Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mi igaz abból, hogy aki nem...

Mi igaz abból, hogy aki nem fix munkahelyen dolgozik, hanem egyéni tevékenységből származó jövedelme van, az nem kaphat orvosi ellátást?

Figyelt kérdés

Az egyetem befejezésével a tanulói jogviszonyom megszűnt, viszont jelenleg (még) nincs fix munkahelyem, ezért egyelőre önálló/egyéni tevékenységből származó jövedelmem van (informatikai terület), ami után természetesen adózok, készíttetek bevallást stb. stb.

Apámék viszont azzal riogatnak, hogy mivel nincs egyelőre "rendes" munkahelyem, és már nem vagyok diák, így nem kaphatok ingyen orvosi ellátást, hiába fizetem az adót úgy mint mindenki más.

Kérdésem: ebből mi igaz? Hiszen

-ugyanúgy magyar állampolgár vagyok

-mint mondtam ugyanúgy adózok

-van TAJ-számom, adószámom, a NAV rendszerében szerepelek.

Akkor nem értem, mi az hogy nekem innentől nem jár(na) orvosi ellátás mint bárki másnak? Valaki fel tud ezzel kapcsolatban világosítani? Tényleg előfordulhat hogy ha teszem azt elmegyek fülészetre, fogorvoshoz, háziorvoshoz, akármi, akkor elküldenek hogy nem látnak el mert nincs fix munkahelyem? Ez micsoda?



2019. júl. 21. 21:51
 1/5 anonim ***** válasza:
72%
TB-t is kell fizetni, nem csak adót. Ha fizeted, lesz ellátás.
2019. júl. 21. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Még akkor sem küldhetnének el, ha nem fizetnél TB-t. Magyar állampolgárként kötelesek ellátni.
2019. júl. 21. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
56%

Ha váltottál ki egyéni vállalkozóit, és úgy dolgozol. Akkor ellátásra is jogosult vagy. Az egyéni vállalkozás is munkahely.


Milyen formában adózol?

2019. júl. 21. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

"TB" törvény szerint a biztosítottak egészségügyi szolgáltatásra jogosultak.


A munkaviszonyban állók és az egyéni vállalkozók a biztosítottak körébe tartoznak.


1997. évi LXXX. törvény 5. §.(1) e., f. pont.


Aki nem számít biztosítottnak és nem tartozik a kivételek közé (kiskorú, nyugdíjas stb.) annak fizetnie kell egészségügyi szolgáltatási járulékot az államnak saját zsebből. Tehát nem az orvosi ellátás költségét kell nekik sem kifizetni, hanem egy bizonyos járulékot kell fizetniük havonta. Ha nem fizetik, akkor is kötelesek az orvosok (ingyen) ellátni, maximum az adóhivatal végrehajtás útján behajtja a meg nem fizetett járulékokat.


Szüleid rosszul vannak informálva... :)

2019. júl. 22. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
73%

Attól függ, hogy váltottál-e ki vállalkozóit vagy sem.

Az, hogy adózol a beérkezett pénzek után, önmagában nem jogosít fel TB ellátásra.

Ha valakinek beérkezik 3 millió ft-ja mondjuk tőzsdézésből és leadózza - ez önmagában nem jelent TB biztosítotti jogviszonyt, két teljesen különböző dolog.

Ha ez a helyzet, akkor ugyan kapsz orvosi ellátást, de a NAV-nál havonta 7.500 ft TB tartozásod keletkezik (ennyit kellene magad után fizetned) és egy idő után elkezdik behajtani.

2019. júl. 22. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!