Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » ÁLLAMPAPÍR VÉTELE lehet...

ÁLLAMPAPÍR VÉTELE lehet VESZTESÉGES a vevő számára?

Figyelt kérdés
Pld. ha ma, a webkincstár weboldalán vásárolnánk 2028-as lejáratú Prémium Magyar Állampapírt, annak az árfolyama jelenleg 101,36 %. Ha pld. 1 millió Ft-ért vásárolnánk, annak névértékét a webkincstár weboldala 986ezer Ft-ra tölti ki. Névérték = ami után a papír kamatozik, amivel tartozik nekem a kincstár. Tehát én most vesztettem, és a kincstár nyert 14ezer Ft-ot? Miért nem 1 millió Ft lesz a névérték és az után kamatozik? Elvégre én annyit adtam nekik.

2022. szept. 6. 09:29
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
32%

Mivel 99%-on veszik vissza, így a piaci értékét látod. Ha kivárod a futamidő végét, akkor nem lesz semmi veszteséged.

Az inflációt egy év különbséggel követi a papír.

2022. szept. 6. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Az a 14ezer Ft nem vész el, kamatfordulókor ugyanúgy kifizetésre kerül majd.

Matematikailag pedig teljesen mindegy, szinte ugyanúgy jársz.

Példa:

Van 1 millió Ft-od, évi 12% kamatos állampapír, te pedig az adott sorozat kibocsátása után pontosan 1 hónappal szállsz be a buliba (1%-nyi kamat már a kalapban van).

Ekkor a valós helyzet szerint 990ezer Ft névértéknyi papírt tudsz venni, amiért kamatfordulókor 990ezer*0,12=119ezer kamatot kapsz, amiből a teljes hasznod ugye 119ezer-10ezer=109ezer.

Amit te szeretnél, úgy 1millió*0,11=110ezer kamatot fizetne neked az állam kamatfordulókor.

Tehát ha a kerekítéseket nem veszem figyelembe, egy ezres a különbség, a valóságban még ennyi sem, szóval totál mindegy a részedről.

2022. szept. 6. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

"Miért nem 1 millió Ft lesz a névérték és az után kamatozik? Elvégre én annyit adtam nekik."


Gondolkozzál. Megveszed ma és 9,5 hónap múlva kapsz kamatot.

Más megveszi 2,5 hónap múlva és 7 hónapot kell várni a kamatig.


Szerinted jogos lenne, hogy te aki ma vetted meg ugyanannyi kamatot kapjál 9,5 hónapra, mint az, aki 2 hónap múlva veszi és csak 7 hónapot vár?

Na ugye. Ezért drágul folyamatosan az árfolyam.


Okos emberek kitalálták ennek a képletét, mindenütt a világon így számolnak.


Ha ma beraksz 1 milliót, kapsz 986ezer névértéket. 9,5 hónap múlva meg 65.076Ft kamatot.

Nem keletkezett semmiféle veszteséged. 9,5 hónap múlva, ha eladod az egészet, akkor kapsz 976ezer forint tőkét meg 65ezer forint kamatot az 41 ezerrel több, mint amit beraktál.

9,5 hónapra lesz 4,1% kamatod.

2022. szept. 6. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Jegyzési időszakban lehet 100% árfolyamon megvásárolni, azt követően már kamatozik, így drágább lesz. Nominális veszteséged akkor lehet, ha nem kamatforduloban adod el az állampapírt. Reális veszteséged akkor lesz, ha magasabb az infláció, mint a kamatod.
2022. szept. 6. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Bocs, de nem értem. Én 1 M Ft-ot adok nekik. Ők meg adnak érte egy 986e Ft-ot érő, 986e Ft után kamatozó papírt. Ezzel vesztettem, nem?
2022. szept. 6. 10:46
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem, mert mint írtam feljebb, kamatfordulókor az a 14ezer is kifizetésre kerül...
2022. szept. 6. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem vesztettél, az 1M-ben benne van a 986 névérték és a 14 időarányos kamat.
2022. szept. 6. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

"Bocs, de nem értem. Én 1 M Ft-ot adok nekik. Ők meg adnak érte egy 986e Ft-ot érő, 986e Ft után kamatozó papírt. Ezzel vesztettem, nem?"


Nem. Ha holnap visszaváltod, akkor

kapsz 986*99%=976ezer tőkét.

És +14 ezer felhalmozott kamatot.


990-et kapsz vissza. De nem azért lesz kevesebb, mert az árfolyam 100% fölötti, hanem mert 1% a visszaváltási díj.


Ha vársz 2 hónapot, akkor kapsz

976ezer tőkét + 24 ezer kamatot, ekkor leszel kb 0-n.


Ha megint vársz 2 hónapot, akkor meg 1.010.000-et kapsz vissza mindennel együtt. és így tovább.

2022. szept. 6. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
0%
Kb csak az volt az elmult evekben. A realerteken ugy 25%ot buktal ha allampapirban volt a penzed tavaly óta. Jó buli.👍
2022. szept. 6. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
79%

"A realerteken ugy 25%ot buktal ha allampapirban volt a penzed tavaly óta. Jó buli.👍"


Még mindig ez a legkisebb rossz.

Azoknak, akik azt se értik, hogy az állampapír miért így kamatozik, azoknak nem érdemes mindenféle ezoterikus konstrukciókat ajánlani +2% hozammal.

2022. szept. 6. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!