Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Igaz, hogy ha (pl. félmillió...

Igaz, hogy ha (pl. félmillió forintot) állampapírba fektetek, akkor a "nyereséget" elviszi az infláció, tehát reálértéken az évek, évtizedek múlva gyakorlatilag nem jut az ember előrébb?

Figyelt kérdés

2021. jan. 11. 11:19
1 2 3 4
 11/33 A kérdező kommentje:
Hitel, de olyan, mintha olcsóbban venném vagy "semleges módon" ezeket. Az az ötszáz, amit ezekért az eszközökért 1-2 év múlva visszafizetek, már nem az az ötszáz lesz, kb. 10-30 százalékkal kevesebbet fog érni. Ráadásul nekem ezek az eszközök most kellenek. Mivel nem sokat dolgozom, ezért ez ilyen formán nagyobb segítség, mintha állampapírban pihentetném, aztán kb. kéthavi fizetéssel pluszban kezdeném a "felnőtt" életemet. Nem lenne egy túl nagy segítség a jövőm szempontjából, míg ezek a használati jellegű befektetések hasznos tőkét jelentenek egy diáknak, ha tetszik, ha nem. Ilyen kis összegeket nem tudom, van-e értelme lekötögetni.
2021. jan. 11. 13:18
 12/33 anonim ***** válasza:
100%
Az infláció amit a ksh közzétesz az egy nemzetgazdasági szinten aggregált érték, lehet hogy ha a te saját fogyasztói kosaradat nézzük, akkor az áremelkedés kisebb mértékű, mint az állampapír hozam és akkor nem igaz az állítás.
2021. jan. 11. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 anonim ***** válasza:
68%
Ha ez ilyen kis összeg, akkor miért is olyan nehéz KPra venned egy számítógépet?
2021. jan. 11. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 A kérdező kommentje:
Lehetne, de mivel általában az elektronikus eszközök (példákat írtam csak) meg egyáltalán, kábé minden használati tárgy exportcikk, ezért rá fog rakódni az infláció mellett az erősödő euró/dollár is, attól függ, mennyire engedik szabadjára a forint-árfolyamot, gondolom. Lehet, hogy kisebb mértékű lesz az áremelkedés az általános inflációnál, de ugyanígy az is lehet, hogy nagyobb. Azt mindenesetre nem lehet mondani, hogy kamatmentes hitelből (szükségesnek vélt) használati tárgyakat venni most rossz befektetés volna, mert a pénz, amit visszafizetek pár év múlva, jóval kevesebbet fog érni a piacon. Azt nem tudtam, hogy az állampapír bármilyen szempontból versenyezhet-e ezzel a helyzettel ekkora összegnél.
2021. jan. 11. 13:32
 15/33 anonim ***** válasza:
90%

Ekkora összeggel ez a "spekulálás" teljesen felesleges. Ha más nem, akkor gondolkozhatunk úgy is, hogy ha MÁP-ba teszed, akkor 500 ezerből 5 év múlva lesz kb. 636 ezred. Visszafizeted az 500-at, marad 136 ezred. Ha elköltöd, akkor 5 év múlva lesz -500 ezred. Ha ilyen sarkosan tekintem, márpedig nincs értelme szerintem máshogy, akkor egyértelmű melyik éri meg jobban. Nem?

Ennyi erővel ne vedd meg most a legújabb akármilyen laptopot 300 ezerért, majd csak 5 év múlva ugyanezt, mert akkor már mennyivel kevesebbet ér az a 300 ezer és amúgy is jelentősen csökken az ára, mert addigra már valószínű egy elavult modell lesz. (Oké tudom, hülye hasonlat volt.)

A lényeg, hogy jelenleg az állampapír az egyetlen olyan szinte kockázatmentes befektetési forma, ami legalább az infláció +1-1,5%-ot hozza évente. A magyar átlagemberek zöme nincs olyan helyzetben, hogy nagyobb kockázatú befektetésekben gondolkozzon bevállalva azt, hogy esetleg teljesen elbukja a kuporgatott pénzét.

2021. jan. 11. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 anonim ***** válasza:
100%
Csak mondom, hogy egy számítógép, meg tkp bármilyen használati tárgy többet veszít az értékéből, mint az infláció.
2021. jan. 11. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 A kérdező kommentje:
Relatíve kis összeg. Tipikusan diáknak komoly segítség, felnőtt, lakásvásárláson gondolkodó embernek meg nagyjából semmit nem jelent. Ezért nem gondoltam, hogy érdemes dédelgetni. Mert például azt mondom, hogy van lakástakarékom, azzal együtt izzadok harmincéves koromra 2-3 milliót. A lakás most 20 millió, pár év múlva meg 25 vagy 30 lesz, tehát bőven kiröhögi az én önerőmet (ha addig nem tette volna). Közben tisztul a kép nekem is, valószínűleg egy ilyen összeget el kell költenem "saját infrastruktúrára" a tanulást, gondtalanabb fiatal életet elősegítendő.
2021. jan. 11. 13:38
 18/33 A kérdező kommentje:
Közben látom, igen, hogy a PMÁP inflációkövető.
2021. jan. 11. 13:42
 19/33 anonim ***** válasza:
88%

Node milyen szektorban tanulsz/mozogsz, hogyha 30 éves korodra egy lakástakarékkal együtt vagy képes 2-3 milliót letenni az asztalra?

Tanulásba fektetni sosem kár. Hülyeségre elszórni a pénzedet az. Pláne ha az a pénz a banké!

2021. jan. 11. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 A kérdező kommentje:
Semmilyen szektorban, mert egyelőre tanulok, diákmunkával. Havi húszat rakok félre kb. 5 éve, eddig összejött kb. 1,5 millió. Szerinted milyen szektor lehet ez? Diákszektornak mondanám. Hozzáteszem, mesteren vagyok, később kezdtem az egyetemet, 28 leszek, ha végzek egy év múlva. Rendszeresen adok haza pénzt, emellett egy kevés marad magamra, például a kajámat is magam állom és egyebek. Kb. százezres jövedelmem van havonta. A banké az a pénz, ami később az enyém lesz, csakhogy később kevesebb terhet fog jelenteni pár százezer forint kiadás, most erre gondolok csak.
2021. jan. 11. 14:14
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!