Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Családi adókedvezmény élettárs...

Családi adókedvezmény élettársi nyilatkozat hiányában? Segítene egy hozzáértő?

Figyelt kérdés
Van két gyerekem és augsztusban született egy közös gyermekünk.Májustól nem kapom az egyedülállók családi pótlékját mert összeköltöztünk.Viszont nem regisztráltattuk közjegyző előtt élettársként magunkat.Magzat után csak házastárs jogosult kedvezményre,eddig rendben van,de májustól az én két gyermekem után kérheti az adókedvezményt a párom most az éves adóbevallásban augusztustól pedig három után? Ha igen így mennyi lesz a kedvezmény összege? Megosztani szeretném mert én az egy ötödét se tudtam kihasználni kevés jövedelem miatt (táppénz,csed).én februártól 3 gyerekesnek számítok,ő viszont nem.Októberben összeházasodtunk onnantól minden egyszerűbb.
2018. febr. 5. 15:04
 1/2 anonim ***** válasza:

Válaszd külön az év közbeni és az év végi (adóbevallási) családi kedvezmény érvényesíthetőségét.

Már év végén vagyunk, tehát felejts el az év közbenit, már nem oszt, nem szoroz!


Év végén a törvény megengedőbb!


Tehát a tavalyi év így néz ki:

01. hó: 2 gyerek, csak Te érvényesítheted egyedülállóság miatt),

02. - 04. hó: 3 gyerek, csak Te érvényesítheted egyedülállóság miatt (nem is értem, miért nem mondtad le?),

05. -12. hó: 3 gyerek, és mindketten rendelkezhettek az összeg felett.


A fentiek alapján a családnak összesen (12 hónapra) 7.460.000,- Ft adóalapot csökkentő családi kedvezménye van.

Ebből az összegből 2.180.000,- Ft az, amelyet csak Te érvényesíthetsz, nem oszthatod meg a pároddal, mert erre az időre egyedülállóság miatt magasabb összegű családi pótlékot kaptál.

A maradék összeget: 5.280.000,- Ft akár a párod egyedül is érvényesítheti helyetted.


Év végén mindig a magasabb összeget kell figyelembe venni a családba "hozott" gyermekekre tekintettel is, és az osztható el a két fél között (akár jogosult családi pótlékra utánuk, akár nem).

Az esetetekben egyetlen korlát az egyedülállóság időszaka volt, mert az arra eső családi kedvezmény összegét csak Te érvényesítheted, a párod nem.


Számításom:

1 hó x 2 fő x 100.000,- = 200.000,-

3 hó x 3 fő x 220.000,- = 1.980.000,

Eddig csak Te érvényesíthetsz kedvezményt.

8 hó x 3 fő x 220.000,- = 5.280.000,-

Ezt már a párod is érvényesítheti vagy teljesen egyedül, vagy Veled megosztva.

Az összegek együtt: 7.460.000,- Ft adóalapot csökkentő összeg, melynek adóvonzata: 1.119.000,- Ft. Ennyivel kevesebb adót kell fizetni, ha volt annyi jövedelem kettőtöknek, amivel szemben ezt teljes mértékben érvényesíteni tudjátok.

2018. febr. 7. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a precíz választ :)
2018. febr. 7. 08:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!