Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Így mennyi szja-t kell fizesse...

Így mennyi szja-t kell fizessek ha eladom az ingatlanomat?

Figyelt kérdés

2/4 része 10en jópár éve az én tulajdonomat képzi. 2017-ben megvettem 1/4 részt, majd 2018ban megvettem a fennálló 1/4 részt. Tehát az egész az én tulajdonom.



Elszeretném adni hamarosan, kb 27 milliót ér az egész.


Az eladási árból 2 db ingatlant szeretnék venni.



2018. nov. 22. 12:22
 1/2 anonim ***** válasza:

Jövedelem = Bevétel - elszámolható, igazolt költségek. Ha az összeg negatív, akkor nem származott belőle hasznod (adózatlan jövedelmed). Ha pozitív, akkor a kettő különbözete tovább csökkenthető. A csökkenés mértéke azon múlik, hogy a megszerzés és értékesítés között hány év telt el. Minél több, annál kevesebb lesz a jövedelem összege, és az utána fizetendő SZJA összege is. A szerzést követő 5. és további években történő értékesítés esetén már nem kell jövedelmet számolni a bevételből, tehát a bevallásban sem kell feltüntetni, és fizetnivaló sincs utána.


Több, mint 10 éve van a tulajdonodban az ingatlan 2/4 része. Ez SZJA szempontjából nem érintett, hiszen már adómentessé vált. A másik 2/4 rész megszerzésével kell foglalkoznod csak.


27 millióért eladod mondjuk. Annak a fele (13,5 millió) már adómentes bevétel. A másik felére kell megnézni, hogy származik belőle jövedelmed vagy sem.

Megszerzésenként nézed. Úgy kezeled, mintha nem egy ingatlan lenne, hanem több kicsi, mivel a különböző tulajdoni hányadokat más időpontban szerezted meg.


A 2017-ben megvett rész után elszámolható költségeket levonod az arányos bevételből (6,8 millió), majd a kapott pozitív összeget csökkented százalékban aszerint, hogy az eladás és megszerzés között hány év telt el.

Majd ugyanezt eljátszod a 2018-ban megszerzett résszel is külön. Akkor is merült fel a megszerzéssel kapcsolatos költséged, azokat ezzel a tulajdonrésszel kapcsolatban kapott bevétellel szemben állítod be. Majd ismét megnézed, hogy hány százalékkal csökkenthetsz, ha pozitív összeget kapsz.


A 2 db új ingatlan vásárlás nem befolyásol semmit, lényegtelen információ.

2018. nov. 23. 04:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Az SZJA mértéke 15 %... :)
2018. nov. 23. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!