Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Miket érdemes tisztázni egy...

Miket érdemes tisztázni egy könyvelővel, ha KATA-s vállalkozó szeretnék lenni?

Figyelt kérdés
Nem vagyok sajnos képben az ilyen dolgokkal, de szeretném felfogni, hogy miről is beszél, így támpontokkal szeretnék odaállítani.
2018. máj. 3. 05:09
 1/10 anonim ***** válasza:
21%

-Nem folytatsz bérbeadási tevékenységet ( kizáró ok a kata esetében)

-A tevékenységed szolgáltatás és eléri a 40%-ot az árrés mértéke ( az alatt tételes költség elszámolás kell, értelmet is vesztheti a kata így)

-A bevételed nem haladja meg az éves 12 milliót ( afölött, ahány hónapban tullepted az éves keretet 40% büntető adó van)

-A bevételed eléri e az éves 8 milliót, á.f.a. korbe célszerű e bejelentkezni és tételes költség elszámolást vezetni ( ezzel megint csak értelmét is vesztheti a kata)

-Nincs különösebb adókedvezmény jogosultságod, amit igénybe vennél (pl. családi adókedvezmény, szocho kedvezmény, 36 órát meghaladó vagy egyéb mas biztosított jogviszonyod, amivel akár a kata havi tételes adoja alá is csökkenthető lenne a járulékfizetési kotelezettseg magasabb biztosítási összegre vagy igazolt jövedelemre)

-Nem szabad vállalkozási zónában van a székhelyed és nem pl. gyesről visszatérő vagy 50 év feletti, esetleg 25 év alatti vagy

- Megfelel, hogy minimálbér alatti összegre leszel biztosítva tb, tgyás, gyed nyugdíj, munkanélküliség esetére

-Nem tervezel hitelt felvenni, gyerekvallast és nem szempont a nyugdíj, mivel a Nav a bevétel 60%-át igazolja le jövedelemként, ami hitelbiralat során problémás lehet, tekintettel arra hogy alap esetben is a minimálbér töredéke után fizetsz csak járulékot. Vagyis a kevesebbért kevesebbet is kapsz.


Minden egyéb más esetben mérlegelendő az szja szerinti adózás vagy pl. egyszemelyes k.f.t. , egyéni cég létrehozása is.

2018. máj. 3. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
'az alatt tételes költség elszámolás kell" ( Jav. nem kell, de célszerűbb mint teljes összeg után adózni)
2018. máj. 3. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a gyors választ!

Ezekre reagálok is, hátha úgy könnyebb meglátásokat megfogalmazni.

Szövegíró szeretnék lenni vállalkozóként.

Bérbaadási tevékenységet nem folytatok. Sajnos 12 milliót biztos nem éri el, de a 8-at se.

Az, hogy áfás legyek-e, az mitől függ? Ezt olvastam az egyik oldalon:

"Ha várhatóan nem fogjuk elérni éves szinten a 8 m ft-os árbevételt, akkor választhatjuk az alanyi áfamentességet. Ez azt jelenti, hogy a számláinkat áfa felszámítása nélkül kell kiállítani, így áfát sem kell fizetni, viszont a beszerzéseink után sem vonhatjuk le az áfát. De ez csak belföldön igaz! Már borul a dolog, ha például igénybe veszünk egy facebook hirdetést!"


Szóval ha én facebookon szeretném hirdetni magam (csak ott látom értelmét kb) akkor muszáj áfásnak lennem?


Nem vagyok adókedvezményre jogosult.

25 év alatti vagyok, ez miben befolyásolja a dolgot? Erről még nem is hallottam.

Hitelt semmiképp nem tervezek felvenni, ezekből egyelőre csak a TB érdekel, hogy biztosított legyek.

2018. máj. 3. 05:50
 4/10 A kérdező kommentje:

Igen, ezt a mondatot sajnos nem értem, meg tudnád magyarázni?


A tevékenységed szolgáltatás és eléri a 40%-ot az árrés mértéke ( az alatt tételes költség elszámolás kell, értelmet is vesztheti a kata így)

2018. máj. 3. 05:51
 5/10 anonim ***** válasza:
25%

40% alatt azért nincs értelme a katanak, mert jovedelem igazolásban a nav a bevétel 60%-át igazolja le.Ha valaki pl. online kereskedelemre akar katazni, akkor van egy éves Elàbé mondjuk 6.000.000 Ft eladja azt 20% árréssel 7.200.000-ért a nav azt mondja, hogy egy evben keresett 4.320.000-etholott valójában csak 1.200.000-et ( a hiteleket is nyilvan emiatt elutasíthatják) . Amiből még levonva az egyéb költségeket pl. facebook hirdetes internet telefon domain stb. már csak 1 millió alatti a reális jövedelem egy évben, ami utan fizetne adót. így lehet kevesebbett kellene fizetnie, mint éves 300-600.000 Ft a havi 25-50-es katàval.


Áfát belföldön és eun kívül fizetni kell a költségekre de sem az afat sem a költséget nem szamolod el kataskent.Ugyanakkor ha szamlat adsz, annak az á.f.a. tartalma 0 lesz.Igy a partnered sem igenyelhet abból vissza áfát.


Én pl. most vagyok egy telwphely fejlesztési pályázatban .Két kivitelező közül az afasat valasztottam.Az á.f.a. nelkuli megcsinalta volna egymaga dupla idő alatt a feladatot 450.000-ért ( 30%munkadíj, többi alkatrész . Kaptam árajánlatot ennyiről munka végeztével számlát ennyiről.


A másik egy cég fele annyi idő alatt, 3 emberrel bruttó 544.000-ért vállalta ennek 50%-a munkadíj, többi alkatrész . Csakhogy ők afasok meg én is. Vagyis ennek a 27%-a nekem visszaigényelhető így nettó 450.000 alatt vagyok gyorsabban és olcsobb kivitelezéssel mint az alanyi mentes e.v. lett volna.


Facebook hirdetést nem tudom hogy megy, én onnan számlát még sosem kaptam, de nem kötelező afasnak lenned. Eun belul meg ha az vagy ha nem, a beszerzésed eu adószámmal 0% áfás.

2018. máj. 3. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítséget!

Még annyit szeretnék kérdezni, hogy az miben befolyásolja a dolgot, ha 25 év alatti vagyok? Úgy látom, valamilyen kedvezményre vagyok jogosult, de konkrétan nem találok semmit.

2018. máj. 3. 06:24
 7/10 anonim ***** válasza:
23%
Most vesz fel hitelt katás ismerős, tavaly kiállított egy csomó kamu számlát ennek érdekében...
2018. máj. 3. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Nem hinném szerencsére, hogy (mostanában) rászorulnék a hitelre.
2018. máj. 3. 06:30
 9/10 anonim ***** válasza:
Aztán meg megy a siránkozás, ha nem lesz miből fizetni, mert nincs bevétel, vagy nem a reális jövedelmi viszonyt mutatja a kata miatti jövedelemigazolás? Sok ilyen rövid életű szerencsevadász van, de szerintem nem jó ez az út:-))
2018. máj. 3. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

25 év alatti pályakezdő a kata által biztosított havi 94.400 ft-ra pl. egyéni cégben ugyanekkora biztosítási összegre 31.624 Ft járulékot fizet a kata 50.000-vel szemben.


Nem pályakezdőként meg 42.244-et.

2018. máj. 3. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!