Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha kiszeretném adni ingatlanom...

Ha kiszeretném adni ingatlanomat, minden esetben szükséges adóznom utána? Vagy gyakori eset, ha ezt kikerülik?

Figyelt kérdés

Budapesten van egy lakásom és gondolkodom, hogy adjam-e ki bérbe. Csak játszom a gondolattal, így érdeklődnék, hogy milyen opciók vannak? Mennyi adót kellene fizetnem pl. egy 80 ezres bérleti díj bevétele után? S ezt (csak?) akkor kellene, ha a bérlő utalja az összeget? Ha készpénzzel fizet, akkor nem?


Továbbá, láttam ingatlankezelőket, akik ellenőrzik az ingatlanodat, beszedik a bérleti díjat, stb, a bérleti díj bizonyos százalékáért (a példa kedvéért ez legyen most 10%). Ha eldöntöm, hogy mégis kiadom ingatlanomat 80 ezer forintért, akkor:


-ingatlankezelőnek minden hónapban 8000 forintot adok

-adózás formájában is valamennyi összeget eladózok az államnak (tegyük fel ez is 8000 forint (ha 10%))


>akkor van 64 ezer forint tiszta bevételem?


Jól értem, vagy rosszul értem? :)


2017. aug. 27. 11:49
 1/4 xswerdy ***** válasza:

Adót mindenképpen kell fizetned, természetesen nem mentesülsz, ha kp. fizetnek. Legfeljebb lebukás esetén könnyebben bizonyítható, hogy mennyi bevételed volt, ha ez látszik a bankszámládon.


De persze nem a bevétel után fizetsz adót, hanem abból levonhatod a költségeidet. Ha ingatlankezelőt bízol meg, az ő díja is ilyen költség. Vagy ha a bérlőt keresed közvetítő útján, az ő díja is leírható költség természeten.


Tehát a példában 80.000-ből valóban 10% az ingatlankezelő díja (ha ez már ÁFÁs ár), marad 72.000. Ha nincs más költséged, akkor ez az adó alapja, tehát ha 10% lenne az adó, akkor az nem 8.000, hanem 7.200 Ft lenne. De az adó 15%, azaz 10.800 Ft.


De persze ennél sokkal több költséged van. Ha a közműveket át is iratod, akkor is a te költséged a közös költség, meg az amortizáció (a bekerülési ár 2%-a évente).

2017. aug. 27. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm részletes válaszod. :)


Értem, bár a közös költséget is a bérlő fizeti, saját költségnek számolódna, így a végösszeg után kellene adóznom (ebben az esetben a bérlő rezsije után is, nemde?).


Mit jelent ez az amortizáció? Jól értem, hogy ezt évente kellene befizetni, ha használt lakásról beszélünk (s a lakás értékének 2%-át kell befizetni évente, akkor, ha használt lakásról van szó?)

2017. aug. 28. 10:09
 3/4 anonim ***** válasza:

Az amortizációt nem kell kifizetned.

Amikor megvetted a lakásod, akkor pl megvetted 10 millió forintért, ezt kifizetted, tied a lakás.

Ha kiadod, akkor ennek a 10 milliónak a 2%-át évente elszámolhatod költségként, és ennyivel kevesebb után kell adóznod.

2017. aug. 28. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 xswerdy ***** válasza:
a közös költséget nem tudod átiratni a bérlő nevére, mert az a tulajdonhoz kötődik. Akkor is, ha közvetlenül fizeti a bérlő a társasház számlájára, megjelenik náled bevételként is, meg kiadásként is. Hasonló a helyzet a közművekkel, ha a számlák a te neveden vannak. Ha a bérlő nevére átiratod azokat, akkor azok összege nem jelenik meg nálad sem bevételként, sem költségként.
2017. aug. 28. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!