Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Jár nekem az illeték kedvezmény?

Jár nekem az illeték kedvezmény?

Figyelt kérdés

34 éves vagyok, első ingatlanomat vettem meg 14 millióért.

Viszont 2 éve örököltem egy 50%-os tulajdoni jogot a szülői házból, de édesanyámnak élethosszig tartó özvegyi haszonélvezeti joga van azon a házon.

Azt mondta az ügyvéd, aki intézte az adásvételt, hogy így jár a 4% helyett 2% kedvzemény.


De én ebben nem vagyok biztos. Valaki tudja, hogy ilyen helyzetben mi van? Mennyire számítsak? Mert nem mindegy :)


2019. márc. 28. 10:58
 1/4 anonim ***** válasza:

Illeték kedvezmény a jogszabályban:


"Az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal az első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás tulajdoni hányadának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg."


"Első lakástulajdont szerzőnek az minősül, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, lakástulajdonban 50 %-ot elérő tulajdoni hányada, lakástulajdonhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű joga. A kedvezményre való jogosultság megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni az özvegyi haszonélvezeti joggal terhelt, továbbá az olyan lakástulajdont, amelyet nagykorú vagyonszerző esetén a nagykorúság elérését megelőzően idegenítettek el."


Véleményem szerint igaza van az ügyvédnek. A következő kitétel miatt:


"A kedvezményre való jogosultság megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni az özvegyi haszonélvezeti joggal terhelt lakástulajdont".


Vagyis az állam nem veszi el a kedvezményt azoktól, akik valamelyik szülő által örököltek akár 50 %-ot is meghaladó lakástulajdont.

2019. márc. 29. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi, közben felhívtam a NAV-ot is, és ők is azt mondták, hogyha haszonélvezet van rajta, akkor azt nem veszik figyelembe.

Szuper, azért nem mindegy, hogy 280e vagy 560e. Mert a 280at ki is tudom majd fizetni akár már most egyben, ha küldenék :)

2019. márc. 29. 11:38
 3/4 anonim ***** válasza:

Jó hír!


Azért pontosítsunk, nehogy valaki, aki olvassa ezt a kérdést, benézzen valamit: Az ÖZVEGYI haszonélvezeti jogra vonatkozik csak!

2019. márc. 30. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Igen, pontosan!
2019. márc. 30. 10:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!