Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Idén örököltem egy ingatlan...

Idén örököltem egy ingatlan 1/2-d részét. Másik fele testvéremé lett, akitől azt megvásároltam. Az ingatlant el szeretném adni. Mi után kell adóznom?

Figyelt kérdés
Hagyatéki eljárásban 28 millióra becsülték, én 30-ért adnám el.
2018. júl. 18. 22:35
 1/3 anonim ***** válasza:
58%

A hagyatékon ezek szerint te örökölted az ingatlan 1/2 részét. Ezt a részt 1 millióval többért adod el, ezt terheli tehát szja. Mivel idén történt a vagyonszerzés, 15% szja terhel.


A másik feléről azt írod, hogy vásároltad, tehát adásvétel történt. Az adásvételkor megállapított ár és az eladási ár különbsége adózik ennél a résznél, szintén 15%-kal. Tehát ha mondjuk a testvéredtől a fél lakást 14 millióért vásároltad meg, akkor a lakás egészét 2 millióval adod el többért, mint azt szerezted, tehát ennek 15%-át, vagyis 300 ezer forintot kell befizetned adónak.


Az adó alapját (A fenti példában ez 2 millió) csökkentheted a bizonyítottan a lakásra fordított költségeiddel (felújítás, ügyvéd díja, stb.)

2018. júl. 18. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, és ezt pontosan mikor kell kifizetni?
2018. júl. 18. 23:00
 3/3 anonim ***** válasza:
78%

Minden esetben a "haszon" (adózatlan jövedelem) után kell SZJA-t fizetni. Mértéke 15 %.


Haszon = Bevétel - elszámolható, igazolt költségek.


Bevételed az, amennyit a lakásért kapsz. Elszámolható költséged tipikusan az, amennyit a lakásért fizettél, öröklés esetén a hagyatéki leltárban feltüntetett érték. Továbbá a lakás megszerzésével összefüggő költségek, mint ügyvédi díj, földhivatali bejegyzési díj, megfizetett illeték, egyéb, az SZJA törvény szerint elszámolható költség.


Az ingatlan felét örökölted, a másik felét megvásároltad. Az egyik ügyletnél a hagyatéki leltár szerinti Rád eső része lesz a megszerzésre fordított kiadás egy része, a vásárlásnál pedig a testvéreddel kötött adás-vételi szerződés szerinti érték.


A jövedelmet adóbevalláskor kell bevallani és megfizetni utána az SZJA-t. Tehát ha 2018-ban adtad el az ingatlant, akkor 2019. május 20-ig.

2018. júl. 19. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!