Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Idén örökölt ingatlanom...

Idén örökölt ingatlanom értékesítése után mennyi az SZJA?

Figyelt kérdés
20 millióra értékelték a hagyatékban és 23 millióért adtam el. Ha jól értelmezem akkor a két összeg közötti különbség az adóalap. Azaz a 3 millió forintra kell a 15% szja?

2019. jún. 27. 09:32
 1/9 anonim ***** válasza:
14%
Szerintem az hogy mennyire értékelték és mennyiért tudtad eladni ez itt nem játszik. Szerencse kérdése. Vásárolt ingatlannál 5 év után adómentes, közben sávosan változik az adó. De ez örökség, ide lehet hogy más szabályok érvényesek.
2019. jún. 27. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
52%
Első évben utána évente csökken, 5 év után szja mentes.
2019. jún. 27. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Meglepő számomra, de jól értelmezted. Öröklésnél így van, ahogy írtad. Azt tenném még hozzá, ha volt valami kölséged a házzal, felújítás, ügyvédi, közjegyzői kölség stb, azt számla ellenében leírhatod az adóalapodból.
2019. jún. 27. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Lehet hogy én értelmezem rosszul, de a teljes összeg után fizetsz adót. Mivel idén került a tulajdonodba és idén el is adod így mind a 23 millió után fizetsz,nem?
2019. jún. 27. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Elméletileg nem mert az örökölt vagyon adómentes akkor is ha eladom. Már ha jól értelmezem. Azért kell csak a különbözet után adózni mert az már vagyon szerzés. Legalábbis így értelmezem a törvényt. De lehet tévedek.
2019. jún. 27. 17:48
 6/9 anonim ***** válasza:
26%
Nem írtam biztosra, de nálunk is a feleségem örökölt egy házrészt amit el is adtak, de csak azért nem kellett illetéket fizetnie mert vett belőle egy másik lakást. Az öröklés egyenes ágon illetékmentes de ha te azt 5 éven belül eladod akkor már adózni kell. Én így értelmezem.
2019. jún. 27. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Végül csak megkérdeztem egy ügyvédet. Tehát a hagyatéki becsérték és a valós eladási ár különbözete valóban az adó köteles. Azaz a 3 millió forint SZJA köteles csak.
2019. jún. 27. 22:04
 8/9 xswerdy ***** válasza:
100%

természetesen. Mindig a szerzéskori és az eladáskori érték különbsége az adóalap (korrigálva ráfordításokkal, ügyvédi, ingatlanközvetítői, stb. költségekkel). Öröklésnél pedig a szerzéskori érték az, ami a hagyatéki végzésbe került.


Ez után kell az örökösödési illetéket megfizetni (ami közeli hozzátartozónál nulla). Tehát a hagyatéki leltár szerinti érték után van illeték, és az eladási ár a fölötti része után adó.

2019. jún. 29. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Az ügyvéd - most kivételesen - jól tudta az adójogszabályokat.


Viszont a hagyatéki érték és eladási ár után megmaradt "adózatlan jövedelemből" még mindig levonhatod az örökség "megszerzésére" fordított egyéb kiadásokat is, ha számlával, vagy más, hitelt érdemlő bizonylattal igazolni tudod. Például: Közjegyzői díj, földhivatali bejegyzési díj, ha örökösödési illetéket fizettél utána, azt is, értéknövelő beruházás összegét stb.

A maradék lesz adóköteles...

2019. júl. 7. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!