Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Súlyos fogyatékosság után...

Súlyos fogyatékosság után járó adókedvezmény visszaigénylése korábbi évekről?

Figyelt kérdés

Az ügyfélkapun a korábbi adóbevallásaimat szeretném átjavítani, mert ettől az évtől én is jogosult vagyok fogyatékossági adókedvezményre 3 évre visszamenőleg (2016 márciusában diagnosztizálták).


Amikor rámegyek pl a 2017-es bevallásomra ügyfélkapun és beírom, hogy önellenőrzés, akkor kiadja hibának, hogy nem igényelhetem vissza, hanem át kell vezetnem.

De hova? Hova vezessem át, hogy aztán vissza is kapjam a pénzt?

Kérlek segítsetek, 150e Ft múlik ezen!



2019. ápr. 30. 10:43
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Ne a visszaigénylést válaszd, mert azt önellenőrzésnél nem lehet. Átvezetési kérelemnél tudod kiutaltani magadnak a bevalláson belül.
2019. ápr. 30. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
És azt hogy kell?
2019. ápr. 30. 11:33
 3/11 anonim ***** válasza:
2: Könyvelőd intézi majd, neki kell odaadni a szakorvos vagy a háziorvos által kiállított igazolást.
2019. máj. 1. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Önellenőrzésnél már csak úgy működik a visszaigényelhető összeg kiutalása, postára kérése, ha a 17-es átvezetési és kiutalási nyomtatvány is kitöltöd vele együtt.


Azt, hogy ezt miként kell, így - látatlanban - nem könnyű elmondani egy olyan embernek, aki láthatóan nem igen ért hozzá.


Véleményem szerint a betegségekből kifolyólag járó kedvezmények csak abban az adóévben vehetők figyelembe, amelyre a betegséget igazolták, és az akkori jogszabálynak megfelelően abban az adóévben érvényesíthető volt rá kedvezmény.


Megmagyarázom:


Van Neked 2015. óta egy betegséged, amire 2018. évben tudva levő, hogy érvényesíthető adókedvezmény. A betegségedet az orvos 2015. évre visszamenőleg is igazolta 2019. évben.

Ha ez a betegség a 2015. évről benyújtandó bevalláskor nem szerepelt az érvényesíthető betegségek listáján, akkor hiába állt fenn 2015-ben és igazolta le az orvos onnantól a létezését, véleményem szerint nem érvényesíthető rá a kedvezmény, csak attól az adóévtől, amikortól már a "listába" felvették és hatályba lépett az új/kiegészített lista.


Ha például lumbágóm van, és eddig vehettem utána igénybe kedvezményt, de 2018. évre vonatkozóan kivették az érvényesíthető betegségek listájából, akkor 2018. év előtt még érvényesíthettem utána, de 2018. évben már nem.


Én a visszamenőleges igénylésekkel azért vigyáznék!


Tehát ha a 2016. évről, valamint a 2017. évről szóló bevalláskor is az érvényesíthető betegségek listáján már szerepelt, akkor semmi gond. De ha nem?!?!? :)

2019. máj. 2. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

#4 nem szerepelt még akkor a listán, de mivel akárhány helyen olvastam róla (most már kimondom: endometriózisom van), mindenhol azt írták, hogy 5 évre visszamenőleg érvényesíthető.

Csak nem írt hülyeséget mindenki...

2019. máj. 2. 20:53
 6/11 anonim ***** válasza:

Az SZJA bevallás 5 évre visszamenőleg önellenőrizhető. Tehát, ha valaki valamit elrontott benne, vagy nem érvényesített kedvezményt stb. és később vette észre, akkor 5 évig van lehetősége javítani, korrigálni úgy, hogy nincs szankciója. Tehát Ő javította, nem pedig az adóhatóság tárta fel például az adóhiányt.


De az önellenőrzéskor az önellenőrzendő adóévre vonatkozó szabályokkal javítom, korrigálom a bevallást. Tehát egy 2014. adóévre vonatkozó korrigálásnál nem a 2018. adóévre vonatkozó adószabályokat veszem figyelembe.



Viszont, idei szabály, hogy ha valamilyen tájékoztatást a NAV a honlapjára feltesz, és valaki annak megfelelően cselekszik, nem szankcionálható, ha utólag kiderül, a NAV tájékoztatója téves volt.


A NAV honlapján pedig egyértelműen fent van, hogy - függetlenül az előző évek adótörvényeitől - visszamenőleg is érvényesíthető a listára újonnan 2019-ben felkerült betegségek után is a kedvezmény 5 évre visszamenőleg.


Jól tudtad, csak éppen szokatlan ez adóügyekben. Mondhatnám azt is, hogy "ilyen még nem volt", amióta SZJA létezik.

Úgy látszik, kormányunknak nagyon kellenek a választópolgárok szavazatai... :)


[link]

2019. máj. 3. 04:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

6:

Lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de ha csinál valaki egyéni vállalkozóként egy ilyen önrevíziót és kéri visszamenőleg az szja visszatérítést, akkor ezzel a Nav mennyire foglalkozik mélyrehatóbban?

Arra gondolok, hogy ilyenkor esetleg átnézhetik újra az adott évnek a bevallását és "foglalkozhatnak" vele, vagy csak a számokat nézik, hogy OK, volt annyi Szja befizetésed bőven, hogy visszaigényelhesd a tartós fogy. miatti visszatérítést?

2019. máj. 3. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Hetes, én úgy tudom a KATA vállalkozással nem lehet visszaigényelni, mert nem SZJA-t fizetsz, hanem tételes adót, vagy mi a nyavaját...

De azért nem vagyok venne 100%-ig biztos

2019. máj. 3. 07:32
 9/11 anonim ***** válasza:
8:Tételes elszámolású, Szja szerint adózó egyéni vállalkozó estén kérdeztem, tehát ahol van az elmúlt évekre (mióta a diagnózis megvan) történt szja befizetés.
2019. máj. 3. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Bárkit, bármikor.


Még saját dolgozót is berendelnek ellenőrzésre, ha a "kockázatkezelés" kiemeli a sorból.

Én mindig azt mondom, ha nincs vaj az ember füle mögött, akkor nincs miért félnie.

Ha jogosan kéred, akkor aludjál nyugodtan éjszaka.

2019. máj. 4. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!