem tudod értelmezi. Az adózók többsége azt nézi, hogy mennyivel több, vagy kevesebb, amit kézbe kap.


A családi kedvezmény például adóalapot csökkentő kedvezmény, ami logikusan értini az SZJA összegét is. Ezért nem látod át. Mert az igazoláson a törvénynek megfelelően van feltüntetve, nem pedig úgy, ahogy Te számolsz vele a gyakorlatban.

2022. febr. 17. 04:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!