Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Lakáshitel önerő részben...

Lakáshitel önerő részben személyi kölcsönnel megtámogatva? Hogyan? Alább egy terv.

Figyelt kérdés

A felesleges és "rávágós" válaszok miatt: tudom, hogy "nem lehet" lakáshitel önerőt személyi kölcsönből finanszírozni. Ismerem az MNB ezirányú állásfoglalását is. De mi van akkor, ha az alábbi tervet vetem be?


A tervem a következő: Van jelenleg 3 millió ft készpénzem. Egy kb 20-25 millió forint körüli lakásban gondolkodom, tehát ez a 3 millió semmi. A fizetésem nettó 450 ezer, amiből havi 200at teszek félre saját majdani lakásra (meg még 100 ezer megy albérletre, a "kukába", tehát 300 ezret fordítok lakhatással összefüggő dolgokra...) Ezzel a 200 ezerrel kb 3-4 év, mire összegyűlik az önerő (nem a 20%, hanem a valójában elvárt 40-50% - tehát a reális önerő). És közben végig dobálom ki az ablakon a 100 ezret is az albérletre és ez így menne 3-4 évig, vagy ki tudja meddig. Ezt szeretném lerövidíteni. Úgy tudom, ha személyi kölcsönt veszek fel, utána 90 napig erősen ki vagyok zárva a lakáshitelből - gondolván a bank részéről, hogy a hitelemnek köze van az önerőhöz. De ennél több időre gondoltam, 1 évet várnék, miután felvettem a személyi kölcsönt. Felvennék most 3 milliót olyan futamidőre, hogy kb 80 ezer legyen a törlesztője. Ezt fizetem rendesen és közben 120 ezerrel még tudnám is növelni a megkapott összeget és jelenleg meglévő 3 milliómat. (200 mínusz a személyi hitel törlesztője). Így kb 1 év múlva összesen 7 millióm lenne kb. Majd ekkor már elégséges önerőm lehet. Ennyi idő után már talán nem bántja a bankok szemét, hogy esetleg a személyi kölcsön is benne van az összegban - amit egy évvel azelőtt vettem fel és bármire elkölthettem már rég. Ez így hogy hangzik? Ha ez összejönne, akkor olyan futamidővel vennék fel lakáshitelt a meglévő sz. kölcsön mellé, hogy annak kb 70 ezer legyen a törlesztője. Tehát kb 150 ezer menne el a fizetésemből hitelre amit tudnék fizetni, a nettóm is engedné és megszabadulnék a havi 100 ezres albérlettől is. Ha így nézem, akkor a lakással összefüggő jelenlegi 300 ezres kiadásom (albi 100, félre 200) lecsökkenne a felére és lenne lakásom.


A jelenlegi 200 ezres spórolásommal az előrelátható kb 3-4 év így lecsökkenhetne 1 évre, ebbe beleértve a havi 100 ezres kukába dobott albi pénz is megmaradna.


Mit gondoltok, reális lehet ez a terv? Nem lehet teljes képtelenség valamit véghez vinni. Olyan válaszokat szeretnék, akik elolvassák a leírásom, értelmezik, akik nem csapják erre az ötletre azonnal, hogy kizárt, hanem aki segítene tanácsban, esetleg finomítani a tervemen. Hogyan, miként csinálhatnám ezt. Nem akarok örökké albérletben élni! Amennyit arra már ráköltöttem tizenév alatt... gyalázat. Mindenáron ki kell lépnem ebből a helyzetből.


Előre is köszönöm!



2020. dec. 9. 09:17
 1/10 anonim ***** válasza:
Szerintem megvalósítható.
2020. dec. 9. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Igazság szerint épp most rohanunk egy olyan válságba amihez képest egy laza vasárnap délutáni sörözés volt a 2008-as.

Biztos, h jó ötlet most hitelt felvenni? 🤔

2020. dec. 9. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Nézzük a matekot.

Felveszel 3 milliót 8% kamatra, az azt jelenti, hogy havi 20ezret dobálsz ki az ablakon innentől.

Utána felveszel 15 millió lakáshitelt 4% kamatra, az havi 50ezer kamatra.


Tehát a terv, hogy most kidobsz az ablakon 100 helyett 120-at 1-2évig.

Utána pedig 100 helyett 70 ezret. Plusz még kiesik havi 10ezer forint, ami hozamot most meg tud termelni a 3 milliós tőkét.


Papíron kijön, hogy ez egy pluszos dolog, de alig jársz jobban, mint a bérléssel. Így ez nálam a nem éri meg kategória.

Igazából csak akkor járnál jól ezzel a konstrukcióval, ha folytatóik az áremelkedés, mert akkor amit most megveszel 20 millióért azt nem tudnád 3 év múlva megvenni 25-ért. Ha 3 év múlva kb ugyanennyibe fog kerülni egy lakás, akkor nincs értelme ezt eljátszani.


100ezret költesz most lakhatásra, aminél a lakáshitel se lesz jelentősen olcsóbb. Így ostobaság azt mondani, hogy 100 ezred megy a kukába havonta. Kb 20-30 ezred megy a kukába, annyival járnál jobban a vásárlással, ha stagnálnak az árak.

2020. dec. 9. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Ezek a számítások mindig a havi költségekre koncentrálnak, és figyelmen kívül hagyják, hogy a tulajdonába kerül az ingatlan.
2020. dec. 9. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

3-assal értek egyet. Ettől függetlenül persze vállalható konstrukció ez így, amíg a jövedelmed biztos. Csak ne üssön be a krach.


Én inkább biztosra mennék, összehúznám a nadrágszíjat és annyit tennék félre amennyit csak lehet. Akár bérelnék csak egy szobát és tényleg minden fillért eltennék. Havi 250 ezer forinttal már évente plusz 3 millió forinttal nő a megtakarításod. Ez azt jelenti, hogy 1,5-2 év múlva minimális önerővel már beleugorhatsz a lakáshitelbe. Itt pedig egyszerűen hosszabb futamidőt választanék, alacsonyabb törlesztőkkel és belenyomnék előtörlesztésként évi 1-2 milliót, hogy gyorsabban csökkenjen a tőke és futamidő előtt jóval ki is fizesd.

Szerintem ez egy sokkal biztonságosabb megoldás, mint hitelt hitelre felvenni mégha most ez így jól is hangzik. Csak 2 hónapra kell munkaképtelen állapotba kerülnöd és már úszik is a terv. Nem lehet vállat vonva azt mondani, hogy veled ez nem történhet meg. Sajnos.

Az általam felvázolt verzióban a bevételedhez képest kevés törlesztőd lesz, tudsz bőven megtakarítást képezni és ha bajba kerülsz is max annyi lesz a problémád, hogy nem tudod olyan ütemben gyarapítani a megtakarításaid mértékét, nem tudsz olyan ütemben előtörleszteni, ahogy tervezted, ugyanakkor nem úszol el két hitellel.

2020. dec. 9. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"Ezek a számítások mindig a havi költségekre koncentrálnak, és figyelmen kívül hagyják, hogy a tulajdonába kerül az ingatlan."


Lényegtelen, mert itt nem az a két opció, hogy a tulajdonába kerül vagy sem, hanem az, hogy most vegyen fel hitelt, hogy 1 év múlva kerüljön a tulajdonába, vagy várjon 3 évet és akkor kerüljön a tulajdonába.


Mint mondtam, itt a fő kérdés, hogy lesz-e nagyobb áremelkedés 2-3 év alatt. Ha igen, akkor érdemes ezen a megoldáson elgondolkozni. Ha nem, akkor szerintem ezt több oldalról megvizsgálva is az látszik, hogy nem érdemes.


Akkor lenne releváns, amit írsz, ha olyan ember kérdezni, aki amúgy csak minimális pénzt tud félretenni, de itt nem ez a helyzet.

2020. dec. 9. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Most komolyan, miért érné ez meg? 25 milliós háznak a minimum önereje 5 millió, ahhoz neked hiányzik még 2 milla. Havi 200 ezret félretéve 10 hónap alatt megvan. A lakáshitel kamata lényegesen kevesebb, mint a személyi kölcsöné, tehát nem érné meg trükközni vele.
2020. dec. 9. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 xswerdy ***** válasza:
3: ha tudja a kérdező, hogy 1 évig nem akarja használni a személyi kölcsönként felvett összeget, akkor beteheti MÁP plusz-ba, kap az 1. félévre 3,5, a másodikra 4% kamatot. És 1 év múlva költségmentesen kiveheti. Én egyébként 7,5% kamatra láttam a legjobb személyi kölcsönt, tehát annak kereken a fele jön vissza a MÁP-ból, így már havonta 10e Ft sincs ez a kis játék, nem 20. És a személyi kölcsön így 3,5 év alatt járna le.
2020. dec. 9. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"így már havonta 10e Ft sincs ez a kis játék, nem 20."


Jó legyen havi 10. Az az első évben kuka. Aztán elkezd keresni, ki tudja mikorra talál megfelelőt az még 3-6 hónap.

Utána talán elkezdi visszatermelni. 1,5 év személyi hitellel, 3 év személyi hitel nélkül. Én ennyi időnyereségért nem vennék fel személyi kölcsönt.

Ha már mindenképp ezt akarom csinálni, akkor keresek egy rokont, szülő-testvér, aki vegye fel a személyi kölcsönt és adja oda nekem, aztán én fizetem a törlesztőket. Így nem 1,5 év a különbség, hanem 3.

Ha meg nincs ilyen, akkor ezt a lehetőséget elengedem, mert nem egy akkora üzlet, hogy ezt megjátsszam. Papíron pluszos, de nem annyira vastagon.

2020. dec. 9. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Néhány gondolat a válaszokkal kapcsolatban:


"Hitelfelvétel és a közelgő lehetséges válság": Szerencsére olyan betonbiztos szakmám és állásom van, amit nem tud befolyásolni a vírus, akármi lesz, a munkahelyem meglesz, a fizetésem meglesz. De jogos a tanács , hogy inkább gyűjteni kell, ha már tehetem, mint adósságba kerülni.


"Magas hitelkamatok": Ahogy írtam, havi 100 ezrem megy el albérletre. Ha nem lépnék, inkább gyűjtenék tovább, akkor az kb 3, de inkább 4 év lenne, így addig kb 4-5 millióm menne el albérletre, miközben össze tudnék hamarabb szedni egy saját lakást. Ha ezt a 4-5 milliót nézem, ami megy a kukába és mellé teszem azt, hogy egy hitelnek kamata van, akkor melyik a rosszabb? Az én szemszögemből egyértelmű.


"A hitel felelőtlenség, pláne egyszerre kettő": Igen, ha valakinek hitele van, vagy több hitele, az mindig rosszul hangzik. De nem a vakvilágba akarom felvenni, hanem az egyik legokosabb dologra fordítanám, amit hitellel tenni lehet és megvan hozzá a jövedelmem.


"Alig járnék jobban saját lakással, mint a bérléssel": Hogy mi??? Egy ilyen érven kívülállóként is meglepődnék. Nekem viszont az álmom a saját otthon, 10+ év albérletezés után, sok költözés, másokhoz való örökös alkalmazkodás után, stb.


Köszönöm, hogy jó szándékkal szóltatok a kérdéshez, sok tanácsot adva. Féltem, hogy milyen kioktatásokat fogok kapni, gondoltam hátha lesz 1-1 válaszoló, aki nem lesz bunkó :D erre mindenki normális :) Köszi:)

2020. dec. 10. 11:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!