Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mi az értelme a 3 éves PMÁP-na...

Mi az értelme a 3 éves PMÁP-nak, ha a 6 évessel ugyanazt meg lehet tenni?

Figyelt kérdés
Ha veszek 3 éves PMÁP-ot (ami ahogy néztem inkább 4 éves), annak rosszabb kamata lesz mint a 6 évesnek. A 6 éveset bármikor ki tudom venni, tehát akor csinálhatom azt is hogy kiveszem 3-4 év múlva, és jobb kamata lesz mint a 3 évesnek. Valamit nem vettem észre, vagy ez tényleg így van?

2022. aug. 18. 08:33
 1/7 krwkco ***** válasza:
100%

"csinálhatom azt is hogy kiveszem 3-4 év múlva, és jobb kamata lesz mint a 3 évesnek."

Ebben csak annyi kockázat van, hogy nem lehet tudni, hogy lejárat előtt milyen árfolyamon váltja majd vissza az államkötvényeket az ÁKK 3 év múlva.

De ha nem tudod, hogy 3 vagy 5 év múlva lesz szükség a pénzedre, akkor valóban jobbnak tűnik 5+ éveset venni.

2022. aug. 18. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
18%
Nem “kiveszem-beteszem”, hanem “megveszem-eladom” a működési elv. Nem mindegy, milyen áron adod el 3 év múlva…
2022. aug. 18. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
89%

"Valamit nem vettem észre, vagy ez tényleg így van?"


Tényleg így van. Egy 6 éves 4 év múlva eladva is jobb, mint egy 4 éves.

A jelenlegi feltételek mellett!!!


A visszaváltási árfolyam nincs kőbe vésve. Bármikor felemelhetik, ami elviszi a különbség nagy részét. Ha meg beszüntetik a visszaválthatóságot, akkor 4 év múlva ki se tudod venni, vagy lesz egy másodpiac, ahol nagyon nyomott áron tudod csak eladni.


Szóval van likviditási kockázata a 6 évesnek. Ha tudod, hogy 4 év múlva kell a pénz, akkor dönteni kell, hogy kisebb hozam, vagy a kockázat felvállalása.

2022. aug. 18. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

#1:

"Ebben csak annyi kockázat van, hogy nem lehet tudni, hogy lejárat előtt milyen árfolyamon váltja majd vissza az államkötvényeket az ÁKK 3 év múlva."

Értem, de ha a 6 éveset rossz árfolyamon váltja, akkor a 3-4 évessel is ugyanaz lesz a helyzet nem?


#3:

Volt arra példa hogy módosították a visszaváltási árfolyamot? Én úgy tudom hogy 99-98% -át megkapom. (persze igen módosíthatják..)

2022. aug. 18. 09:58
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

#4 - Volt régen 1% volt, aztán felment 2-re, most visszament 1-re.

MÁP+ is 0,25%-ről indult most 0,5%.

2022. aug. 18. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 krwkco ***** válasza:
100%

"Értem, de ha a 6 éveset rossz árfolyamon váltja, akkor a 3-4 évessel is ugyanaz lesz a helyzet nem?"

Nem.

Ha a kötvény 3-4 év múlva lejár akkor az állam a kötelezettségvállalás szerint 100%+utolsó kamat árfolyamot fizet.

Az idő előtti visszavásárlásra és árfolyamra az állam nem vállalt kötelezettséget. Azt csak gazdasági szempontok szabályozzák.

2022. aug. 18. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

#5, #6

Értem, tehát a 6 éves kicsit kockázatosabb, ha mondjuk eladom 4 év múlva, viszont még mindig dönthetek úgy hogy tovább bennt tartom a pénzemet, mert éppen nem kedvező kivenni.


Ezt a 4 évessel is meg tudom tenni ha újra megveszem, de akkor kicsit kisebb a hozam.


Viszont elvileg bármikor el tudom adni (ha nem szüntetik meg a visszaválthatóságot, ahogy #3 írta, nem tudom ez mennyire gyakran előforduló dolog, a jelenleg futóaknál még ilyen nem fordult elő/nem hallottam róla), és azt is ki tudom számolni hogy az adott időpontban mennyit kapok érte.


Tehát a legjobb megoldás a 6 éves, egy kicsit nagyobb kockázattal, ha jelenleg nincs szükségem rá, és előreláthatóan tudom nélkülözni 6 évig.

2022. aug. 18. 22:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!