Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Az áfa törvényhez ért valaki?

Az áfa törvényhez ért valaki?

Figyelt kérdés
Egyelőre a könyvelőmmel nem tudjuk kibogozni, hogy mi a teendő, ha harmadik országba nyújtok szolgáltatást és számlázni kell. Az egyértelmű, hogy nem járhatok el alanyi mentes (KATA-s EV vagyok) minőségben. De akkor hogyan? 0% az áfa? Vagy 27%? De nem vagyok áfakörös. Ez a része egyáltalán nem tiszta és a NAV-tól sem kaptam ez ügyben pontosítást, pedig ÜCC-n keresztül hívtam őket.

2018. márc. 2. 00:56
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
0%
Azonnal könyvelői cserélni. Mképes adózás, első óra...
2018. márc. 2. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Egyrészt nem ez volt a kérdés. Másrészt szinte biztos, hogy sima export kereskedelemmel kevered. Itt távolról is nyújtható szolgáltatásról van szó ami egy külön kategória. Nem véletlenül kaptam 2 NAV ügyintézőtől 3 állásfoglalást erre. A KPMG-nél dolgozik az egyik ismerősöm és ő is azt mondta, hogy ezt teljesen a gyakorlat határozza meg, hogy értelmezik a törvénynek ezen részét.
2018. márc. 2. 06:05
 3/13 anonim ***** válasza:

Miért keverném, nem vagyok hülye...

Adóalany, nem adóalany? Ha nem kérdezel pontosan, nem tudják, mit akarsz tudni, ezért van különböző állásfoglalás.

2018. márc. 2. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
41%
Először a NAV ÜCC -n kapott tájékoztatással semmire sem mégy.... sőt még arra se.... Másodszor a konkrét tények ismeretében ki kinek mit nyújt nem nagyon lehet ezt felelősséggel megválaszolni. Azt nem értem ha van egy KPMG-s ismerősöd, akkor minek a gyakori kérdéseken a kérdésed.... Harmadszor valószínűsítem hogy áfa körön kívüli tételről beszélünk, AKK-val kell számlázni. És nem nulla százazlékos lesz az áfa, hanem maga az ügylet AKK... áfa körön kívüli
2018. márc. 2. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

A kérdésem szempontjából irreleváns, hogy adóalanynak vagy nem adóalanynak számlázom, ha harmadik országról van szó. Ezt nem én találom ki, hanem erre már aztán végképp nem specifikálódott az áfatörvény egyáltalán. EU-n belül nem mindegy, EU-n kívül viszont ugyanaz vonatkozik rá. Csak ami rá vonatkozik az nem egyértelmű, legalábbis az én esetemben. A KPMG-s ismerősöm azt mondta, hogy ha áfa körös lennék, akkor teljesen egyértelműen nullás, "EUK" adókulccsal kéne számláznom, mint EU-n kívüli ügylet és így nullás. Itt a dolog ambivalenciáját az adja, hogy alanyi mentes vagyok, ami viszont csak belföldre érvényes, még EU-n belül sem, ugyebár. Így pedig irreleváns számomra, hogy áfa törvény területi hatályán kívüli-e a tranzakció, vagy sem, mivel rám nem vonatkozik az áfatörvény.

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat, közvetve, de kaptam pár új aspektust a dologhoz amin megint el tudok indulni egy kicsit. De a legjobb lenne egy írásos állásfoglalás a NAV-tól amire majd tudok hivatkozni, de erre eddig nem volt hajlandó tőlük senki.

2018. márc. 2. 16:00
 6/13 anonim ***** válasza:
nincs olyan, hogy euk kulcs.
2018. márc. 2. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Akkor jó.

[link]

2018. márc. 2. 21:20
 8/13 anonim ***** válasza:
68%

Igenis számít, hogy a vevő adóalany e vagy sem:

-Adóalany: természetesen ÁFA nélkül számlázol. ÁTHK 0% - áfa területi hatályán kívüli. Teljesülési hely külföld. (Áfa tv 37.§(1) ) Itt nincs jelentősége, hogy milyen típusú a szolgáltatás.


-Nem adóalany: itt lépnek életbe a speciális szabályok a távolról is nyújtható szolgáltatásokra (ÁFa tv. 45/A. §)

Mivel a vevő sem a Közösségen belül van, ezért itt is ÁTHK-s számlát kellene kiállítani.


(Ha a vevő EU-n belüli nem adóalany lenne, akkor kellene az adott ország áfájával számlázni és bejelentkezni vagy az adott ország adóhivatalához, vagy a one stop shop - MOSS-ba)


Bővebben itt:

[link]

2018. márc. 6. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
84%
És mivel alanyi mentes vagy, ettől függetlenül az ilyen ÁTHK ügyletek után be kell nyújtani az adott időszakban az áfa bevallást (de fizetni nem kell áfát.) Viszont cserébe, az effajta ügyletekhez szükséges beszerzés áfáját levonásba helyezheted (annak ellenére, hogy AAM-es vagy). (Tehát elvileg akár vissza is igényelheted.) És nem is számítanak bele az alanyi mentesség 8 milliójába (csak a KATA 12 milliójába)
2018. márc. 6. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
84%

És itt nem "áfa körön kívüli" ÁKK-ról van szó.

A vállalkozásod alanyi adómentes, AAM-es.


Az ÁKK teljesen mást jelent, azt olyankor írjuk a számlára, ha olyan tételt "számlázunk", ami egyáltalán nem tartozik az áfa tv alá (se nem termék se nem szolgáltatás, hanem pl. áthárított adó, illeték stb.)

2018. márc. 6. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!