Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Le tudnátok írni az egyéni...

Le tudnátok írni az egyéni vállalkozó adózását röviden?

Figyelt kérdés

Arra lennék, kíváncsi, hogy konkrétan mennyit és hogyan is kell adózni egy egyéni vállalkozónak (az adókedvezményeket egyelőre hagyjuk). A járulékokkal tisztában vagyok nagyjából, csak az nincs meg, hogy év végén mit is kell még fizetnem (mi az a 35% ???), illetve ha egy konkrét példán keresztül le tudnátok írni, hogy pl: havi 300eFt bevétel esetén mennyi a havi jövedelem és év végén ebből mit kell fizetni stb.

Előre is köszönöm.



2018. jan. 12. 15:51
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem, nem tudnánk leírni röviden és nem azért, mert egy "dög" vagyok, hanem azért, mert többféle van:


-főállású vagy mellékfoglalkozású vállalkozóról beszélünk, esetleg diák?

- tételes költségelszámolású vagy

- KATA adózás, azon belül főállású vagy mellékfoglalkozású

- alanyi adómentes (ÁFA) vagy ÁFÁ-s


Ezeket a dolgokat egy könyvelővel érdemes átrágni és akkor ki tudod választani a számodra legkedvezőbbet.

2018. jan. 12. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Igazad van, ezt valóban kihagytam.

Főállású, nem KATA-s egyéni vállalkozóra gondoltam.

Ahogy írtam, a járulékokkal nagyjából tisztában vagyok, csak az éves jövedelem utáni adózást nem értem.

2018. jan. 12. 16:53
 3/7 A kérdező kommentje:
És ha jól tudom 8 millióig ÁFA mentesség igényelhető...
2018. jan. 12. 16:57
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

"ha egy konkrét példán keresztül le tudnátok írni, hogy pl: havi 300eFt bevétel esetén mennyi a havi jövedelem"


Nem tudjuk. Nem ismerjük a költségeidet, mit lehet leírni, mit nem, használsz-e a vállalkozáshoz autót, stb.

ÁFÁs- leszel vagy sem, terméket forgalmazol vagy szolgáltatsz, iparűzési adót kell fizetni, de ott is az éves bevétel X %-a vagy évi 50 ezer ft (ez Pest, de más településen másképp határozzák meg, van, ahol nincs is, stb).

Még egyszer mondom, a bűvös szó: könyvelő :-)

Ha tételes költségelszámolásban leszel, akkor egyébként is kell, mert havi bevallás van. (1-es)

2018. jan. 12. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Igen, azt jól tudod, 8 millió az ÁFA mentesség határa.


Ha nem KATA-s adózó leszel, akkor min. 80 ezer ft fizetnivalóval (szocho, stb) kell számolnod havonta (lehet, hogy több, most nem álltam neki számolgatni), ugyanis a minimálbér után mindenképpen kell fizetned egyéni vállalkozóként.


Adózni pedig nem év végén kell, hanem negyedévente adóelőleget fizetni, bevallást pedig havonta kell csinálni - ha nem KATA-s vagy.

2018. jan. 12. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2018. jan. 12. 19:33
 7/7 anonim ***** válasza:
27%

Főállásúként a tételes költség elszámolás alapján, vonj ke minden olyan költséget amit szamlaval igazolsz kifizetésre. Járulék csökkenthető adókedvezményekkel. Azokat is vond le. Vond le a helyi iparűzési adót és ev végen ha pozitív az eredményed akkor ki tudod venni a pénzt és kötelezően ki is kell venned nem képezhetsz eredmény tartalékot.


Ha mondjuk havi 300 a bevétel a kiadás meg havi 200, akkor 3.360.000-2.240.000 ft-helyi iparűzési adó ez is lehet 0 vagy akár 2% is. És annyi helyre ahány helyen van telephelyed, Ha 2 % és pl. csak a székhelyen, akkor 1.120.000 Ft 2%-a megy hipara ( 22.400 ft) marad 1,1 millió amiből le kell vonni a 38%-ot. 418.000 Ft


Vállalkozói osztalék alap 15%

vallalkozoi szja, 9%

Eho 14% ( max 450.000Ft)


Igy marad nettó kivehető: 682.000 Ft.


Vagy dönthetsz úgyis évközben hogy nem veszed ki hanem visszaforgatod , akkor nem esel el a 38%-tol.

pl. fejlesztesz,új eszközök gépek, áru vásárlás meg nagyobb kínálat, még több vevő, újabb üzletet nyitsz, kocsit veszel stb. Aztán, egy idő után már jobb lesz apporttal átalakulni k.f.t.- vè. Ott meg jelentős lehet a járulék csökkenésed is akár ha jól választasz pl. székhelyet vagy jogosult vagy adókedvezményekre ( családi adókedvezmény, gyes mellett utáni szocho, szabad vállalkozási zona szocho kedvezmény , munkaviszonyos tag kft-n belül részmunkaidőben, tiszteletdíjért , stb) és tudsz eredmenytartalekot is képezni, nem kell kivenni 38%-on és taoval is csökkentheted az adódat.


A társasági adó meg csak 9%.

2018. jan. 12. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!