Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » KATA-s vállalkozóként adókörös...

KATA-s vállalkozóként adókörösnek eladás. Hogyan?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


KATA-s egyéni vállalkozóként gyártatnék itthon terméket, és ezért bruttó árat fizetnék a gyártó cégnek. Majd ezt a terméket haszonnal értékesíteném.


A kérdésem, hogy adókörös cégnek, pl. egy üzletnek, hogyan tudok eladni, hogy ő visszaigényelhesse az ÁFA-t?


Ha jól értelmezem: mivel én bruttó áron vettem a legyártatott terméket, és a havi 50000 Ft-ot is fizetem, nekem a termékből befolyt összegből már nem kell adót befizetnem. Viszont ha üzletnek adnék el, ő hogy tudja visszaigényelni az ÁFA-t, ha én gyakorlatilag ÁFA nélküli számlát tudok csak adni?


Köszönöm!



2018. márc. 29. 10:15
 1/4 anonim ***** válasza:
Sehogy
2018. márc. 29. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Így van, sehogy, de kibővíteném: alanyi adómentes vagy, sehogy.

Ha bejelentkezel az ÁFA körbe, akkor elképzelhető, de úgy viszont mindjárt Neked jelentős mértékben megnőnek a kiadásaid is: könyvelő akkor már mindenképpen szükséges, kettős könyvelés (azt hiszem), adóhivatal is jobban Rád néz esetleges ÁFA visszaigényléskor, stb. Rengeteg számla nyilvántartása, stb.

Számolni kell, megéri-e ez Neked?

És akkor az ÁFÁT rá kell tenned mindenképp a vevőnek - ÁFA mentesként meg talán olcsóbban hozzájuthat a vevő (üzlet) is - még ha nem is tudja az áfát visszaigényelni.

2018. márc. 29. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Sehogy..
2018. márc. 29. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Attól, hogy KATÁS vagy, még lehetsz ÁFÁS. És emiatt nem kell a könyvelőnek kettős könyvelni, csak áfa analitikát kell vezetni, meg havonta áfa bevallást beadni. A vevőnek áfás számlát állítasz ki, a gyártó meg áfás számlát ad, az áfa különbözetet meg befizeted a NAV-nak. Költséget ugyan nem tudsz elszámolni, de az áfájukat levonathatod. Ha áfás vevőid vannak, akkor egyáltalán nem érdemes alanyi mentességet kérni. Az alanyi mentesség csak egy lehetőség, egyáltalán nem jár együtt kötelezően a katával.

De ezzel igazából te jársz jobban. Mert ha a vevőd cég, akkor neki matematikailag tök mindegy, hogy 100+ÁFÁért adod a terméket, amiből ő az áfát le tudja vonni, vagy nettó 100Ft-ért áfa nélkül. Te viszont az áfás beszerzéseidnél le tudod vonatni a te áfádat.

2018. márc. 29. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!