Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mi történik ha mindenki...

Mi történik ha mindenki visszautasítja az örökséget?

Figyelt kérdés
Anyukánk meghalt, 3 gyereke van mind 3 más apától. Anyunak csak adósságai vannak és egy házban fele része. Én laktam vele, csak én ápoltam és segítettem rajta a másik 2 testvérem semmit,a temetését is teljes mértékben én fizettem ki. Én vissza akarom utasítani az örökséget mert valószínű magas pénz tartozasai vannak. Mi van olyankor ha mind a 2 testvérem visszautasítja és én is? Kire fog szállni ha más örökös nincs? Attól félek mivel velem volt rám terhelnek mindent. Vagy ha mind hárman vissza utasítjuk és ha nincs több örökös törlik az adósságot? Hogyan működik ez?
2020. jan. 17. 13:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
74%
Olyankor a vagyon az államra száll, amiből kiegyenlíti az adósság azon részét amit ki lehet, a többi adósság eltűnik az éterben, mivel halott embertől nem tudsz mit követelni.
2020. jan. 17. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
7%
Adóságot NEM LEHET örökölni elvileg. Ügyvéddel beszélj, ne mondj még le róla, ameddig nem tudod, hogy kapnál-e valamit
2020. jan. 17. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
44%
Hogyne lehetne adósságot örökölni? Miért ne lehetne? Annyi van, hogy adósságot csak a pozitív örökség értékéig örökölsz. A pozitív örökrészig felelsz csak és csak az örökség tárgyaival. De igen, ügyvéd ajánlott ilyen esetben.
2020. jan. 17. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
22%

Le kell mondanod rola meg most, mig eletben van. Viszont ez mindenre kiterjed, nem csak az adossagra, hanem mondjuk a vagyonara is. Ezzel szamolj.


Ha mindenki lemond rola akkor valoban az allamra ruhazodik at, a vagyona ugyszint.

2020. jan. 17. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 TappancsMancs ***** válasza:
69%

Ha visszautasítod, akkor azzal visszautasítottad az örökség pozitív és negatív tételeit is. Vagy is az értékeket és tartozásokat is visszautasítottad egységesen, mert csak így lehet elfogadni és visszautasítani is.


Itt bombabiztosan kell tudni a tartozásokat és az ingó és ingatlan értékeit is. Van olyan amikor a tartozásról nem tudnak és később jelentkezik valaki aki igényel valamit valamilyen jogcímen. Az ingó és ingatlan értékét is érdemes nagyon reálisan felbecsülni és értékétől függetlenül az eladhatóságát is.


Tehát a plusz és mínusz az amit figyelembe kell venni, és ha tényleg megéri, csak akkor kell elfogadni az örökséget. Lehet kérni haladékot is az elfogadás vagy visszautasítás mérlegelése miatt, hogy ne kapkodd el.


Ami biztosan rossz pont az egészben az nem is az, hogy tartozásai voltak, hanem az, hogy egy házban van a fele része. Jó persze a tartozásai sem valami jók, de egy megörökölt fél házat nem tudsz majd pénzzé tenni, és abból egyenlíteni ki a tartozásait! Tehát lehet az is, hogy megérné elfogadni, de senki se fog megvenni egy fél házat, tehát áll majd benne a pénzed (úgymond) és közben felelsz az elfogadott tartozás kiegyenlítéséért is! És azért saját vagyonoddal is felelsz! Erre vigyázz. Ha ügyvéd szerint sem éri meg, mert kockázatos akkor inkább hagyjad! Eleve már inkább zavaros ez az örökség, mintsem hasznos! Na bizonytalan vagy is jobb visszautasítani.


Gondolom érted? Tehát örökölni és visszautasítani is csak a pozitívumokkal és negatívumokkal együtt lehet. Ha nagyobb a pozitívum, akkor megérheti elfogadni, de mivel körülményes is lehet az értékesítés, jelentkezhetnek további emberek és cégek is, hogy nekik is tartozik... szóval csak jelentősebb (!) pozitívum esetén érdemes elfogadni egy terhelt örökséget.


Ha mind a hárman visszautasítjátok, akkor a törvényes öröklési rendnek megfelelően, a sorban következő hozzátartozóknak adják át. Ha ők is és végül mindenki visszautasítja, akkor az államé lesz a hagyaték, és rendezi a tartozásokat, de csak az örökség mértékéig.

2020. jan. 17. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 TappancsMancs ***** válasza:
23%

jav*

Ha* bizonytalan vagy is jobb visszautasítani.


Kis kiegészítés. A hagyaték elfogadása után a tartozásokért ugyan csak a hagyaték értékéig felelsz, de akár saját vagyonodon is behajtható az összeg!


Hogy jobban érthető legyen... Ha egy örökség ér 20 millió Ft-ot, és a tartozás tegyük fel 30 millió Ft, akkor a hagyaték erejéig kell csak kiegyenlítened a tartozást. Vagyis aki követeli a tartozást, az csak a hagyaték értékét kapja meg, a 20 milliót, és a többinek búcsút is mondhat. De! És itt jön a de... a 20 millióért az örökös a saját vagyonával is felel! Többért persze nem, de annyiért igen.

2020. jan. 17. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
37%

Valamelyik örökösnek van kiskorú leszármazottja?

Ő nem mondhat le róla, tehát lényegében rá száll minden.

2020. jan. 17. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
71%
Gyámhatósággal karöltve a kiskorú is lemondhat a szülei által. Nem kötelező neki örökölnie. Ha a gyámhatóság is úgy látja, hogy több a - mint a + akkor belemennek.
2020. jan. 17. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Ahol velem lakott anya abban a házban nincsen része az csak az enyém. A nővéremnek is sajátja van. A báttyám ahol lakik abban a házban van anyunak és a báttyamnak fél fél része. Az ingatlan nem ér sokat. Pl. 2.000.000 az ingatlan de a tartozás valószínű több. A báttyám is vissza akarja az örökséget utasítani csak nem tudjuk akkor mi lesz a másik ház felével amiben anyunak van része. Ha a nővérem is visszautasítja akkor a ház fele része az államé lesz és azt később megveheti a báttyám az államtól?
2020. jan. 17. 17:46
 10/11 A kérdező kommentje:
Egyébként értem a többi választ is.. Csak így nem tudom mi lesz azzal a házzal amiben fele rész anyué. Ha mindenki visszautasítja akkor az én gyerekem örökölhet adósságot? Még nincsen gyerekem de szeretnék csak nem akarom hogy évekre rá ha megszuletik és felnő ez a teher a vállára essen
2020. jan. 17. 17:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!