Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Egyéni vállalkozó vagyok, de...

Egyéni vállalkozó vagyok, de nem katás. Akkor mi?

Figyelt kérdés
Másfél éve abban a tudatban voltam,hogy katás vagyok. Erre ma közli velem a könyvelő,hogy van 1 napom 85.000ft befizetésére,mint nyereségadó. Nekem azt mondta az elején,hogy számlázzak nyugodtan 6M.ig és hogy nincs szükség számlákra a kiadásokról. Eszközvásárlásról stb. A kormányablak is megkeresett,hogy fizessek egy bizonyos tevékenység után,ami benne van a vállalkozásban. A könyvelő mondta,hogy nyugodtan vegyük fel az a tevékenységet,mert nem kell fizetni semmiért. Nagyon ki vagyunk akadva a könyvelőre. Szerintem ezeket a kiadásokat neki kéne kifizetni,mert ő beszélt össze-vissza. Tavaly is 60.000ft ot kellett befizetnünk miatta. Természetese új könyvelőt keresünk.

2018. márc. 2. 15:05
 1/9 anonim ***** válasza:
Nézd, a KATA adóját minden hónapban - 50 ezer ft, ha főállás - NEKED kell elutalnod. Fizettél havonta KATA adózásban 50 vagy 25 ezer ft-ot? Mert ha nem, akkor nem vagy KATA-s.
2018. márc. 2. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

"Tavaly is 60.000ft ot kellett befizetnünk miatta."


És akkor nem lett gyanús, hogy valami nem stimmel? Nem néztél utána, miért kell fizetni?

2018. márc. 2. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Ha nem KATA-s vagy, akkor tételes költségelszámolású vagy- de ahhoz el kellett volna tenni a számlákat: bevétel, kiadás, havi adóbevallás, stb.


"A kormányablak is megkeresett,hogy fizessek egy bizonyos tevékenység után,ami benne van a vállalkozásban"


Ezt a mondatodat nem nagyon tudom értelmezni - mégis milyen tevékenység?

Kormányablak nem keres amiatt, hogy fizess - max az iparűzési adót kérhették tőled, de Budapest Fóváros Kormányhivatala, ha pesti vagy.

2018. márc. 2. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Nyereség adó???


Nem szja adóbevallás után az szja lesz az , igy bevallasi héten?


Ebeven ugyfelkapuval nézd meg milyen dokumentumokat küldött be és milyen tartalommal.

2018. márc. 2. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

KAMU!!!


Volt ma 7 könyvelőket szidó kérdés, a kérdező meg mindig felszívódott miután ellentmondásokba keveredett :)


Ez a kérdező reakciója, hogy a cégalapítós kérdéseinél mindig a könyvelő felkeresését tanácsolták neki.

2018. márc. 2. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Másfél éve abban a tudatban voltam,hogy katás vagyok


Aha. ÉS ezek szerint fizettél is havonta, ugye?

Tevékenység után? hülye vagy.


NAmost ha főállású vagy, akkor van egy rossz hírem, van egy rakat járuléktartozásod is, ha csak katát fizettél.

Ha meg nemv agy főállású, katásnak hitted magad,akkor meg a 25ezrekből van túlfized, át kell vezetni, kamumanó...

2018. márc. 2. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Szerintem ezeket a kiadásokat neki kéne kifizetni,mert ő beszélt össze-vissza. Tavaly is 60.000ft ot kellett befizetnünk miatta. Természetese új könyvelőt keresünk."


Ahhoz hogy el tudd dönteni, van jogalapod erre és köteles- e helyetted fizetni, első körben nézd meg mit tartalmaznak a beadott dokumentumok ahhoz képest,

hogy miben állapodtatok meg .Ebeven le tudod kérni -öket.


A szerződés felmondásának és kártérítésnek is megvannak a lépései, de ezeket jobb előtte leellenőrizni mert ha szerződésszegést követett el a könyvelő akkor az azonnali felmondással együtt kártérítési igényt is támaszthatsz vele szemben ami pl. az ebből eredő károkat, indokolatlan kifizetéseket, vagy akár fedezheti a fedezeti -másik könyvelői szerződés önrevizios költségét is,- ha valóban félre könyvelt.


De ezt normális könyvelő esetében az azzal rendelkező

felelősségbiztosításàbol fedezik .


Ennek hiányában meg áthárítható a ptk megbízási szerződés alapján a megbizottra( könyvelőre), aki nem követte a megbízói utasítást vagy elmulasztotta a tájékoztatási kötelezettséget és ezzel kárt okozott.



Ugyanakkor ha meg még sem igy lenne és indulatból felmondanád a szerződést a megbízott is támaszthat kártérítési igényt feléd. Vagy szimplán ez alapján zálogjogot a könyvelési anyagaidra.Na akkor van nagyobb baj mert mehetsz másik könyvelőhöz de nem tudod leadni a megelőző időszak anyagait, míg ki nem fizeted az előző "szerinted" rossz könyvelő igényét.


Ha viszont ő szegett szerződést és mégsem akarná kiadni , hivatkozva alaptalanul az már btk. ügy lesz magánokirattal való visszaéléssel.


Ha kiadja akkor meg legyen átadás- átvételi jegyzőkönyv.A majd elküldöm postán megoldást hanyagold mert ha "véletlen" hiányos az anyag, akkor nehéz bizonyítani mi is volt közte és mi nem.


Szóval nem elképzelhetetlen, -nekem is volt ilyen, akikhez utána vittem meg már név szerint tudják hogy a honnan jött anyagok zűrösek és-, hogy több évet is át kell könyvelni egy kókler könyvelő miatt, de ha "ésszel " váltasz könyvelőt, akkor nem buksz akkorát a költségeken, ha előtte körültekintő vagy.

2018. márc. 2. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"A szerződés felmondásának és kártérítésnek is megvannak a lépései,"


Norbi, egyáltalán nem biztos, hogy van szerződése a könyvelővel. Főleg ezek után, hogy azt sem tudja, KATA-s-e vagy sem?

2018. márc. 3. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Nem is kötelező, hogy legyen szerződése. Sok helyütt nem is írnak, csak külön kérésre.


Ptk. vonatkozik a megbízási szerződésre, így elég a szóbeli megegyezés is, vagy a ráutaló magatartás, ha bizonyítható.


Arra meg ott az EGYKE nyomtatvány, a levelezés, telefon, messenger, stb. vagy a tanúk.

2018. márc. 3. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!