Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha egy százmilliós ingatlant...

Ha egy százmilliós ingatlant elcserélünk két 50 milliós ingatlanra, hogy a legjobb véghezvinni?

Figyelt kérdés

Úgy értem, hogy adó és illeték szempontjából mi a legkedvezőbb?


Az ingatlan régi így eladása adómentes.

A vásárolt ingatlanok esetén azonban úgy tudom a különbözet után illetéket kell fizetni.


Van kedvezmény de csak az egyik esetében. Tehát az egyik 50 milliós ingatlan esetén csak a különbözet tehát 50 millió után kell illetéket fizetni, a másik esetében nincs illeték kedvezmény így ugyanúgy az 50 millió után kell. Vagyis végeredményben mindkettő után kell illeték. Jól gondolom ezt, vagy van más megoldás is?


2018. máj. 19. 18:22
 1/8 anonim ***** válasza:
20%
csak elvi síkon. két tulajdonos a 100 millióson? fele-fele a tulajdonrész,ötvenet kap, ötvenért vesz. Működhet?
2018. máj. 19. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Csak az egyik ingatlanra kell megfizetned az illetéket, mert ahogy te is írod, csak a különbözetetre kell.

Az első 50 milliós ingatlan vásárlásánál be tudod számítani a 100 milliós eladott ingatlant, így a különbözet minusz(!) 50 millió forint, vagyis az a vásárlás illetékmentes lesz, mivel az illetékalap negatív szám.


A második 50 milliós lakásnál meg meg kell fizetned az illetéket.


Esetleg ha a 100 milliós lakást 2 részben adod el , és a két részlet között, vagy előtt megveszed az egyik 50 milliós ingatlant, akkor nem kell illetéket fizetned.

2018. máj. 19. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Igen 2 tulajdonos van, de nem ugyanaz a kettő lesz a két új ingatlan tulajdonosa.


Részletesebben leírva:

Apa és anya (férj és feleség) tulajdonos 50%-50%-ban.

Az új tulajdonos egy testvér pár lesz, a 2 megvásárolt, fele-fele akkora értékű ingatlan tulajdonosa 100-100%-ban.


Itt merül fel a sok kérdés,


1 eladni a nagyingatlant, a pénzt odaadni a 2 fiatalnak s ők vesznek maguknak ingatlant. Ekkor ugye vagyonszerzési illeték van a 100%-ra mert nem ők adták el, így nincs illetékkedvezmény. ugyanakkor első lakásra van illetékkedvezmény, így ha jól tudom fele annyi lesz az illeték mindkettőnek.


2. ha bonyolítjuk, s az egyik fiatal kapja az egyik 50 milliót a másik ingatlan a szülő veszi meg akkor ugye ott a különbözet után van illetékkedvezmény de nem fele az illeték mert nem első lakása a szülőnek. A fiatal nevére azonban ingyen írathatja át.

Magyarul semmi értelme sincs, de az egyik fiatalnak azért így még kedvezőbb, fele az illeték.


Harmadik lehetőség az, hogy a nagy házat íratják a két fiatal nevére 50%-50%-ban s aztán ők cserélik ketté, Így mivel 50 milliós házrészéből vett 50 milliós lakást teljes illetékkedvezménye van.


jol gondolom vagy valamit félreértek?

2018. máj. 19. 18:45
 4/8 A kérdező kommentje:

" így a különbözet minusz(!)"


én ugy tudom negativ különbözetnél is kell fizetni, mert az abszulút érték számít.

2018. máj. 19. 18:46
 5/8 anonim ***** válasza:

#4: nem jól tudod.

#3: ha a "fiatal" címszóval jelzett személyek az "apa" és "anya" gyermekei, akkor jól látod: akkor lesz illetékmentes az egész tranzakció, ha az veszi meg a két kis lakást, aki eladja a nagyot. Vagyis vagy a szülők adják el a nagyot és veszik meg a két kicsit külön külön, majd íratják át a gyerekekre, vagy előbb íratják át a két gyerekre a nagy lakást és utána ők cserélnek kisebbre. Ha a gyermekek 18 éven alattiak, akkor az első verzió lényegesen kevesebb bonyodalommal jár.

2018. máj. 20. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
18 év felettiek. Akkor ez új törvény? Mert 15 éve még kevesebbért vett lakás esetén is járt illeték...
2018. máj. 20. 06:28
 7/8 anonim ***** válasza:

Jelenleg "apa" és "anya" mindketten 50 millions ingatlanvagyonnal rendelkeznek, és a csere után is 50 milliós ingatlant akarnak megvásárolni külön külön, tehát a lakás értékel különbözete mindkét személy esetében 0 forint.

De én még olyanról nem hallottam hogy vagyonSZERZÉSI illetéket kell fizetned ha egy olcsóbb lakásra cseréled a drágább lakásod.

2018. máj. 20. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Én nem csak hallottam róla de meg is kellett fizetnem. Igaz nem most hanem 15 éve.
2018. máj. 20. 10:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!